ՀՀ ՏԿԵ նախարարության, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի և Երևանի պետական համալսարանի միջև համագործակցության հուշագիր կնքվեց
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ծաղկաձորում ընթացող հանքարդյունաբերական միջազգային համաժողովի ընթացքում համագործակցության հուշագիր կնքվեց Հայաստանի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի և Երևանի պետական համալսարանի միջև։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` փաստաթուղթն իրենց ստորագրություններով վավերացրեցին ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիյը և ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
«Ուրախ եմ, որ այս միջոցառումը տարեցտարի ընդլայնվում է, ընդգրկում է ավելի մեծ և կարևոր օրակարգեր։ Մեզ համար` որպես կառավարություն, չափազանց կարևոր է այն, ինչ քննարկելու ենք այստեղ։ Հասկանանք, թե ոլորտն ինչ վիճակում է, ինչ խնդիրներ, հարցեր, մարտահրավերներ կան, ինչ զարգացումներ են սպասվում, ինչ տեխնոլոգիական հնարավորություններ կան, որոնք անհրաժեշտ է օգտագործել ոլորտում, և այս ամենը ինչ ազդեցություն կունենա ոլորտի և ընդհանրապես՝ մեր տնտեսության վրա»,- ոլորտի զարգացման տեսանկյունից կարևորելով փաստաթուղթը՝ նշեց Գնել Սանոսյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ բոլոր երկրներում էլ հանքարդյունաբերության դերը հսկայական է` տնտեսության տվյալ ճյուղի, մյուս ճյուղերի հետ փոխկապակցության, արտահանման ծավալների և այլ առումներով։
«Ուրախ եմ նաև արձանագրել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նախորդ տարի վերջապես ունեցանք այս ոլորտի ռազմավարությունը։ Իհարկե, որևէ փաստաթուղթ իդեալական չէ, միգուցե ընթացքում զգացվի շտկումների կարիք։ Բայց, այնուամենայնիվ, առաջին անգամ ոլորտի ռազմավարություն ունենք, առաջիկա տասնամյակներին առաջ ընթանալու որոշակի տեսլականներ և պատկերացումներ ունենք։ Կխնդրեի, որ այս քննարկումները և շփումները նաև առիթ դառնան տեսնելու, թե մեր ռազմավարությունը ինչպիսին է և ինչ կարևոր չափանիշներ կան, որ ոլորտը պետք է ներգրավի և դրանցով առաջնորդվի»,- Գնել Սանոսյանը խիստ կարևորեց այս փաստաթուղթը` ոլորտի զարգացմանը նպաստելու տեսանկյունից։
Ծաղկաձորում սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկել է երկօրյա համաժողով՝ «Ժամանակակից հանքարդյունաբերություն. մարտահրավերներ և հնարավորություններ.Հայաստանի ռեսուրսները՝ համաշխարհային տնտեսության համատեքստում» խորագրով

Министерство ТУИ, Зангезурский медно-молибденовый комбинат и Ереванский государственный университет подписали Меморандум о сотрудничестве
На международной конференции по горнодобывающей сфере, проходящей в Цахкадзоре, Министерство территориального управления и инфраструктур Армении, Зангезурский медно-молибденовый комбинатом и Ереванский государственный университет подписали Меморандум о сотрудничестве.
Как передает корреспондент Арменпресс, документ подписали министр ТУИ Гнел Саносян, генеральный директор ЗММК Роман Худолий и ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян.
“Я рад, что это мероприятие расширяется из года в год, охватывая все более масштабные и важные темы. Для нас, как для правительства, чрезвычайно важно то, что мы собираемся здесь обсуждать. Давайте разберемся, в каком состоянии находится отрасль, какие существуют проблемы, вопросы, вызовы, какие разработки ожидаются, какие технологические возможности необходимо использовать в отрасли, и какой эффект все это окажет на отрасль и на нашу экономику в целом”, - сказал Гнел Саносян, подчеркнув важность меморандума.
Министр подчеркнул, что роль горнодобывающей промышленности во всех странах огромна с точки зрения данной отрасли экономики, взаимосвязи с другими отраслями, объемов экспорта и других аспектов.
“Я также рад признать, что в результате совместной работы в прошлом году у нас, наконец-то появилась стратегия в этой области. Конечно, ни один документ не идеален, возможно, в процессе возникнет необходимость в исправлениях. Но, тем не менее, у нас впервые есть отраслевая стратегия, у нас есть определенные видения и идеи, как двигаться вперед в ближайшие десятилетия. Я бы попросил, чтобы эти обсуждения и контакты также стали возможностью увидеть, какова наша стратегия и каковы важные стандарты, которые сектор должен использовать и руководствоваться ими””, - заключил Гнел Саносян.
27 сентября в Цахкадзоре началась двухдневная конференция “Современная горнодобывающая промышленность. Вызовы и возможности. Ресурсы Армении в контексте мировой экономики”.