Մեծ Բրիտանիայի ՊՆ ղեկավարը հաստատել է նոր միջուկային սուզանավերի կառուցման պլանները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի լեյբորիստական ​​կառավարությունը հավատարիմ է հաջորդ տասնամյակում իր ռազմավարական միջուկային սուզանավերի արդիականացման պլաններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին Շոտլանդիա այցի ժամանակ։
«Մեր նոր կառավարությունն անդրդվելի է միջուկային զսպման իր հանձնառության հարցում», - նրա խոսքերը մեջբերված են Բրիտանիայի կառավարության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Հիլին հավելել է, որ Լեյբորիստական ​​կուսակցությունը, որն իշխանության է եկել հուլիսի 4-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, մտադիր չէ դադարեցնել Vanguard տիպի միջուկային սուզանավերը Dreadnought տիպի նոր սուզանավերով փոխարինելու ծրագիրը։
Մեծ Բրիտանիան ունի Vanguard տիպի չորս միջուկային սուզանավ, որոնք կառուցվել են 1990-ական թվականներին՝ HMS Vanguard-ը, HMS Vengeance-ը, HMS Victorious-ը և HMS Vigilant-ը: Ըստ հաղորդագրության՝ այս սուզանավերը 2030-ականների սկզբին կփոխարինվեն Dreadnought տիպի սուզանավերով։
Սեպտեմբերի 2-ին Հիլին հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիան ստիպված կլինի հրաժարվել մի քանի ռազմական ծրագրերից՝ կապված երկրում տիրող դժվարին ֆինանսական իրադրության հետ։ The Times թերթի աղբյուրների համաձայն՝ Լոնդոնը կարող է դադարեցնել Tempest ծրագիրը՝ մշակելու նոր սերնդի կործանիչ:

Министр обороны Великобритании подтвердил планы строительства новых атомных подводных лодок
Лейбористское правительство Великобритании привержено планам модернизации своих стратегических атомных подводных лодок в течение следующего десятилетия. Как передает Арменпресс, об этом заявил министр обороны Великобритании Джон Хили в ходе своего визита в Шотландию.
“Наше новое правительство непоколебимо в своей приверженности ядерному сдерживанию”, - его слова приводятся в пресс-релизе британского правительства.
Хили добавил, что Лейбористская партия, пришедшая к власти в результате парламентских выборов, прошедших 4 июля, не намерена останавливать план по замене атомных подводных лодок типа Vanguard новыми подлодками типа Dreadnought.
Великобритания располагает четырьмя атомными подводными лодками класса Vanguard, построенными в 1990-х годах: HMS Vanguard, HMS Vengeance, HMS Victorious и HMS Vigilant. Согласно сообщению, в начале 2030-х годов эти подводные лодки будут заменены подводными лодками типа Dreadnought.
2 сентября Хили заявил, что Великобритании придется отказаться от нескольких военных программ из-за сложной финансовой ситуации, сложившейся в стране. По данным источников газеты The Times, Лондон может прекратить программу Tempest по разработке истребителя нового поколения.