Արաբական լիգան հայտարարել է, որ Նեթանյահուն չի ցանկանում Գազայում հրադադար հաստատել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն չի ցանկանում համաձայնության գալ Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ, ինչը սպառնում է տարածաշրջանում Եգիպտոսի առանցքային դերի կորստին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Գեյթը։
Ավելի վաղ Նեթանյահուն հայտարարել էր Գազայի հատվածի և Եգիպտոսի սահմանին գտնվող «Ֆիլադելֆիայի միջանցքում» Իսրայելի ռազմական վերահսկողության անհրաժեշտության մասին։ Իսրայելի վարչապետի խոսքով՝ առանց դրա անհնար է հասնել ոչ պատերազմի նպատակներին, ոչ էլ պատանդների վերադարձին։
«Ֆիլադելֆիայի միջանցքում իսրայելական զորքերի ներկայությունից հրաժարվելը Եգիպտոսի հստակ դիրքորոշումն է, որին աջակցում են արաբական երկրները։ Այն ունի իրավական և քաղաքական լիազորություն, մինչդեռ Իսրայելն իր վերջին դիրքորոշումներով սպառնում է Եգիպտոսին տարածաշրջանում առանցքային դերի կորստով»,- ասել է Աբուլ Գեյթը։
Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար նաև նշել է, որ Եգիպտոսի դերը պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում պարզ է՝ հավելելով, որ Իսրայելի կողմից Կահիրեին մեղադրանքներ ներկայացնելու փորձերը քողարկված են, որոնք Նեթանյահուն քաղաքական նկատառումներով օգտագործում է՝ շարունակելու պայքարը պաղեստինյան անկլավում:

В ЛАГ заявили, что Нетаньяху не хочет соглашения о прекращении огня в Газе
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху не хочет достигать соглашения о прекращении огня в секторе Газа, что грозит потерей ключевой роли Египта в регионе. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил генеральный секретарь Лиги арабских государств (ЛАГ) Ахмед Абуль Гейт.
В понедельник Нетаньяху заявил о необходимости военного контроля Израиля в Филадельфийском коридоре на границе сектора Газа и Египта. По словам израильского премьера, без этого невозможно добиться ни целей войны, ни возвращения заложников.
"Неприятие присутствия израильских войск в районе Филадельфийского коридора является четкой позицией Египта, поддерживаемой арабскими странами и основанной на отказе от возобновления оккупации сектора Газа и его населения, и она обладает юридическим и политическим авторитетом, а Израиль, с его недавними позициями, особенно ложь, которую называет Нетаньяху, грозит потерей ключевой роли Египта в регионе", - приводятся слова Абуль Гейта в заявлении ЛАГ.
Абуль Гейт также отметил, что роль Египта в защите прав палестинцев ясна, добавив, что попытки израильского премьера выдвинуть обвинения против Каира являются прикрытием, которое Нетаньяху, в силу политических причин, использует для продолжения боевых действий в палестинском анклаве.