ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը կայցելի Զապորոժիեի ատոմակայան, այնուհետև Կիևում կհանդիպի Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևում հանդիպում կունենա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ։ Մինչև Զելենսկիի հետ հանդիպումը Գրոսին կայցելի Զապորոժիեի ատոմայական, որը ռազմական գործողությունների ընթացքում անցել է Ռուսաստանի վերահսկողության տակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Զելենսկին նաև հայտնել է, որ պատերազմի այս փուլում հնարավոր չէ, որ Ուկրաինան ստանձնի ատոմակայանի վերահսկողությունը։
«Ավելի ապահով է, որ Ուկրաինան վերահսկի Զապորոժիեի ատոմակայանը, բայց առայժմ ռազմաճակատի տեսանկյունից ես նման հնարավորություններ չեմ տեսնում, իսկ այն հնարավորությունները, որ գոյություն ունեն, վտանգավոր են», - հայտնել է Զելենսկին տեսաուղերձում։
Գրոսին իր հերթին X սոցիալական հարթակում սեպտեմբերի 2-ի երեկոյան գրել է, որ ատոմակայանի ճանապարհին է՝ «շարունակելու աջակցությունը և օգնելու կանխել միջուկային վթարը»։
Զելենսկին և Նիդեռլանդների վարչապետ Դիք Շուֆը սեպտեմբերի 2-ին այցելել էին Զապորոժիե քաղաք, որտեղ Ուկրաինայի ղեկավարը նորից խնդրեց, որ Արևմտյան երկրները Կիևին ավելի շատ հեռահար զենքեր տրամադրեն։
Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանը, որը Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է, Ռուսաստանի վերահսկողության տակ է անցել 2022 թ. փետրվարին Ռուսաստանի կողմից ռազմական գործողությունների մեկնարկից օրեր անց։ Այդ ժամանակից ի վեր երկու կողմերը բազմիցս միմյանց մեղադրել են ատոմակայանին հարվածելու մեջ։

IAEA head to visit Zaporizhzhia nuclear plant then meet Zelenskiy in Kyiv
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy said on Monday that he will meet the head of the international nuclear agency in Kyiv after the official visits the Zaporizhzhia nuclear plant that has been in Russia's hands since early in the war, Reuters reports.
Rafael Grossi, director of the International Atomic Energy Agency nuclear watchdog, said late on Monday in a post on X that he was on his way to the plant to "to continue our assistance & help prevent a nuclear accident."
The plant in Ukraine's southeast - Europe's largest nuclear power plant and now in "cold shutdown" - fell to Russian troops in the first days of Moscow's full-scale invasion in 2022.
Both sides have since frequently accused each other of shelling the plant and both Moscow and Kyiv deny the accusations.
Zelenskiy said that after Grossi visits the plant, he is set to come to Kyiv for a meeting with the Ukrainian leader, according to a video from Zelenskiy's office on social media.