ԱՄՀ-ն 1,1 մլրդ դոլար կհատկացնի Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) և Ուկրաինայի իշխանությունների ներկայացուցիչները համաձայնություն են ձեռք բերել 15,6 միլիարդ դոլարի չափով օգնության ծրագրից Կիևին 1,1 մլրդ դոլար մասնաբաժին հատկացնելու շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՀ-ի մամուլի ծառայությունը։
ԱՄՀ-ի խմբի ղեկավար Գևին Գրեյը սեպտեմբերի 4-10 Կիևում քննարկումներ էր անցկացրել Ուկրաինայի իշխանությունների հետ։ Նա հայտնել է, որ աշխատակազմերի մակարդակով համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Այժմ այդ համաձայնությունը պետք է հաստատի ԱՄՀ-ի գործադիր խորհուրդը, ինչը տեղի կունենա առաջիկա շաբաթների ընթացքում։
Հետագա պայմանների շարքում են հարկային ոլորտի բարեփոխումները, նոր Բարձր վարչական դատարանի ստեղծումը, Ուկրաինայի ազգային բանկի արտաքին աուդիտը։
2023 թ. մարտին ԱՄՀ-ն հաստատել էր Ուկրաինայի համար 15,6 միլիարդ դոլարի քառամյա ծրագիրը: Ֆինանսավորում ստանալու համար Կիևը պետք է կատարի որոշակի պարտավորություններ։ ԱՄՀ-ից միջոցներն ստացվում են առանձին մասնաբաժիններով՝ այդ պայմանների կատարման վերստուգումից հետո: Ուկրաինան 2,2 մլրդ դոլարի չափով նախորդ մասնաբաժինն ստացել է հուլիսի սկզբին։

МВФ выделит Украине $1,1 миллиарда
Представители Международного валютного фонда (МВФ) и властей Украины договорились о выделении Киеву доли в $1,1 млрд из программы помощи в $15,6 млрд. Как передает Арменпресс, заявление об этом распространила пресс-служба МВФ.
Глава группы МВФ Гэвин Грей провел переговоры с властями Украины 4-10 сентября в Киеве. Он сообщил, что достигнута договоренность на уровне штабов. Теперь это соглашение должно быть одобрено исполнительным советом МВФ, что произойдет в ближайшие недели.
Среди дальнейших условий - реформирование налоговой сферы, создание нового Высшего административного суда, внешний аудит Национального банка Украины.
В марте 2023 года МВФ утвердил для Украины четырехлетнюю программу в размере $15,6 млрд. Для получения финансирования Киев должен выполнять определенные обязательства. Средства от МВФ поступают отдельными траншами после ревизии исполнения этих условий. Предыдущий транш в размере $2,2 млрд Украина получила в начале июля.