ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը կայցելի Զապորոժիեի ատոմակայան, այնուհետև Կիևում կհանդիպի Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևում հանդիպում կունենա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ։ Մինչև Զելենսկիի հետ հանդիպումը Գրոսին կայցելի Զապորոժիեի ատոմայական, որը ռազմական գործողությունների ընթացքում անցել է Ռուսաստանի վերահսկողության տակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Զելենսկին նաև հայտնել է, որ պատերազմի այս փուլում հնարավոր չէ, որ Ուկրաինան ստանձնի ատոմակայանի վերահսկողությունը։
«Ավելի ապահով է, որ Ուկրաինան վերահսկի Զապորոժիեի ատոմակայանը, բայց առայժմ ռազմաճակատի տեսանկյունից ես նման հնարավորություններ չեմ տեսնում, իսկ այն հնարավորությունները, որ գոյություն ունեն, վտանգավոր են», - հայտնել է Զելենսկին տեսաուղերձում։
Գրոսին իր հերթին X սոցիալական հարթակում սեպտեմբերի 2-ի երեկոյան գրել է, որ ատոմակայանի ճանապարհին է՝ «շարունակելու աջակցությունը և օգնելու կանխել միջուկային վթարը»։
Զելենսկին և Նիդեռլանդների վարչապետ Դիք Շուֆը սեպտեմբերի 2-ին այցելել էին Զապորոժիե քաղաք, որտեղ Ուկրաինայի ղեկավարը նորից խնդրեց, որ Արևմտյան երկրները Կիևին ավելի շատ հեռահար զենքեր տրամադրեն։
Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանը, որը Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է, Ռուսաստանի վերահսկողության տակ է անցել 2022 թ. փետրվարին Ռուսաստանի կողմից ռազմական գործողությունների մեկնարկից օրեր անց։ Այդ ժամանակից ի վեր երկու կողմերը բազմիցս միմյանց մեղադրել են ատոմակայանին հարվածելու մեջ։

Глава МАГАТЭ посетит Запорожскую АЭС, затем встретится с Зеленским в Киеве
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что проведет встречу с директором Международного агентства по атомной энергии Рафаэлем Гросси в Киеве. До встречи с Зеленским Гросси посетит Запорожскую АЭС, которая в результате военных действий перешла под контроль России. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Зеленский также заявил, что на данном этапе войны Украина не может взять АЭС под свой контроль.
“Безопаснее, чтобы Украина контролировала Запорожскую станцию, и пока, с точки зрения поля боя, я не вижу таких возможностей, а те, которые, наверное, есть, они опасны”, - заявил Зеленский в видеообращении.
Гросси вечером 2 сентября написал в социальной сети X, что направляется на атомную электростанцию, чтобы “продолжить нашу помощь и помочь предотвратить ядерную аварию”.
​2 сентября Зеленский с премьер-министром Нидерландов Диком Шуфом ​побывали в Запорожье. И украинский лидер вновь попросил западные страны предоставить Киеву больше оружия дальнего действия.
Запорожская АЭС, крупнейшая атомная электростанция в Европе, перешла под контроль России в феврале 2022 года, спустя несколько дней после начала военных действий России. И с тех пор обе стороны неоднократно обвиняли друг друга в нанесении ударов по атомной электростанции.