Թրամփի դեմ մահափորձի կասկածյալը 12 ժամ թաքնված է եղել թփերում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏեՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախկին նախագահ, ընտրությունների հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձի կասկածյալն, ամենայն հավանականությամբ, գոլֆի դաշտում թփերի մեջ թաքնված է եղել շուրջ 12 ժամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Գաղտնի ծառայությունը նկատել է կասկածյալի ինքնաձիգի փողը, և նրան չի հաջողվել կրակոցներ արձակել, սակայն այս միջադեպը հարցեր է առաջացրել այն մասին, թե ինչպես է զինված մարդն այդքան մոտեցել Թրամփին նրա դեմ առաջին մահափորձից ընդամենը երկու ամիս անց։ Բացի այդ, հարց է առաջացել, թե ինչպես է կասկածյալը տեղեկացել գոլֆի ակումբ Թրամփի այցի մասին, երբ դա չի եղել նրա գրաֆիկում, որը հանրայնորեն հասանելի է։
Գոլֆի դաշտն ուսումնասիրող գաղտնի գործակալը նկատել է ինքնաձիգի փողը և կրակ բացել։
Թրամփը X Spaces հարթակում պատմել է տեղի ունեցածի մասին։
«Հանկարծ մենք դեպի օդ արձակված կրակոցներ լսեցինք, կարծես, չորս կամ հինգ։ Գաղտնի ծառայությունն անմիջապես հասկացավ, որ դրանք փամփուշտներ են, և ինձ բռնեցին։ Մենք նստեցինք մեքենաները և բավական արագ հեռացանք։ Ես գործակալի հետ էի, և գործակալը հրաշալի կատարեց իր աշխատանքը», - ասել է Թրամփը։
Նա միևնույն ժամանակ հավելել է, որ իր անվտանգության աշխատակիցների թիվը պետք է ավելացնել։
58-ամյա կասկածյալ Ռայան Ռութը փախել էր դեպքի վայրից՝ այնտեղ թողնելով ինքնաձիգը, թվային տեսախցիկ և ուտելիքով տոպրակ։ Նրան բռնել են 40 րոպե անց։ Ըստ ստացված տվյալների՝ Ռութի հեռախոսը գոլֆի դաշտում է եղել գիշերը ժամը 1:59-ից, այսինքն՝ միջադեպից 11,5 ժամ առաջ։
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ 2002-2010 թթ. կասկածյալը մեղադրվել և դատապարվել է մի շարք հանցագործությունների, այդ թվում՝ զենք թաքցնելու, ձերբակալմանն ընդդիմանալու, վրաերթի վայրից փախչելու, ուժը կորցրած վկայականով մեքենա վարելու և գողացված գույքի սեփականատեր լինելու համար։

Подозреваемый в покушении на Трампа скрывался в кустах 12 часов
Подозреваемый в покушении на бывшего президента США, кандидата на выборах от Республиканской партии Дональда Трампа, скорее всего, около 12 часов прятался в кустах у поля для гольфа. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Секретная служба заметила дуло его винтовки, и ему не удалось выстрелить, но этот инцидент вызвал вопросы о том, как вооруженный человек подошел так близко к Трампу всего через два месяца после первого покушения на него. Кроме того, возникли вопросы, как подозреваемый узнал о приходе Трампа в гольф-клуб, когда этого не было в его графике, который есть в открытом доступе.
Агент под прикрытием, осматривавший поле для гольфа, заметил ствол винтовки и открыл огонь в этом направлении.
Трамп рассказал об инциденте на платформе X Spaces.
“Внезапно мы услышали четыре или пять выстрелов в воздух. Секретная служба сразу поняла, что это пули. Мы сели в машины и довольно быстро уехали. Я был с агентом, и агент проделал отличную работу”, - сказал Трамп.
Он добавил, что число его охранников следует увеличить.
Подозреваемый Райан Рут, 58 лет, скрылся с места происшествия, оставив после себя винтовку, цифровую камеру и сумку с едой. Его поймали спустя 40 минут. Согласно полученным данным, телефон Рута находился на поле для гольфа с 1:59 ночи, то есть за 11,5 часов до происшествия.
По данным СМИ, в 2002-2010 гг. подозреваемый был обвинен и осужден за ряд преступлений, в том числе за сокрытие оружия, противодействие аресту, побег с места наезда, вождение без удостоверения личности и хранение краденного имущества.