Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է Ուկրաինային 35 մլրդ եվրո ԵՄ վարկ տրամադրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Կիև կատարած այցի ժամանակ հաստատել է լուրերն այն մասին, որ ԵՄ-ն Ուկրաինային կտրամադրի 35 միլիարդ եվրոյի փոխառություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը Կիև է ժամանել սեպտեմբերի 20-ին։
G7-ի ղեկավարները հունիսին Իտալիայում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ համաձայնության էին եկել Ուկրաինային 50 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելու շուրջ և այն մաս-մաս բաժանել նախագծի մասնակիցների միջև՝ իրենց տնտեսությունների ծավալներին համապատասխան: Այսպիսով, այս սխեմայով ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է վճարեին 20-ական միլիարդ դոլար, իսկ Կանադան, Ճապոնիան և Մեծ Բրիտանիան՝ գումարի մնացած մասը։ Սակայն մի շարք դժվարություններից հետո ԵՄ-ում համաձայնության են եկել 35 միլիարդ եվրոյի տրամադրման շուրջ։
ԵՄ երկրները և Եվրախորհրդարանը պետք է վարկին հավանություն տան մինչև տարեվերջ։
Սեպտեմբերի կեսերին Bloomberg-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ԵՄ-ում քննարկում են Ռուսաստանի ակտիվների արգելափակման հետ կապված պատժամիջոցները 3-5 տարով երկարաձգելու առաջարկությունները՝ նպատակ ունենալով երաշխավորել դրանց հաշվին 50 միլիարդ դոլարի վարկի հատկացումն Ուկրաինային։

Урсула фон дер Ляйен объявила о предоставлении Украине кредита ЕС в размере €35 миллиардов
В ходе своего визита в Киев председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен подтвердила информацию о том, что ЕС предоставит Украине кредит в размере €35 млрд. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Интерфакс.
Председатель Еврокомиссии прибыла в Киев 20 сентября.
Лидеры G7 во время саммита, состоявшегося в Италии в июне, договорились предоставить Украине кредит $в 50 миллиардов и разделить его по частям между участниками проекта в зависимости от размера их экономик. Таким образом, по этой схеме ЕС и США должны будут заплатить по €20 миллиардов каждый, а остальную часть суммы выплатят Канада, Япония и Великобритания. Однако после ряда трудностей ЕС достиг соглашения о предоставлении €35 миллиардов.
Страны ЕС и Европарламент должны одобрить кредит до конца года.
В середине сентября агентство Bloomberg со ссылкой на свои источники сообщило, что ЕС обсуждает предложения о продлении санкций, связанных с блокировкой российских активов от 3 до 5 лет с целью гарантировать выделение Украине кредита в $50 млрд.