Մյունխենում Իսրայելի հյուպատոսարանի մոտ փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, հրաձիգը սպանվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում Իսրայելի հյուպատոսարանի և Նացիզմի պատմության թանգարանի մերձակայքում փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով ոստիկանների կրակոցներից 1 մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ ոստիկանության՝ կասկածյալը տղամարդ էր, որի մոտ կար երկարափող հրացան։
«Ոստիկանության միջամտության շնորհիվ չարագործը կանգնեցվել է, և նա, ամենայն հավանականությամբ, զոհվել է դեպքի վայրում», - ասել է Բավարիայի ներքին գործերի նախարար Ջոակիմ Հերմանը։
Մյունխենի ոստիկանությունը հայտնել է, որ ոչինչ չի վկայում այլ կասկածյալների մասին։
Միջադեպը տեղի է ունեցել 1972 թվականին Մյունխենում Օլիմպիական խաղերի ժամանակ իրականացված հարձակման տարելիցին, երբ պաղեստինյան «Սև սեպտեմբեր» խմբավորման զինյալները սպանեցին 11 իսրայելցի մարզիկի։
Իսրայելի արտգործնախարարությունը հայտարարել էր, որ հյուպատոսարանը սեպտեմբերի 5-ին փակ է լինելու՝ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ տեղի ունեցած սպանության տարելիցի կապակցությամբ։ Հյուպատոսարանի ոչ մի աշխատակից չի տուժել։
Ոստիկանությունն ավելի վաղ հայտնել էր լայնածավալ գործողության մասին՝ ի պատասխան միջադեպի, և հանրությանը խնդրել էր հեռու մնալ նշված տարածքից։ Գործողությանը ներգրավվել էր նաև ուղղաթիռ։

В Мюнхене вблизи генконсульства Израиля произошла перестрелка, стрелявший был убит
В Мюнхене (Германия) вблизи генконсульства Израиля и Центра документации истории национал-социализма произошла перестрелка, в результате которой полицейские убили человека, открывшего огонь. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
По данным полиции, стрелявшим был мужчина с длинноствольной винтовкой.
Министр внутренних дел Баварии Йоахим Херрманн заявил, что благодаря вмешательству полиции преступник был остановлен и, скорее всего, он скончался на месте.
В полиции Мюнхена заявили, что нет никаких доказательств наличия других подозреваемых.
Инцидент произошел в годовщину нападения на мюнхенской Олимпиаде 1972 года, когда боевики палестинской группировки “Черный сентябрь” убили 11 израильских спортсменов.
МИД Израиля сообщил, что консульство будет закрыто 5 сентября в связи с годовщиной убийства, произошедшего во время Олимпийских игр. Никто из сотрудников консульства не пострадал.
Ранее полиция объявила о масштабной операции в ответ на инцидент и попросила общественность держаться подальше от этого района. В операции был задействован и вертолет.