ԵԱՏՄ-ում ձևավորվում է տրանսպորտային ծառայությունների ընդհանուր շուկա. ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ​ Բակիտժան Սագինտաևը ամփոփեց Երևանում կայացած ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում կայացած միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո լրագրողների համար հայտարարության ժամանակ նա նշեց, որ նիստի արդյունքներով ստորագրվել է 10 հարցից բաղկացած օրակարգ։
«Վարչապետները քննարկել են Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման մի շարք նշանակալի հարցեր: Դրանք առաջին հերթին վերաբերում են առևտրին, մաքսային վարչարարությանը, տրանսպորտային ենթակառուցվածքներին, արդյունաբերական համագործակցությանը, միջազգային օրակարգին։ Մասնավորապես, կառավարությունների ղեկավարներին զեկուցվել է նոր առևտրային գործընկերներ գտնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին։ Հանձնաժողովը շարունակում է հետևողականորեն զարգացնել երկխոսությունը երրորդ երկրների հետ առևտրային համաձայնագրերի ցանցի կառուցման և փոխգործակցության աշխարհագրության ընդլայնման շուրջ»,- ասաց ԵՏՀ կոլգիայի նախագահը։
Նա տեղեկացրեց, որ ԵԱՏՄ կառավարությունների ղեկավարները ստորագրել են ապրանքների ընդհանուր բորսային շուկայի ձևավորման հայեցակարգը։
«Այս փաստաթուղթը կնպաստի ազգային բորսաների զարգացմանը և բիզնեսի համար վաճառքի շուկաների ընդլայնմանը: Ընդ որում, մասնակիցները հասանելիություն կստանան այն ապրանքներին, որոնց գները կձևավորվեն մրցակցային հիմունքներով։ Էներգետիկ արտադրողների բորսայական առևտուրը կհամաձայնեցվի առանձին»,- ավելացրեց նա։
ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ այսօր կառավարությունների ղեկավարները հաստատել են էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայում տեղեկատվության փոխանակման կանոնները։
«Սա վերջին փաստաթուղթն է այն կանոնների փաթեթից, որոնք անհրաժեշտ են այս շուկայի հաջող գործունեության համար»,- հավելեց նա։
Նրա խոսքով՝ միաժամանակ Միությունում շարունակվում են համակարգված տրանսպորտային քաղաքականության իրականացման հիմնական ուղղությունների և փուլերի իրականացման աշխատանքները։
«Այսօր կառավարությունների ղեկավարները հավանություն են տվել 2024-2026 թվականների ճանապարհային քարտեզին։ Այսպիսով, ԵԱՏՄ-ում ձևավորվում է միասնական տրանսպորտային տարածք և տրանսպորտային ծառայությունների ընդհանուր շուկա»,- ընդգծեց Սագինտաևը։
Նա նաև հայտնեց, որ նիստում կառավարությունների ղեկավարները նաև սահմանել են մինչև 2030 թվականը արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
«Այս փաստաթուղթը սահմանում է տնտեսական գործունեության այն տեսակների ցանկը, որոնք առաջնահերթ են հնգամյա ժամանակահատվածի համար: Այն պարունակում է գերակա ոլորտների միասնական ցանկ, ներառում է 24 ուղղություններ։ Դրանք ներառում են բոլոր անդամ պետությունների համար կարևորագույն ոլորտները՝ սկսած ավիաշինությունից և տիեզերական տեխնոլոգիաներից մինչև թղթի կամ ոսկերչական իրերի արտադրություն»,- եզրափակեց ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը։
Կից ներկայացվում են Երևանում կայացած միջկառավարական խորհրդի նիստում ստորագրված փաստաթղթերը․
1․ Կարգադրություն «Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի 2022 թվականի հունիսի 21-ի № 8 կարգադրության 4-րդ կետում փոփոխություն կատարելու մասին»։
2. Որոշում «Մինչև 2030 թվականը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունների մասին»:
3. Կարգադրություն «Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքների ընդհանուր բորսային շուկայի ձևավորման հայեցակարգը հաստատելու մասին»:
4. Որոշում «Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկական շուկայում տեղեկատվության փոխանակման կանոնները հաստատելու մասին»:
5. Կարգադրություն «Միջոցառումների ծրագրի («ճանապարհային քարտեզի») մասին 2024-2026 թվականների համար Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների համակարգված (համաձայնեցված) տրանսպորտային քաղաքականության իրականացման հիմնական ուղղությունների և փուլերի իրականացման վերաբերյալ»։
6. Կարգադրություն «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցման որոշ հարցերի մասին քաղաքացիական ավիացիայի բնագավառում»։
7. Կարգադրություն «2023 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների բյուջեների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի գումարների հաշվեգրման և բաշխման մասին»։
8. Կարգադրություն «Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ֆինանսատնտեսական գործունեության վերստուգում անցկացնելու մասին»:
9. Կարգադրություն «Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամի թեկնածությունը ներկայացնելու մասին»։

В ЕАЭС формируется общий рынок транспортных услуг -председатель коллегии ЕЭК
Председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Бакытжан Сагинтаев подвел итоги работы заседания межправительственного совета ЕАЭС, состоявшегося в Ереване.
Как сообщает Арменпресс, в обращении к журналистам после состоявшегося в Ереване заседания межправительственного совета он отметил, что по итогам заседания была подписана повестка, состоящая из 10 вопросов.
«Премьер-министры обсудили ряд значимых вопросов евразийской экономической интеграции. Прежде всего, они касаются торговли, таможенного администрирования, транспортной инфраструктуры, промышленного сотрудничества, международной повестки дня. В частности, главы правительств были проинформированы о проводимой работе по поиску новых торговых партнёров. Комиссия продолжает последовательно развивать диалог с третьими странами по построению сети торговых соглашений и расширению географии сотрудничества", - заявил председатель коллегии ЕЭК.
Он сообщил, что лидеры правительств ЕАЭС подписали концепцию формирования общего биржевого рынка товаров.
«Этот документ будет способствовать развитию национальных фондовых бирж и расширению рынков сбыта для бизнеса. При этом участники получат доступ к той продукции, цены на которую будут формироваться на конкурентной основе. Биржевые торги производителей энергоносителей будут оговариваться отдельно", - добавил он.
Председатель коллегии ЕЭК также сообщил, что сегодня главы правительств утвердили правила обмена информацией на общем рынке электроэнергии.
"Это последний документ из набора правил, которые необходимы для успешной работы этого рынка", - добавил он.
По его словам, в то же время в Союзе продолжается реализация основных направлений и этапов реализации согласованной транспортной политики.
"Сегодня главы правительств утвердили дорожную карту на 2024-2026 годы. Таким образом, в Евразийском экономическом союзе формируется единое транспортное пространство и общий рынок транспортных услуг", - подчеркнул Сагинтаев.
Он также сообщил, что на встрече главы правительств также определили основные направления промышленного сотрудничества до 2030 года.
"Этот документ определяет перечень видов экономической деятельности, которые являются приоритетными на пятилетний период. Он содержит единый перечень приоритетных направлений, включает 24 направления. Они включают в себя важнейшие отрасли для всех государств-членов — от авиастроения и космических технологий до производства бумаги или ювелирных изделий», - заключил председатель коллегии ЕЭК.
Прилагаем документы, подписанные на заседании межправительственного совета, состоявшемся в Ереване.
1. Приказ «О внесении изменений в пункт 4 Приказа Евразийского межправительственного совета от 21 июня 2022 года № 8».
2. Решение «Об основных направлениях промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года».
3. Указ «Об утверждении концепции формирования общего биржевого рынка продукции Евразийского экономического союза».
4. Решение «Об утверждении правил обмена информацией на общем рынке электрической энергии Евразийского экономического союза».
5. Постановление «О плане мероприятий («дорожной карте») на 2024-2026 годы в части реализации основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов Евразийского экономического союза".
6. Указ «О некоторых вопросах гармонизации законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в сфере гражданской авиации».
7. Указ «О начислении и распределении ввозных таможенных пошлин между бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза в 2023 году».
8. Указ «О проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности Суда Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии».
9. Указ «О внесении в Высший Евразийский экономический совет кандидатуры члена коллегии Евразийской экономической комиссии».
10. Постановление «О времени и месте проведения заседания Евразийского межправительственного совета».