Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության նոր շենք
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՀՀ դեսպանության համար ձեռք բերված նոր շենք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, այն գտնվում է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, շենքը պատմական է. պատկանել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՝Էստենին: ՀՀ Կառավարությունը շենքը ձեռք բերելու համար հատկացրել է 23 միլիոն եվրո։
Ըստ աղբյուրի՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տեղակայման գործող շենքը սեփականության իրավունքով չի պատկանում ՀՀ-ին, այն անհատույց է օգտագործվում: Պայմանագրով տրամադրվել է 1995 թվականին:
Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների զարգացման, գործառույթների ընդլայնման արդյունքում ներկայիս շենքային պայմանները չեն բավարարում, քանի որ դեսպանությունում տեղակայված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունները:

Никол Пашинян посетил новое здание посольства Республики Армения во Французской Республике
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра иностранных дел Арарата Мирзояна и Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Армения во Французской Республике Асмик Толмаджян посетил новое здание, которое было приобретено для посольства Республики Армения.
Оно расположено в 16-м округе Парижа, здание историческое и принадлежало 3-му президенту 5-й Французской Республики Валери Жискару д’Эстену. Правительство Республики Армения выделило на покупку здания 23 млн евро.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, нынешнее здание посольства Армении во Франции не принадлежит Республике Армения, оно используется на безвозмездной основе и было предоставлено по контракту в 1995 году.
В результате развития отношений Армения-Франция и расширения функций условия текущего здания не является удовлетворительными, поскольку в текущем здании посольства также расположены постоянные представительства Армении в ЮНЕСКО и Франкофонии.