Աշխարհի երկրները ֆինանսավորել են ՄԱԿ-ի տարեկան բյուջեի միայն 40 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2024 թվականի հուլիսի դրությամբ՝ աշխարհի պետությունները ֆինանսավորել են ՄԱԿ-ի տարեկան բյուջեի միայն 40%-ը, ինչը ազդում է կազմակերպության գործունեության վրա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին ասել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահ և Ժնևում կազմակերպության Մարոկկոյի մշտական ​​ներկայացուցիչ Օմար Զնիբերը։
«Հուլիսի դրությամբ ՄԱԿ-ը չի ստացել 2024 թվականի բյուջեի 60 տոկոսը: Դա, անշուշտ, բացասաբար է ազդում կազմակերպության գործունեության վրա», - ասել է նա:
Ժնևում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանը մարտ ամսին փոխեց աշխատանքային ժամերը և փակեց որոշ շենքեր՝ ֆինանսավորման պակասի պատճառով։ Այդ քայլ արվեց 2024 թվականին 15 միլիոն դոլար խնայելու համար:
ՄԱԿ-ի կանոնավոր բյուջեն հաստատվում է մեկ ֆինանսական տարվա համար, որը տևում է հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը։ ՄԱԿ-ի 2024 թվականի բյուջեն ընդունվել է 3,27 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով։

Страны мира профинансировали только 40 процентов годового бюджета ООН
По состоянию на июль 2024 года государства мира профинансировали только 40% годового бюджета ООН, что оказывает влияние на деятельность организации. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил на брифинге председатель Совета ООН по правам человека и постоянный представитель Марокко при ООН в Женеве Омар Знибер.
"По состоянию на июль ООН не получала 60% своего бюджета на 2024 год. Это, безусловно, влияет на деятельность организации", - сказал он.
В марте штаб-квартира ООН в Женеве на фоне нехватки финансирования сменила график работы офисов и закрыла часть зданий, чтобы сэкономить 15 миллионов долларов в 2024 году.
Регулярный бюджет ООН утверждается на один финансовый год, который длится с 1 января по 31 декабря. Бюджет ООН на 2024 год принят в размере 3,27 миллиарда долларов США.