Վասիլիս Պալմասը շնորհակալություն է հայտնում Հայաստանին Կիպրոսի հիմնախնդրի հարցում աջակցության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանը լի է աշխարհաքաղաքական վայրիվերումներով, միակողմանի գործողություններով, որոնք խախտում են միջազգային և ինքնիշխանության իրավունքը և փաստացի էլ ավելի վատթարացնում իրավիճակ՝ խարխլելով խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին նշեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Վասիլիս Պալմասը։
«Կիպրոսը աջակցում և սատարում է խաղաղ կարգավորումը բոլոր տարաձայնությունների միջազգային իրավունքի սկզբունքների և բարիդրացիական հարաբերությունների հիման վրա։ Հավատում ենք, որ երկխոսությունը և փոխադարձ վստահության հարաբերությունները հանդիսանում են կարևոր գործիքակազմ՝ լուծելու և հաստատելու Արևելյան Միջերկրականում երկարամյա խաղաղությունը և կայունությունը։ Կիպրոսը հանձնառու է՝ որպես կայունության հենասյուն, էլ ավելի ամրապնդել խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում»,- հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը։
Վասիլիս Պալմասը Կիպրոսի անունից իր երախտագիտությունն ու շնորհակալությունը հայտնեց Հայաստանին Կիպրոսի հիմնախնդրում բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպություններում աջակցության համար, որպեսզի Կիպրոսի հիմնախնդիրը կարգավորվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի հիման վրա։
«Այս շրջանակում ունեի հնարավորություն տեղեկացնել այն անվտանգության իրավիճակը, որը տիրում է Կիպրոսում, և Թուրքիայի ջանքերը, որը փորձում է օգտագործել ապօրինի ներգաղթը՝ որպես ճնշման գործիք։
Վերջին տարիներին Թուրքիան ռեվեզիոնիստական արտաքին քաղաքականություն է վարում և ունի հարձակվողական հռետորաբանություն, սպառնում է կայունությանը և անվտանգությանը Կիպրոսում և Արևելյան Միջերկրականի ողջ տարածաշրջանում»,- ընդգծեց Վասիլիս Պալմասը։

Василис Палмас поблагодарил Армению за поддержку в Кипрской проблеме
Регион Восточного Средиземноморья полон геополитических потрясений, односторонних действий, которые нарушают международные и суверенные права и фактически ухудшают ситуацию, подрывая мир и стабильность в регионе. По сообщению Арменпресс, об этом в ходе заявления для прессы заявил министр обороны Кипра Василис Палмас.
“Кипр поддерживает и содействует мирному разрешению всех споров на основе принципов международного права и добрососедских отношений. Мы считаем, что диалог и отношения взаимного доверия являются важными инструментами для урегулирования и установления долгосрочного мира и стабильности в Восточном Средиземноморье. Кипр, как оплот стабильности, привержен дальнейшему укреплению мира и стабильности в регионе”, - заявил министр обороны Кипра.
От имени Кипра Василис Палмас выразил признательность и благодарность Армении за поддержку в Кипрской проблеме во всех международных и региональных организациях для ее решения на основе резолюций Совета Безопасности ООН.
“В этих рамках у меня была возможность проинформировать о ситуации с безопасностью, сложившейся на Кипре, и усилиях Турции, которая пытается использовать нелегальную иммиграцию в качестве инструмента давления.
В последние годы Турция проводит ревизионистскую внешнюю политику и использует агрессивную риторику, угрожая стабильности и безопасности на Кипре и во всем регионе Восточного Средиземноморья", - подчеркнул Василис Палмас.