«Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ է հասցրել Իսրայելի հակաօդային պաշտպանության բազային
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հեզբոլլահ»-ը համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգից մի քանի արկ է արձակել Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) զորքերի հյուսիսային խմբավորման հակաօդային պաշտպանության ուժերի շտաբի և Լիբանանի հետ սահմանակից շրջանի Ցֆաթ քաղաքի զորանոցների ուղղությամբ, հայտնել է շարժման մամուլի ծառայությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԻՊԲ-ն հաստատել է հարձակման ենթարկվելու հասցնելու փաստը՝ նշելով, որ Լիբանանից Ցֆաթի ուղղությամբ «արձակվել է մոտավորապես 20 արկ»:
Ըստ Telegram-ում հրապարակված հաղորդագրության՝ արկերի մեծ մասը կալանվել կամ ընկել է բաց վայրում, տուժածներ չկան։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Ցֆաթի շրջակայքում գտնվող բնակավայրերում «կալանող հրթիռի բեկորների ընկնելու մտավախության պատճառով» միացվել են օդային հարձակման մասին նախազգուշացնող շչակները:
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում սրվել է այն բանից հետո, երբ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով շուրջ 250-ին։ Գազայի առողջապահական գերատեսչության տվյալներով՝ հակամարտության սկզբից ի վեր պաղեստինյան անկլավում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 41 080-ը։
Գազայում պատերազմի ընթացքում Լիբանանի տարածքում գտնվող «Հեզբոլլահ»-ի մարտիկները և իսրայելցի զինվորականները գնդակոծում են միմյանց դիրքերը սահմանի երկայնքով։ Երկու երկրների սահմանամերձ շրջաններից տասնյակ հազարավոր մարդիկ են տարհանվել։

“Хезболла” нанесла удары по базе противовоздушной обороны Израиля
“Хезболла“ выпустила несколько снарядов реактивной системы залпового огня в направлении штаба ПВО северной группы Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) и казармам в городе Цфат в приграничном с Ливаном районе. Об этом сообщила пресс-служба движения.
Как передает Арменпресс, ЦАХАЛ подтвердил факт нападения, отметив, что со стороны Ливана “был выпущен шквал из примерно 20 снарядов”.
Согласно сообщению, опубликованному в Telegram, большая часть снарядов была перехвачена или упала на открытоой местности, жертв нет.
В поселениях вокруг Цфата “из-за опасений падения обломков ракеты-перехватчика” были включены сирены, предупреждающие о воздушной тревоге.
Ситуация на Ближнем Востоке обострилась после вторжения в Израиль боевиков радикального палестинского движения ХАМАС 7 октября 2023 года, в результате которого в Израиле было убито 1200 человек, около 250 человек были захвачены в плен. По данным Департамента здравоохранения сектора Газа, с начала конфликта число жертв израильских ударов в палестинском анклаве достигло 41 080.
С начала войны в секторе Газа боевики “Хезболлы” с территории Ливана и израильские военные обстреливают позиции друг друга вдоль границы. Десятки тысяч человек были эвакуированы из приграничных районов обеих стран.