Լիբանանի այն բնակավայրերը, որտեղ հիմնականում բնակվում են հայեր, անմիջականորեն վտանգված չեն. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանում իսրայելական գործողությունների հետևանքով տուժածների շրջանում հայեր չկան։ Լիբանանի հայաբնակ շրջաններն այս պահին անմիջականորեն վտանգված չեն, ուստի ներկայում տարհանում կազմակերպելու կարիք չկա։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը։
- Պարոն Աթաբեկյան, Լիբանանում վերջին զարգացումների արդյունքում տուժածների շրջանում կա՞ն հայեր կամ ՀՀ քաղաքացիներ։
- Բարեկամ Լիբանանում վերջին մտահոգիչ իրադարձությունների հետևանքով տուժածների շրջանում հայեր չկան։
Բեյրութում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է տեղի իշխանությունների, ինչպես նաև ըստ անհրաժեշտության համայնքային կառույցների հետ՝ ՀՀ քաղաքացիների խնդիրների՝ իր իրավասությունների շրջանակում պատշաճ հասցեագրման նպատակով։
- Կա՞ն տարհանման ծրագրեր։
- Լիբանանի այն բնակավայրերը, որտեղ հիմնականում բնակվում են հայեր, անմիջականորեն վտանգված չեն, ուստի անվտանգության նկատառումով տարհանում իրականացնելու անհրաժեշտություն ներկայում չի նկատվում։
Ընդհանուր առմամբ, Լիբանանում հավատարմագրված որևէ դեսպանություն մինչ օրս իր քաղաքացիներին չի տարհանել. բոլոր երկրները, որպես կանոն, հորդորում են իրենց քաղաքացիներին լքել երկիրը՝ օգտվելով կոմերցիոն չվերթներից։
Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունն աշխատում է արտակարգ ռեժիմի պայմաններում, հյուպատոսական ծառայությունը գործում է ամբողջ ծանրաբեռնվածությամբ՝ սպասարկելու համար ՀՀ քաղաքացիների կարիքները, գործում է ՀՀ ԱԳՆ թեժ գիծը։ Դեսպանություն դիմած ՀՀ այն քաղաքացիներին, որոնց անձնագիրը վավեր չէ, վերադարձի վկայական տրվում է անվճար։
Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին ժամանակավորապես խուսափել Լիբանան այցելելություններից, եթե չկա դրա խիստ անհրաժեշտություն։
- Ի՞նչ տեղեկություններ կարող եք տրամադրել լիբանանա-իսրայելական սահմանին  տեղակայված ՄԱԿ-ի խաղաղապահների կազմում ՀՀ զորախմբի մասին։
- ՄԱԿ-ի խաղաղապահները, այդ թվում՝ մեր զորախումբը, որոնց հետ դեսպանության և ռազմական կցորդի կապը պարբերական է, դուրս են թիրախավորման գոտիներից, և իրենց առաքելությունն իրականացնում են ապահով պայմաններում։
Սեպտեմբերի 23-ին Իսրայելը Լիբանանում սկսել է «Հյուսիսի նետեր» գործողությունը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ: Հայտարարված նպատակն է անվտանգ պայմանների ստեղծումը հրեական պետության հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի տասնյակ հազարավոր տեղահանված բնակիչները կարողանան վերադառնալ այնտեղ։Ըստ Լիբանանի իշխանությունների՝ իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 1000-ը, 6000 մարդ վիրավորվել է, տեղահանվել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ՝ երկրի բնակչության մեկ հինգերորդը։

Армянонаселенным районам Ливана прямой угрозы нет - посол
Среди жертв военной операции Израиля в Ливане армян нет. Населенным армянами регионам Ливана на данный момент прямой угрозы нет, поэтому необходимости в организации эвакуации на данный момент нет. Об этом в беседе с Арменпресс заявил посол Армении в Ливане Ваагн Атабекян.
- Господин Атабекян, в результате последних событий в Ливане есть ли среди пострадавших армяне или граждане РА?
- Среди жертв недавних тревожных событий в дружественном Ливане армян нет.
Посольство Республики Армения в Бейруте находится в постоянном контакте с местными властями, а также при необходимости с общественными структурами, чтобы должным образом решать проблемы граждан РА в рамках своих полномочий.
- Есть ли планы эвакуации?
- Армянонаселенным районам в Ливане прямой угрозы нет, поэтому нет необходимости в эвакуации по соображениям безопасности.
В целом ни одно аккредитованное посольство в Ливане не эвакуировало своих граждан. Все страны, как правило, призывают своих граждан покинуть страну коммерческими рейсами.
Посольство РА в Ливане работает в режиме чрезвычайной ситуации, консульская служба работает в полную силу для обслуживания нужд граждан РА, работает горячая линия МИД РА. Обратившимся в посольство гражданам Республики Армения, паспорта которых недействительны, свидетельство о возвращении выдается бесплатно.
Пользуясь этой возможностью, мы еще раз призываем граждан РА временно избегать посещения Ливана, если в этом нет острой необходимости.
- Какую информацию Вы можете предоставить о контингенте РА в составе миротворцев ООН, дислоцированном на ливано-израильской границе?
- Миротворцы ООН, в том числе наш контингент, с которым посольство и военный атташе поддерживают регулярные контакты, находятся вне зон прицельных обстрелов и выполняют свою миссию в безопасных условиях.
23 сентября Израиль начал операцию “Северные стрелы” против “Хезболлы” в Ливане. Заявленная цель - создать безопасные условия в северных приграничных районах еврейского государства, чтобы туда могли вернуться десятки тысяч вынужденных переселенцев. По данным властей Ливана, число жертв израильских ударов превысило 1000 человек, 6000 - получили ранения, а около миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома, это пятая часть населения страны.