Bloomberg. Թուրքիան BRICS-ին միանալու պաշտոնական հայտ է ներկայացրել
Ինչպես նշել է գործակալությունը, այս կերպ Թուրքիան ձգտում է ամրապնդել իր ազդեցությունն աշխարհում և ընդլայնել կապերը զարգացող երկրների հետ։
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ ասոցիացիայի ընդլայնման հարցը կարող է քննարկվել BRICS-ի առաջիկա գագաթնաժողովում, որն անց է կացվելու հոկտեմբերի 22-24-ը Կազանում։
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը ամռան սկզբին ասել էր, որ Անկարան կցանկանար միանալ ասոցիացիային։
Ավելի վաղ BRICS-ին անդամակցելու հայտ էր ներկայացրել նաև Ադրբեջանը։
Կազմակերպությունը կոչվում է BRICS՝ հիմնադիր երկրների՝ Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և Հարավային Աֆրիկայի անգլերեն սկզբնատառերով։ Ներկայումս կազմակերպությունը ներառում է 9 երկիր՝ Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Եգիպտոս, Իրան, Եթովպիա և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։

Bloomberg: Турция подала официальную заявку на вступление в BRICS
Как отметило агентство, таким образом, Турция стремится усилить свое влияние в мире и расширить связи с развивающимися странами.
По данным Bloomberg, вопрос расширения объединения может быть обсужден на предстоящем саммите БРИКС, который пройдет 22-24 октября в Казани.
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил в начале лета, что Анкара хотела бы присоединиться к этой организации.
Ранее и Азербайджан подал заявку на вступление в БРИКС.
BRICS - аббревиатура из первых букв названий стран-основателей на английском языке: Бразилии, России, Индии, Китая и Южной Африки. В настоящее время в организацию входят 9 стран: Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, Египет, Иран, Эфиопия и Объединенные Арабские Эмираты.