Բորելը ԵՄ երկրների արտգործնախարարների արտակարգ հանդիպում է հրավիրել Մերձավոր Արևելքում իրադրության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը սեպտեմբերի 30-ին հրավիրել է ԵՄ 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտակարգ հանդիպում տեսակոնֆերանսի ձևաչափով ՝ քննարկելու Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրադրությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Bloomberg-ը, վկայակոչելով Բորելի գրասենյակի տարածած հայտարարությունը, հաղորդում է, որ ԱԳ նախարարները կքննարկեն նաև Լիբանանում, այդ թվում՝ Բեյրութում Իսրայելի իրականացրած ավիահարվածները, «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավար Հասան Նասրալլահի սպանությունը։
ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելի ժամանակով ժամը 17:00-ին։
Սեպտեմբերի 23-ից Իսրայելը Լիբանանում սկսել է «Հյուսիսի նետեր» գործողությունը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ: Հայտարարված նպատակն է անվտանգ պայմանների ստեղծումը հրեական պետության հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի տասնյակ հազարավոր տեղահանված բնակիչները կարողանան վերադառնալ այնտեղ։
Ըստ Լիբանանի իշխանությունների՝ իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 1000-ը, 6000 մարդ վիրավորվել է, տեղահանվել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ՝ երկրի բնակչության մեկ հինգերորդը։

Боррель созвал экстренную встречу глав МИД стран ЕС из-за ситуации на Ближнем Востоке
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель созвал 30 сентября экстренную встречу министров иностранных дел 27 стран Евросоюза в формате видеоконференции для обсуждения ситуации на Ближнем Востоке.
Как передает Арменпресс, агентство Bloomberg со ссылкой на заявление офиса Борреля сообщает, что министры иностранных дел обсудят также авиаудары Израиля по Ливану, в том числе по Бейруту, и убийство лидера "Хезболлы" Хасана Насраллы.
Представитель дипломатической службы ЕС сообщил, что встреча состоится в 17:00 по брюссельскому времени.
С 23 сентября Израиль начал операцию “Северные стрелы” против “Хезболлы” в Ливане. Заявленная цель — создать безопасные условия в северных приграничных районах еврейского государства, чтобы десятки тысяч вынужденных переселенцев могли вернуться туда.
По данным ливанских властей, число жертв израильских ударов превысило 1000 человек, 6000 - получили ранения, около миллиона человек, пятая часть населения страны, были вынуждены покинуть свои дома.