Հայաստանը սկսել է ևս 84 միավոր ATAGS կայանքների գնման գործընթացը. IDRW
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի զինված ուժերը ավարտել են վեց միավոր ATAGS 155 մմ/52 տրամաչափի հրետանային կայանքների փորձարկումները, որոնք մատակարարվել են Հնդկաստանի կողմից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Indian Defence Research Wing (IDRW) Wing մասնագիտացված կայքը։
Ըստ IDRW-ի աղբյուրների՝ հրետանային համակարգն անցել է բոլոր գործառնական փորձարկումները, որոնք իրականացվել են երկրի տարբեր վայրերում: Նշվում է, որ ATAGS 155 մմ/52 վեց հրետանային համակարգերի խմբաքանակը ծրագրավորվել է հայերենով՝ հայկական կողմի պահանջով։
«Բացի այդ, կատարվել են մի քանի այլ փոփոխություններ, որպեսզի հրետանային կայանքները հարմարեցվեն հայկական զինված ուժերի կոնկրետ պահանջներին։
Չնայած հրետանային համակարգերը ի սկզբանե փորձարկվել են Հնդկաստանում՝ դրանք երկար ժամանակ չէին փորձարկվել Հայաստանի պայմաններում»,- հավելում է IDRW-ն։
IDRW-ի աղբյուրների համաձայն՝ այդ փորձարկումների հաջող ավարտը Հայաստանին թույլ է տվել սկսել ևս 84 միավոր ATAGS հրետանային կայանքների գնման գործընթացը՝ հնդկական «Kalyani Groups» արտադրողից։
«ATAGS հրետանային համակարգերի ձեռքբերումը զգալիորեն կբարձրացնի հայկական բանակի հնարավորությունները և կապահովի նրա հրետանու կրակային հզորության այդքան անհրաժեշտ աճը: Այս ժամանակակից զենքերը արժեքավոր կդառնան երկրի սահմանները պաշտպանելու և նրա ազգային անվտանգությունն ապահովելու գործում»,- նշում է IDRW-ի աղբյուրը։

Армения начала процесс закупки еще 84 единиц установок ATAGS: IDRW
Вооруженные силы Армении завершили испытания шести единиц ATAGS, которые были поставлены Индией. Как передает Арменпресс, об этом сообщает специализированный сайт Indian Defence Research Wing (IDRW).
“Армянская армия завершила испытания шести единиц усовершенствованной буксируемой артиллерийской системы (Advanced Towed Artiller Gun System, ATAGS) калибра 155 мм/52, поставленных Индией в 2023 году. По данным источников idrw.org в армянской армии, орудия прошли все эксплуатационные испытания, проведенные в различных местах по всей стране.
Первоначальная партия из шести орудий ATAGS была запрограммирована на армянском языке в модуле расчета траектории (TCM) по просьбе армянской армии. Кроме того, было внесено несколько других изменений, чтобы адаптировать орудия к конкретным требованиям армянских военных.
Хотя орудия изначально были испытаны в Индии до того, как Армения одобрила их покупку, они не испытывались в армянских условиях в течение длительного времени. Успешное завершение этих испытаний проложило путь для Армении к закупке еще 84 орудий ATAGS у индийского производителя Kalyanı Groups
Приобретение артиллерийских систем ATAGS значительно усилит возможности армянской армии и обеспечит столь необходимое усиление ее артиллерийской огневой мощи. Эти современные орудия станут ценным активом в защите границ страны и обеспечении ее национальной безопасности”, - говорится на сайте.