Վասիլիս Պալմասը շնորհակալություն է հայտնում Հայաստանին Կիպրոսի հիմնախնդրի հարցում աջակցության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանը լի է աշխարհաքաղաքական վայրիվերումներով, միակողմանի գործողություններով, որոնք խախտում են միջազգային և ինքնիշխանության իրավունքը և փաստացի էլ ավելի վատթարացնում իրավիճակ՝ խարխլելով խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին նշեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Վասիլիս Պալմասը։
«Կիպրոսը աջակցում և սատարում է խաղաղ կարգավորումը բոլոր տարաձայնությունների միջազգային իրավունքի սկզբունքների և բարիդրացիական հարաբերությունների հիման վրա։ Հավատում ենք, որ երկխոսությունը և փոխադարձ վստահության հարաբերությունները հանդիսանում են կարևոր գործիքակազմ՝ լուծելու և հաստատելու Արևելյան Միջերկրականում երկարամյա խաղաղությունը և կայունությունը։ Կիպրոսը հանձնառու է՝ որպես կայունության հենասյուն, էլ ավելի ամրապնդել խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում»,- հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը։
Վասիլիս Պալմասը Կիպրոսի անունից իր երախտագիտությունն ու շնորհակալությունը հայտնեց Հայաստանին Կիպրոսի հիմնախնդրում բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպություններում աջակցության համար, որպեսզի Կիպրոսի հիմնախնդիրը կարգավորվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի հիման վրա։
«Այս շրջանակում ունեի հնարավորություն տեղեկացնել այն անվտանգության իրավիճակը, որը տիրում է Կիպրոսում, և Թուրքիայի ջանքերը, որը փորձում է օգտագործել ապօրինի ներգաղթը՝ որպես ճնշման գործիք։
Վերջին տարիներին Թուրքիան ռեվեզիոնիստական արտաքին քաղաքականություն է վարում և ունի հարձակվողական հռետորաբանություն, սպառնում է կայունությանը և անվտանգությանը Կիպրոսում և Արևելյան Միջերկրականի ողջ տարածաշրջանում»,- ընդգծեց Վասիլիս Պալմասը։

Minister Palmas thanks Armenia for support in Cyprus issue
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. The Eastern Mediterranean region is full of geopolitical turmoil, unilateral actions that violate international law and sovereignty, thus further deteriorating the situation by undermining peace and stability in the region, Minister of Defense of Cyprus Vasilis Palmas has said.
“Cyprus supports the peaceful resolution of all disputes based on the principles of international law and good-neighborly relations,” Palmas said at a joint press conference with Armenian Defense Minister Suren Papikyan. “We believe that dialogue and relations of mutual trust are important instruments to establish lasting peace and stability in the Eastern Mediterranean. Cyprus is committed to strengthen peace and stability in the region as a pillar of stability.”
On behalf of Cyprus, Minister Palmas thanked Armenia for the support in international and regional organizations on the Cyprus issue.
“I had the opportunity to inform about the security situation in Cyprus, and Turkiye’s efforts, which is trying to use illegal immigration as an instrument of pressure,” Palmas said.
“In the last years Turkiye has been engaged in revisionist foreign policy and aggressive rhetoric, and threatens the stability and security in Cyprus and the entire Eastern Mediterranean region,” he said.
Armenian Minister of Defense Suren Papikyan said that Yerevan is in favor of a negotiated resolution to the Cyprus issue based on UN resolutions.