Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթիին շնորհվել է ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանում անցկացվել է Սոցիալական աշխատողի միջազգային օրվան նվիրված «Սոցիալական աշխատանք. նվիրում և համագործակցություն» խորագրով աշխատաժողով: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԵՊՀ-ի տարածած հաղորդագրությունից, աշխատաժողովի շրջանակում ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթիին շնորհել է ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչում:
Քայլաշ Սաթյարթին Խաղաղության նոբելյան մրցանակին արժանացել է 2014 թ.՝ երեխաների շահագործման դեմ պայքարի և հանրակրթության հասանելիության ուղղությամբ իր կատարած աշխատանքի համար։ Որպես սոցիալական աշխատող՝ նա Հնդկաստանում և մի շարք այլ երկրներում ձեռնարկել և իրագործել է հատուկ արշավներ՝ ստրկությունից, բռնի աշխատանքից, ընտանեկան բռնությունից և այլ ծանր իրավիճակներից ազատելով ավելի քան 100 000 երեխաների:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով սոցիալական աշխատողի դերն, ասել է.
«Զարգացած երկրներում անգնահատելի է սոցիալական աշխատողների դերակատարումը, քանի որ նրանց աշխատանքներն ուղղված են մարդկանց կարիքների վերհանմանը և սոցիալական բարեկեցության ապահովմանը։ Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում մեր հասարակությունում է՛լ ավելի կբարձրանա սոցիալական աշխատողի դերը»:
Ընդգծելով, որ այս տարին նշանակալի է Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի համար՝ ԵՊՀ ռեկտորը մատնանշել է.
«Շուրջ 20 տարի է՝ ֆակուլտետում կրթվում են սերունդներ, որոնք աշխատանք են գտնում սոցիալական տարբեր կառույցներում, նախարարություններում, դպրոցներում, մանկապարտեզներում, և այս բոլոր կառույցներն ունեն սոցիալական աշխատողի անհրաժեշտություն»:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, խոսելով Կառավարության համար սոցիալական աշխատողի կարևոր դերակատարումից, փաստել է.
«Հետպատերազմյան ճգնաժամը հաղթահարելու մեր բոլոր ծրագրերը հաջողություն չէին ունենա, եթե մենք չունենայինք սոցիալական աշխատողների ինստիտուտ և այս ընթացքում զուգահեռաբար չզարգանար ու չամրապնդվեր այդ ինստիտուտը համայնքներում և հասարակական կազմակերպություններում: Կարդալով սոցիալական աշխատողների կենսագրությունները՝ մենք տեսնում ենք, որ նրանց մեծ մասը ԵՊՀ շրջանավարտներ են»:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ը 1999 թ. ընդունել է «Երեխայի աշխատանքի վատթարագույն ձևերի մասին» 182-րդ կոնվենցիան, ըստ որի՝ արգելվում է երեխաների շահագործումը։ Աշխարհի գրեթե բոլոր երկրները (այդ թվում՝ Հայաստանը) վավերացրել են այդ կոնվենցիան, ինչը մեծապես պայմանավորված էր աշխարհի 103 երկրներում Քայլաշ Սաթյարթիի քայլերթի կազմակերպմամբ:
Քայլաշ Սաթյարթին նշել է, որ առաջին անգամ է գտնվում Հայաստանում և ԵՊՀ-ի կողմից իրեն դոկտորի կոչման շնորհումը դիտարկում է որպես մեծ ընդունելություն և՛ համալսարանում, և՛ առհասարակ Հայաստանում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Հնդկաստանն ունեն գործընկերային բազմադարյա հարաբերություններ, որոնք ներկայում էլ շարունակվում են: Խոսելով ԵՊՀ սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի գործունեության կարևորությունից՝ Քայլաշ Սաթյարթին ասել է, որ նախքան համալսարան գալն արդեն իսկ տեղեկացված էր, որ ամբիոնը մեծապես նպաստել է Հայաստանում հասարակության բարեկեցության ապահովմանը և ոլորտային առաջընթացին՝ անհրաժեշտ աշխատանքներ տանելով տարբեր համայնքների և ՀԿ-ների հետ։
«Մեծապես գնահատելի է այն, որ ամբիոնը իրականացրել է կարողությունների զարգացման ծրագրեր, կատարել հետազոտություններ հենաշարժողական, հոգեբանական խնդիրներ ունեցող անձանց, երեխաների զարգացման և իրավունքներին հարող խնդիրների շուրջ։ Ավելի քան 1000 սոցիալական աշխատող է տվել այս ամբիոնը»,- ընդգծել է նա։
«Սոցիալական աշխատանք. նվիրում և համագործակցություն» խորագրով աշխատաժողովի շրջանակում կազմակերպվել են նաև պանելային քննարկումներ։ Ոլորտի առաջատար մասնագետները, փորձագետները և ԵՊՀ շրջանավարտները ներկայացրել են սոցիալական աշխատանքի ոլորտի ձեռքբերումները, մարտահրավերները և ապագա զարգացման հեռանկարները: Պանելային քննարկումների ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության վերջին բարեփոխումների տեսլականին և այդ գործում ԵՊՀ շրջանավարտների ունեցած դերին, Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի (ՀՍԱԱ) ձեռքբերումներին և ԵՊՀ շրջանավարտների ներգրավմանը ՀՍԱԱ-ում, ներկայացվել են ԵՊՀ սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի՝ 2004-2024 թթ. անցած ուղին և գրանցած հաջողությունները:

YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS.  Nobel Peace Prize recipient Kailash Satyarthi has been bestowed the title of Honorary Doctor of Yerevan State University.
The ceremony took place at the Yerevan State University during a seminar titled Social Work: Devotion and Cooperation dedicated to the Social Worker Day.
In 2014, Indian social reformer Satyarthi was the co-recipient of the Nobel Peace Prize, along with Malala Yousafzai, "for their struggle against the suppression of children and young people and for the right of all children to education." He is the founder of multiple social activist organizations, including Bachpan Bachao Andolan, Global March Against Child Labour, Global Campaign for Education, Kailash Satyarthi Children's Foundation, and Bal Ashram Trust.
As a social worker, Satyarthi undertook special campaigns in India and other countries and freed over 100,000 children from slavery, forced labor, domestic violence and other grave situations.
Yerevan State University (YSU) Rector Hovhannes Hovhannisyan, highlighting the role of social workers, said, “The role of social workers in developed countries is invaluable because their work is aimed at identifying the needs of people and ensuring social welfare. I hope that the role of social workers will further increase in our society too.”
He highlighted the Social Work and Social Technologies Chair of the Faculty of Sociology of the Yerevan State University.
Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, speaking about the important role of social workers for the government, stated, “All our post-war relief programs wouldn’t be successful if not for the institution of social workers, and the simultaneous development and strengthening of this institution in communities and NGOs. Upon reading the biographies of social workers we see that most of them are graduates of the Yerevan State University.”
Mkrtchyan said that virtually all countries, including Armenia, have ratified the UN 1999 Worst Forms of Child Labour Convention (Convention Concerning the Prohibition and Immediate Action for the Elimination of the Worst Forms of Child Labour), which was greatly conditioned by Satyarthi’s campaigns in over 100 countries around the world.
Satyarthi said it is his first visit to Armenia and described receiving the title as a great welcome in both the YSU and generally in Armenia. The Nobel Peace Prize laureate said that Armenia and India have millennia-old collegial relations.
He lauded the Chair of Social Work and Social Technologies of the YSU for contributing to ensuring social welfare in Armenia. “It is highly valuable that the chair has implemented capacity development programs, conducted studies among persons with disabilities, and issues pertaining to children’s development and rights. This chair has given over 1000 social workers,” he said.