ՀԱՄԱՍ-ը և «Իսլամական ջիհադը» Իսրայելին մեղադրել են հրադադարի համաձայնությունը ձախողելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ և «Իսլամական ջիհադ» շարժումներն Իսրայելին մեղադրել են Կատարում բանակցային խմբի հանդիպումից հետո հրադադարի շուրջ համաձայնությունը ձախողելու մեջ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական ջիհադի» ղեկավարությունը օկուպացիայի ղեկավարների վրա է բարդում հրադադարի շուրջ բանակցությունների ձախողման և նախորդ փուլերում ձեռք բերված արդյունքների ճանաչումից հրաժարման պատասխանատվությունը», - ասված է երկու խմբավորումների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Լիբանանի Al Mayadeen հեռուստաալիքը:
Օգոստոսի 15-ին Դոհայում սկսվել է խորհրդակցությունների նոր փուլը՝ նպատակաուղղված Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատմանը և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդների ազատմանը։ Բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ Եգիպտոսի, Կատարի և ԱՄՆ-ի համատեղ հայտարարության մեջ նշվել է, որ դրանք ընթացել են դրական մթնոլորտում։ Խորհրդակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն Կատարի և Եգիպտոսի աջակցությամբ ներկայացրել է առաջարկ, որը կնվազեցնի տարաձայնությունները ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև։ Սակայն ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ ամերիկյան նոր նախաձեռնությունը հաշվի է առնում միայն Իսրայելի շահերը։
Միջնորդները պայմանավորվել են հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Կահիրեում մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջը։ Հստակեցվել է, որ տեխնիկական խմբերը կշարունակեն մշակել համաձայնագրի հիմնական կետերի իրականացման մեխանիզմները, որոնք այդ թվում վերաբերում են Գազայում պահվող պատանդների փոխանակմանն Իսրայելի բանտերում պահվող պաղեստինցիների հետ և անկլավի հումանիտար իրավիճակին:

ХАМАС и “Исламский джихад” обвинили Израиль в нарушении соглашения о прекращении огня
Палестинские движения ХАМАС и “Исламский джихад” обвинили Израиль в неспособности договориться о прекращении огня после встречи переговорной группы в Катаре. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство ТАСС.
"Руководство ХАМАС и "Исламского джихада" обвиняет лидеров оккупационных сил в провале переговоров о прекращении огня и отказе признать результаты, достигнутые в предыдущих раундах", - говорится в совместном заявлении обеих группировок, опубликованном ливанским телеканалом Al Mayadeen.
15 августа в Дохе начался новый раунд консультаций, направленный на установление режима прекращения огня в секторе Газа и освобождение заложников, удерживаемых ХАМАС. Что касается результатов переговоров, то в совместном заявлении Египта, Катара и США говорится, что они прошли в позитивной атмосфере. В ходе консультаций США при поддержке Катара и Египта представили предложение, которое позволит уменьшить разногласия между ХАМАС и Израилем. Однако ХАМАС заявил, что новая американская инициатива учитывает только интересы Израиля.
Посредники договорились провести следующую встречу в Каире до конца этой недели. Уточнено, что технические группы продолжат разработку механизмов реализации основных пунктов соглашения, среди которых обмен заложниками, удерживаемыми в секторе Газа, с палестинцами, содержащимися в израильских тюрьмах, и гуманитарная ситуация в анклаве.