Հայտնի երաժիշտների կատարումները՝ «Արմենիա» փառատոնի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» փառատոնի շնորհիվ դասական երաժշտության սիրահարները հնարավորություն են ստանում ունկնդրելու աշխարհում հայտնի երաժիշտների կատարումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Արմենիա» միջազգային երաժշտական 8-րդ փառատոնի շրջանակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել մեծ համբավ վայելող թավջութակահար Մաքսիմիլիան Հորնունգը։ Համերգային ծրագրում հնչել է երկու թավջութակի կոնցերտ՝ Կամիլ Սեն-Սանսի Թավջութակի թիվ 1 և Ալեքսեյ Շորի Թավջութակի թիվ 3 կոնցերտները։ Նվագախումբը կատարել է նաև Էդվարդ Միրզոյանի «Լոռեցի Սաքոն» սիմֆոնիկ պոեմը։ Համերգը ղեկավարում էր մեծ ճանաչում ունեցող դիրիժոր, բազմաթիվ միջազգային մրցանակների դափնեկիր Նաբիլ Շեհատան։
Թավջութակահար Մաքսիմիլիան Հորնունգը, համերգից առաջ ներկայացնելով իր գործակցությունը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, նշել է, որ առաջին անգամ է համագործակցում նվագախմբի հետ։ Նվագախումբը, թավջութակահարի խոսքով, հյուրընկալ է, կազմակերպված ու կարգապահ, ինչը խիստ կարևոր է։ «Շատ պրոֆեսիոնալ կոլեկտիվ է, որտեղ բոլորը բավականություն են ստանում երաժշտությունից»,-ասում է թավջութակահարը։
Խոսելով ներկայացվող ծրագրի մասին՝ Մաքսիմիլիան Հորնունգն ընդգծել է, որ Կամիլ Սեն-Սանսի Թավջութակի թիվ 1 կոնցերտն ինքը կատարել է բազում անգամներ ամենատարբեր նվագախմբերի հետ և շատ ու շատ երկրներում։ Երաժիշտը նշում է, որ Սեն-Սանսի այս ստեղծագործությունն իր հիմնական երկացանկի մաս է կազմում։ Այն շատ հոգեհարազատ է իրեն, այդ է պատճառը, որ անընդհատ ուզում է վերադառնալ այս կոնցերտին։
Շորի կոնցերտն, ըստ երաժշտի, թեև վերջին տարիներին է գրվել, սակայն այն տպավորությունն է, որ այն ոչ թե ժամանակակից, այլ դասական ռոմանտիկ դարաշրջանի ստեղծագործություն է։ Թավջութակահարի խոսքով՝ այս կոնցերտն ունկնդիրն անմիջապես ընկալում, հասկանում է՝ տարվելով երաժշտության հնչյուններով։
Մաքսիմիլիան Հորնունգը ծանոթ է նաև հայ կոմպոզիտորների արվեստին։ Նա նշում է՝ թեև երբեք չի կատարել Արամ Խաչատրյանի Թավջութակի կոնցերտը, սակայն ունկնդրել է այդ կոնցերտի բազմաթիվ ձայնագրություններ և բարձր է գնահատում այն։ Նա նաև ավելացնում է, որ Խաչատրյանի Թավջութակի կոնցերտն իր՝ ապագայում կատարելիք ստեղծագործությունների ծրագրում է։
«Արմենիա» երաժշտական փառատոնի հաջորդ համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին։ Ունկնդրին կներկայացվեն հայ կոմպոզիտորների՝ Տիգրան Մանսուրյանի, Արմեն Սմբատյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի ստեղծագործությունները։
«Արմենիա» 8-րդ երաժշտական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ: Փառատոնի համերգներին մասնակցում են բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ, որոնք ծանոթանում են հայկական կատարողական արվեստին, ինչպես նաև հնարավորություն են ստանում Երևանում հանդիպելու աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող երաժիշտների ու վայելելու նրանց կատարումները։

Всемирно известные музыканты выступили на фестивале "Армения"
Благодаря фестивалю “Армения” любители классической музыки получают возможность услышать выступления всемирно известных музыкантов.
Как сообщает Арменпресс, известный виолончелист Максимилиан Хорнунг выступил с Государственным симфоническим оркестром Армении в рамках VIII международного музыкального фестиваля "Армения". В концертной программе прозвучали два концерта для виолончели: Концерт для виолончели № 1 Камиля Сен-Санса и Концерт для виолончели № 3 Алексея Шора. Оркестр также исполнил симфоническую поэму Эдварда Мирзояна “Лореци Сакон” (Сако из Лори).
Концерт вел Набиль Шехата, известный дирижер, обладатель многих международных премий.
Виолончелист Максимилиан Хорнунг отметил, что впервые сотрудничает с Государственным симфоническим оркестром Армении. По его словам, оркестр гостеприимный, организованный и дисциплинированный, что очень важно. "Это очень профессиональный коллектив, где каждый получает удовольствие от музыки", - говорит виолончелист.
Говоря о представленной программе, Максимилиан Хорнунг подчеркнул, что он неоднократно исполнял Концерт для виолончели № 1 Камиля Сен-Санса с различными оркестрами и во многих-многих странах. Музыкант утверждает, что это произведение Сен-Санса является частью его основного репертуара. Это очень близко его сердцу, поэтому он всегда хочет вернуться на этот концерт.
По словам музыканта, концерт Шора, хотя и написан в последние годы, создает впечатление, что это не современное произведение, а классической романтической эпохи. Слушатель сразу воспринимает и понимает этот концерт, увлекаясь звуками музыки, отметил виолончелист.
Максимилиан Хорнунг также знаком с творчеством армянских композиторов. Он отмечает, что хотя никогда не исполнял Концерт для виолончели Арама Хачатуряна, но прослушал множество записей этого концерта и высоко его оценивает. Он также добавляет, что в программе его произведений, которые будут исполнены в будущем, - Концерт для виолончели Хачатуряна.
Следующий концерт музыкального фестиваля “Армения” состоится 10 октября. Зрителям будут представлены произведения армянских композиторов Тиграна Мансуряна, Армена Смбатяна, Эдуарда Айрапетяна.
8-й музыкальный фестиваль “Армения” проводится при поддержке Комитета туризма Министерства экономики РА. Концерты фестиваля посещают множество туристов, которые знакомятся с армянским исполнительским искусством, а также получают возможность встретиться в Ереване со всемирно известными музыкантами и насладиться их выступлениями.