Կենտրոնական Եվրոպայում սպասվում են ավելի շատ հեղեղումներ. զոհերի թիվը հասել է 17-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական Եվրոպայում վերջին օրերի հորդառատ անձրևներից առաջացած հեղեղումների զոհերի թիվն ավելացել է՝ հասնելով 17-ի։ Որոշ երկրներում շարունակում են տարհանումներ իրականացնել, մյուսները փորձում են վերացնել հեղեղումների հետևանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Չեխիայի և Լեհաստանի սահմանային շրջանները մեծ վնասներ են կրել։ Ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով քանդվել են կամուրջներ, տարհանումներ են իրականացվել, վնասվել են տներ և մեքենաներ։ Լեհաստանի հարավում գտնվող Նիսա քաղաքի 40 000 բնակչությանը սեպտեմբերի 16-ին կոչ են արել տարհանվել մոտակա դամբի փլուզումից հետո։
Չեխիայի հյուսիս-արևելյան Օստրավա քաղաքի գետի մոտ կառուցված արգելապատնեշի կոտրվելու պատճառով հեղեղվել է քաղաքի արդյունաբերական հատվածը, այդ թվում՝ բազմաթիվ գործարաններ։ Մոտակա բնակելի շրջաններից հարյուրավոր մարդիկ են տարհանվել։ Իսկ Չեխիայի Լիտովել քաղաքի 70 %-ը ծածկվել է ջրով՝ մինչև մեկ մետր բարձրությամբ։
Լեհաստանի կառավարությունը հեղեղումներից տուժած շրջաններում բնական աղետի դրություն է հայտարարել։ Վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտնել է, որ Եվրամիությունից ֆինանսական օգնություն կխնդրի։
Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավան և Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտը պատրաստվում են հնարավոր հեղեղումների՝ Դանուբ գետի մակարդակի բարձրացման պատճառով։ Իսկ Ավստրիայում գետերի և ջրամբարների մակարդակը գիշերը նվազել է, սակայն իշխանությունները հայտարարել են, որ սպասում են հեղեղումների նոր ալիքի, քանի որ կրկին հորդառատ անձրևներ են կանխատեսվում։

В Центральной Европе ожидаются новые наводнения: число жертв достигло 17
Число жертв наводнений, вызванных проливными дождями последних дней в Центральной Европе, возросло до 17. В некоторых странах продолжают эвакуировать местное население, в других пытаются ликвидировать последствия наводнений. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство Reuters.
Большой ущерб нанесен приграничным регионам Чехии и Польши. Из-за повышения уровня воды в реках разрушены мосты, повреждены дома и автомобили, проводится эвакуация. Население города Ныса в южной Польше, насчитывающее 40 000 человек, 16 сентября после обрушения близлежащей плотины вынуждено было эвакуироваться.
В Остраве, на северо-востоке Чехии из-за прорыва дамбы, построенной у реки, оказалась затопленной промышленная часть города, в которой множество заводов. Сотни людей были эвакуированы из близлежащих жилых районов. 70% другого чешского города Литовель затоплено водой до одного метра.
Правительство Польши ввело режим стихийного бедствия в районах, пострадавших от наводнения. Премьер-министр Дональд Туск заявил, что обратится за финансовой помощью к Евросоюзу.
Столица Словакии Братислава и столица Венгрии Будапешт готовятся к возможному наводнению из-за повышения уровня воды в реке Дунай. В Австрии уровень воды в реках и водохранилищах за ночь спустился, но правительство заявило, что ожидается новые наводнения, поскольку вновь прогнозируются проливные дожди.