Փեզեշքիանն իր առաջին օտարերկրյա այցը կկատարի Իրաք
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն իր առաջին օտարերկրյա այցը կկատարի դեպի Իրաք՝ այդ երկրի վարչապետ Մոհամմեդ շիա աս Սուդանիի հրավերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին IRNA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Իրաքում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Քազեմ ալ է Սադեղը։
Դեսպանը նշել է, որ փոխըմբռնման հուշագրերը, որ Իրաքի նախագահը պետք է ստորագրեր ուղղաթիռի վթարի պատճառով զոհված Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ, կստորագրվեն Փեզեշքիանի առաջիկա այցի ժամանակ։
Դեսպան Սադեղը հույս է հայտնել, որ Փեզեշքիանի այցն Իրաք կնպաստի երկու հարևան երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը քաղաքական, տնտեսական և մշակութային մակարդակներում։

Свой первый зарубежный визит Пезешкиан совершит в Ирак
Свой первый зарубежный визит президент Ирана Масуд Пезешкиан совершит в Ирак по приглашению премьер-министра этой страны Мохаммеда Шиа ас-Судани. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью агентству IRNA заявил посол Ирана в Ираке Мохаммед Казем ас-Садык.
Посол отметил, что в ходе предстоящего визита Пезешкиана будут подписаны меморандумы о взаимопонимании, которые президент Ирака должен был подписать с президентом Ирана Эбрагимом Раиси, погибшим в результате крушения вертолета.
Посол Садык выразил надежду, что визит Пезешкиана в Ирак будет способствовать развитию отношений между двумя соседними странами на политическом, экономическом и культурном уровнях.