Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության նոր շենք
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՀՀ դեսպանության համար ձեռք բերված նոր շենք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, այն գտնվում է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, շենքը պատմական է. պատկանել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՝Էստենին: ՀՀ Կառավարությունը շենքը ձեռք բերելու համար հատկացրել է 23 միլիոն եվրո։
Ըստ աղբյուրի՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տեղակայման գործող շենքը սեփականության իրավունքով չի պատկանում ՀՀ-ին, այն անհատույց է օգտագործվում: Պայմանագրով տրամադրվել է 1995 թվականին:
Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների զարգացման, գործառույթների ընդլայնման արդյունքում ներկայիս շենքային պայմանները չեն բավարարում, քանի որ դեսպանությունում տեղակայված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունները:

Pashinyan visited the new building of the Armenian Embassy in France
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan, accompanied by Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to France Hasmik Tolmajyan, visited the new building acquired for the Armenian Embassy, his office has said.
It is located in the 16th arrondissement of Paris, the building is historical, it belonged to the 3rd president of the 5th French Republic, Valéry Giscard d'Estaing. The Government of Armenia allocated 23 million euros to purchase the building.
The current building of the Armenian Embassy in France does not belong to the Republic of Armenia, it is used free of charge, provided by contract in 1995.
As a result of the development of Armenia-France relations and the expansion of functions, the current building conditions are not satisfactory, because the permanent representations of Armenia in UNESCO and La Francophonie are also located in the embassy.