Ավստրալիան կշարունակի զենքի առևտուրն Իսրայելի հետ՝ չնայած ցույցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիան կշարունակի զենքի առևտուրն Իսրայելի հետ, ինչպես նաև հրեական պետությունից սպառազինության անհրաժեշտ համակարգեր կգնի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ավստրալիայի պաշտպանության նախարար Ռիչարդ Մառլզը։
Նախարարի խոսքով՝ Կանբերան «կշարունակի սպառազինության համակարգեր գնել Իսրայելից՝ չնայած առևտուրը դադարեցնելու պահանջներին»։
«(Խմբ.՝ Ավստրալիայի վարչապետ) Ալբանիզի կառավարությունն այժմ ավարտում է բանակի հետևակի մարտական ​​մեքենաների գնումը, որոնցում օգտագործվում են իսրայելական Elbit ընկերության տեխնոլոգիաները, և դա ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ: Մենք որոշում չենք ընդունել Իսրայելի հետ համագործակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ և կշարունակենք ձեռք բերել սպառազինության և պաշտպանության լավագույն համակարգերը մեր զինվորների համար», - Մառլզի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նախարարի հայտարարությունը հնչել է Մելբուռնում անցկացվող լայնածավալ հակապատերազմական ցույցերի ֆոնին։ Կազմակերպիչների տվյալներով՝ ակցիաներին մասնակցում է ավելի քան 3000 մարդ: Ցուցարարները դեմ են հանդես գալիս սեպտեմբերի 11-13-ը Մելբուռնում անցկացվող զենքի International Land Defence Exposition ցուցահանդեսին և պահանջում, որ Ավստրալիայի իշխանությունները դադարեցնեն Իսրայելի հետ առևտուրը, ինչպես նաև էմբարգո դնեն սպառազինությունների արտահանման վրա։

Австралия, несмотря на протесты, продолжит закупать оружие у Израиля
Австралия продолжит закупки оружия и необходимых систем вооружения у Израиля. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил министр обороны Австралии Ричард Марлз.
По словам министра, Канберра “продолжит закупать системы вооружения у Израиля, несмотря на требования прекратить торговлю. Правительство (премьер-министра Австралии Энтони) Альбанезе сейчас завершает покупку армейских боевых машин пехоты, в которых используются технологии израильской фирмы Elbit, и это ни для кого не секрет. Мы не принимали решения о прекращении сотрудничества с Израилем и продолжим приобретать самые лучшие системы вооружения и защиты для наших солдат”, - ТАСС приводит слова Марлза.
Заявление министра было сделано на фоне масштабных антивоенных демонстраций в Мельбурне. По данным организаторов, в акциях принимают участие более 3000 человек. Демонстранты выступают против проведения выставки “International Land Defence Exposition”, которая проходит в Мельбурне 11-13 сентября, и требуют от австралийских властей прекратить торговлю с Израилем и ввести эмбарго на экспорт оружия.