Ռոբերտ Քենեդին կարող է դուրս գալ ընտրապայքարից և սատարել Թրամփին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում անկախ թեկնածու Ռոբերտ Ֆիցջերալդ Քենեդին ցանկանում է նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հետ համաձայնության հասնել և սատարել նրան՝ Թրամփի հնարավոր վարչակազմում պաշտոնի դիմաց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters գործակալությանը հայտնել են Քաղաքական գործողության հանձնաժողովներից մեկից։
ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդիի եղբորորդին հայտարարել է, որ օգոստոսի 23-ին ելույթ կունենա Արիզոնայում և կխոսի «ներկայիս պատմական պահի և առաջ շարժվելու իր ուղու մասին»։
Հասարակայնության հետ կապերի ամրապնդման գծով տնօրեն Լարի Շարփը Reuters-ին հայտնել է, որ Քենեդին ծրագրում է դուրս գալ ընտրապայքարից և սատարել Թրամփին, բայց դա կախված է նրանից, թե նախկին նախագահն ընտրվելու դեպքում ինչ պաշտոն կառաջարկի Քենեդիին։
Օրերս Թրամփը CNN-ին հայտնել էր, որ պատրաստ է դիտարկել Քենեդիին իր վարչակազմում դեր տալու հնարավորությունը, եթե վերջինս դուրս գա ընտրապայքարից և սատարի իրեն։
Օգոստոսի 21-ին ABC News-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Քենեդին ծրագրում է մինչև շաբաթվա վերջը դուրս գալ նախագահական ընտրապայքարից և իր աջակցությունը հայտնել Թրամփին։
Քաղաքական գործողության հանձնաժողովները կարող են անսահման քանակությամբ գումար հանգանակել թեկնածուների համար։ Ըստ հրապարակման՝ American Values հանձնաժողովը մինչև հունիսի 30-ը Ռոբերտ Քենեդիի համար հավաքել էր ավելի քան 50 միլիոն դոլար։
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունները կկայանան նոյեմբերի 5-ին։ Դեմոկրատական կուսակցությունը նախագահի թեկնածու է առաջադրել ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսին։

Роберт Кеннеди может выйти из предвыборной гонки и поддержать Трампа
Роберт Фицджеральд Кеннеди, независимый кандидат на президентских выборах в США, хочет договориться с кандидатом в президенты Дональдом Трампом и поддержать его в обмен на должность в возможной администрации Трампа. Как передает Арменпресс, об этом Reuters сообщил один из комитетов политических действий.
Племянник 35-го президента США Джона Кеннеди объявил, что 23 августа он выступит с речью в Аризоне и расскажет о "текущем историческом моменте и своем пути вперед".
Ларри Шарп, директор по связям с общественностью, сообщил Reuters, что Кеннеди планирует выйти из гонки и поддержать Трампа, но это зависит от того, какую должность бывший президент предложит Кеннеди в случае избрания.
Недавно Трамп заявил CNN, что готов рассмотреть возможность предоставления Кеннеди должности в своей администрации, если последний выйдет из избирательной кампании и поддержит его.
21 августа канал ABC News со ссылкой на свои источники сообщил, что до конца недели Кеннеди планирует выйти из президентской гонки и выразить поддержку Трампу.
Комитеты политических действий могут собирать бесконечные суммы денег для кандидатов. Согласно публикации, комиссия American Values к 30 июня собрала для Роберта Кеннеди более $50 миллионов.
Президентские выборы в США пройдут 5 ноября. Демократическая партия выдвинула кандидатом в президенты вице-президента США Камалу Харрис.