Ղրղզստանը Տաջիկստանի հետ քննարկել է սահմանի ընդհանուր հատվածի սահմանազատման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի և Տաջիկստանի տեղագրական խմբերի ներկայացուցիչները քննարկել են սահմանային գծի նկարագրությունն այն հատվածներում, որոնք մնում են չբաժանված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել են Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունում։
«Ձեռք բերված համաձայնությանը համապատասխան՝ 2024 թվականի օգոստոսի 11-ից մինչև 17-ը Ղրղզստանի Հանրապետության Բատկենի շրջանի Բատկեն քաղաքում տեղի է ունեցել Ղրղզստանի Հանրապետության և Տաջիկստանի Հանրապետության կառավարական պատվիրակությունների տեղագրական աշխատանքային խմբերի և իրավական հարցերով աշխատանքային խմբերի հերթական հանդիպումը ղրղզատաջիկական պետական ​​սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման վերաբերյալ», - հաղորդագրությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նշվում է, որ հանրապետությունների ներկայացուցիչները կշարունակեն մնացած հատվածների նկարագրումը հաջորդ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա Տաջիկստանում։
Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև պետական ​​սահմանի երկարությունը կազմում է մոտ 980 կմ։ Դրա սահմանազատման շուրջ բանակցությունները (պետական ​​սահմանի սահմանում՝ դրա անցման նկարագրությամբ և քարտեզի վրա գծանշմամբ) շարունակվում են 2002 թվականի դեկտեմբերից։ Ներկայումս պետությունների կողմից սահմանվել և փոխադարձաբար ճանաչվել է սահմանային գծի ավելի քան երկու երրորդը, մնացած հատվածները համարվում են վիճելի։
Այդ հարցի չկարգավորվածությունը բազմիցս դարձել է բախումների պատճառ երկու հանրապետությունների սահմանամերձ շրջանների բնակիչների և զինվորականների մասնակցությամբ, այդ թվում՝ հրազենի կիրառմամբ։
Ղրղզստանն ավարտել է սահմանազատումը և սահմանագծումը բոլոր հարևան պետությունների հետ, բացառությամբ Տաջիկստանի:

Кыргызстан обсудил вопрос демаркации общей части границы с Таджикистаном
Представители топографических групп Кыргызстана и Таджикистана обсудили описание линии границы на участках, остающихся неразделенными. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Кабинета министров Кыргызстана.
"В соответствии с достигнутой договоренностью в период с 11 по 17 августа 2024 года в городе Баткен Баткенской области Кыргызской Республики состоялась очередная встреча топографических рабочих групп и рабочих групп по правовым вопросам правительственных делегаций Кыргызской Республики и Республики Таджикистан по делимитации и демаркации кыргызско-таджикской государственной границы", - цитирует сообщение ТАСС.
Отмечается, что представители республик продолжат описание оставшихся участков на следующей встрече, которая пройдет в Таджикистане.
Протяженность государственной границы между Киргизией и Таджикистаном составляет около 980 км. Переговоры о ее делимитации (определении госграницы с описанием ее прохождения и нанесением на карту) продолжаются с декабря 2002 года. В настоящее время определены и взаимно признаны государствами более двух третей линии рубежа, остальные участки считаются спорными.
Неурегулированность этого вопроса неоднократно становилась причиной конфликтов с участием местных жителей и военнослужащих двух республик, в том числе с применением огнестрельного оружия.
Киргизия завершила демаркацию и делимитацию границы со всеми соседними государствами, за исключением Таджикистана.