Հայաստանի տարածքում 2-3 և ավելի բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ oգոստոսի 22-ից չի գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներքին գործերի նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցն oգոստոսի 22-ից 28-ը Հայաստանի տարածքում 2-3 և ավելի բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ չի գրանցել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունից, տարածաշրջանում գրանցվել է 3 և ավելի բալ ուժգնությամբ 6 երկրաշարժ։
Օգոստոսի 22-ին Իրանում՝ Խոյ քաղաքից 27 կմ հարավ-արևելք՝ 4 բալ ուժգնությամբ
Օգոստոսի 23-ին Թուրքիայում՝ Արդահան քաղաքից 17 կմ հարավ-արևելք՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ,
Օգոստոսի 26-ին Վրաստան-Հայաստան սահմանային գոտում՝ Սադախլո գյուղից 11 կմ հարավ-արևմուտք՝ 3 բալ ուժգնությամբ,
Օգոստոսի 27-ին Վրաստան-Հայաստան սահմանային գոտում՝ Բավրա գյուղից 12 կմ հյուսիս-արևելք՝ 3 բալ ուժգնությամբ,
Օգոստոսի 27-ին Վրաստանում՝ Գուրջաանի քաղաքից 45 կմ հարավ-արևելք՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ,
Օգոստոսի 28-ին Իրանում՝ Խոյ քաղաքից 39 կմ հյուսիս-արևելք՝ 4-5 բալ ուժգնությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ տարածաշրջանից դուրս գրանցվել է 6.0 և ավելի մագնիտուդով 3 երկրաշարժ. օգոստոսի 25-ին 6.5 և 6.1 մագնիտուդով սեյսմիկ իրադարձություններ են տեղի ունեցել Տոնգայի Պանգայի քաղաքից, համապատասխանաբար, 76 կմ հարավ-արևմուտք և 64 կմ արևմուտք: Օգոստոսի 28-ին Սալվադորի Սանտա Տեկլա քաղաքից 79 կմ հարավ-արևմուտք տեղի է ունեցել երկրաշարժ, որն ունեցել է 6.1 մագնիտուդ: Երկրաշարժերի հետևանքով զոհեր և ավերածություններ չկան:

С 22 августа на территории Армении не зафиксировано ни одного землетрясения магнитудой 2-3 и более
Сейсмологическая сеть Территориальной службы сейсмической защиты МВД с 22 по 28 августа не зафиксировала землетрясений магнитудой 2-3 и более на территории Армении.
Как сообщили Арменпресс в Территориальной службе сейсмической защиты Министерства внутренних дел Республики Армения,вто же время в регионе зарегистрировано 6 землетрясений магнитудой 3 и более:
«22 августа —в Иране, в 27 км юго-восточнее города Хой, магнитуда 4 балла,
23 августа —в Турции, в 17 км юго-восточнее города Ардахан, магнитуда 3-4 балла,
26 августа —в приграничной зоне Грузии и Армении, в 11 км юго-западнее села Садахло, магнитуда 3 балла,
27 августа —в приграничной зоне Грузии и Армении, в 12 км северо-восточнее села Бавра, магнитуда 3 балла,
27 августа —в Грузии, в 45 км юго-восточнее города Гурджаани, магнитуда 3-4 балла,
28 августа —в Иране, в 39 км северо-восточнее города Овен, магнитуда 4-5 баллов», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, за пределами региона зарегистрировано 3 землетрясения магнитудой 6,0 и более. 25 августа сейсмические события магнитудой 6,5 и 6,1 произошли в 76 км к юго-западу и в 64 км к западу от Пангаи, Тонга. 28 августа землетрясение магнитудой 6,1 произошло в 79 км к юго-западу от города Санта-Текла, Сальвадор. Пострадавших и разрушений в результате землетрясений нет.