Հայաստանում «Կապիկի ծաղիկ»-ի դեպք չի գրանցվել. Առողջապահության նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում «Կապիկի ծաղիկ» հիվանդության դեպք չի գրանցվել, իսկ ներթափանցման և հետագայում տարածման ռիսկը համարվում է ցածր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Օգոստոսի 14-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) վերջին երկու տարում արդեն երկրորդ անգամ հայտարարել է հանրային առողջապահության ոլորտում միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ, ինչը պայմանավորված է Կոնգոյում և Աֆրիկայի որոշ երկրներում «Կապիկի ծաղիկ» հիվանդության դեպքերի աճով, ինչպես նաև` սեռական ճանապարհով փոխանցվող վիրուսի նոր շճախմբի տարածմամբ:
Նախարարությունից ներկայացրել են, թե ինչ է «Կապիկի ծաղիկը»:
Այն վիրուսային ծագման հիվանդություն է, որը հիմնականում արձանագրվում է Կենտրոնական և Արևմտյան Աֆրիկայի որոշ երկրներում:
Վիրուսը փոխանցվում է կա՛մ վարակված կենդանու կծելուց, կա՛մ վայրի կենդանու միսն ու մորթին օգտագործելուց, հազվադեպ՝ մարդու կամ վիրուսով բաղարկված նյութի հետ շփումից: Վիրուսն օրգանիզմ է թափանցում վնասված մաշկի, շնչառական ուղիների կամ լորձաթաղանթների (աչք, քիթ, բերան, սեռական ուղի) միջոցով:
Գաղտնի շրջանը 5-21 օր է: Ախտանշաններն են՝ տենդ, սաստիկ գլխացավ, լիմֆատիկ հանգույցների մեծացում, ցավ մեջքի շրջանում, մկանացավ, արտահայտված թուլություն:
Տենդի սկզբից 1-3 օր անց ի հայտ է գալիս ցանավորումը, որը սկսվում է դեմքի շրջանից, ապա տարածվում մարմնի տարբեր հատվածներում:
Հիվանդությունը սովորաբար թեթև է ընթանում, շատերը վերականգնվում են մի քանի շաբաթվա ընթացքում, սակայն որոշ դեպքերում կարող է հանգեցնել բարդությունների և նույնիսկ մահվան (մահաբերությունը 0-11%):
Ապացուցվել է, որ նախկինում բնական ծաղիկի դեմ կատարված պատվաստումը 85 %-ով արդյունավետ է նաև «Կապիկի ծաղիկ» հիվանդության համար։ Ներկայումս ԱՀԿ-ի կողմից հաստատված երկու պատվաստանյութ օգտագործվում է այս հիվանդության դեմ:
Նախարարությունից շեշտում են՝ կանխարգելելու համար պետք է լինել իրազեկված, պահպանել ձեռքերի հիգիենայի կանոնները, բացառել ցանավորում ունեցող անձանց հետ շփումը, Աֆրիկա ճամփորդելիս կամ այնտեղից վերադարձած անձի հետ շփումից հետո մաշկի ցանավորման և այլ ախտանշանների ի հայտ գալու դեպքում անմիջապես դիմել վարակաբանի:

В Армении не зарегистрировано ни одного случая “обезьяньей оспы ” - Министерство здравоохранения
В Армении не зарегистрировано ни одного случая “обезьяньей оспы”, а риск проникновения и дальнейшего распространения считается низким. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство здравоохранения РА.
14 августа Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) во второй раз за последние два года объявила чрезвычайную ситуацию в области общественного здравоохранения международного значения из-за роста случаев «обезьяньей оспы» в Конго и некоторых африканских странах.
В министерстве представили, что такое “оспа обезьяны”.
Это заболевание вирусного происхождения, которое в основном регистрируется в некоторых странах Центральной и Западной Африки.
Вирус передается либо при укусе зараженного животного, либо при употреблении в пищу мяса и использовании меха дикого животного, реже при контакте с человеком или материалом, содержащим вирус. Вирус попадает в организм через поврежденную кожу, дыхательные пути или слизистые оболочки (глаз, носа, рта, половых путей).
Инкубационный период - 5-21 день. Симптомы включают лихорадку, сильную головную боль, увеличение лимфатических узлов, боль в спине, мышечные боли и выраженную слабость.
Через 1-3 дня после начала лихорадки появляется сыпь, которая начинается с лица, а затем распространяется на разные части тела.
Заболевание обычно протекает в легкой форме, большинство людей выздоравливает в течение нескольких недель, однако в ряде случаев оно может привести к осложнениям и даже смерти (смертность 0–11%).
Доказано, что вакцинация против натуральной оспы на 85% эффективна и против болезни “оспа обезьян”. В настоящее время против этого заболевания используются две одобренные ВОЗ вакцины.
В министерстве подчеркивают, что для его предотвращения следует быть информированными, соблюдать правила гигиены рук, избегать контактов с людьми с сыпью, немедленно обращаться к инфекционисту, если кожные высыпания и другие симптомы появляются после поездки в Африку или после контакта с человеком, вернувшимся из Африки.