ԼՂ-ից բռնի տեղահանված շուրջ 3226 անձ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4918 անձ: Այս պահի դրությամբ նրանցից 3226-ին քաղաքացիություն է տրվել։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի կազմակերպած Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց վերաբերող՝ Ծաղկաձորում ընթացող քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետի տեղակալ Նելլի Դավթյանը։
Դավթյանը տեղեկացրեց, որ 83 անձ դիմումը հետ է վերցրել։ Նա նաև նշեց, որ վերջին թարմացված տվյալներով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է 115 հազար 359 քաղաքացի, որից 30 հազար 306-ն անչափահաս են։
«2024 թվականի սեպտեմբերի 26-ի դրությամբ` ժամանակավոր պաշտպանության դիմումների թիվը կազմում է 112 հազար 233»,- եզրափակեց Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետի տեղակալը:

3,226 forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh granted citizenship of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. A total of 4,918 people forcibly displaced from Nagorno Karabakh have applied for citizenship of the Republic of Armenia and so far 3,226 of them have been granted citizenship, said Deputy Head of the Migration and Citizenship Service Nelly Davtyan.
Davtyan also noted that 83 individuals have withdrawn their applications. According to the latest updated data, 115,359 people were forcibly displaced from Nagorno Karabakh and 30,306 of them are minors.
"As of September 26, 2024, the number of applications for temporary protection comprises 112,233," concluded the Deputy Head of the Migration and Citizenship Service.