Հնդկաստանը սպառազինության մեջ կընդունի ատոմային երկրորդ հրթիռային սուզանավը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերը պատրաստ են շահագործման ընդունել միջուկային էներգիայով աշխատող երկրորդ բալիստիկ հրթիռային սուզանավը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հաղորդում է The Times of India պարբերականը՝ հղում անելով աղբյուրների։
«Միջուկային էներգիայով աշխատող երկրորդ հնդկական հրթիռային Arighat սուզանավը լիովին պատրաստ է ռազմածովային ուժերի սպառազինության մեջ ընդունվելու երկարատև փորձարկումներից հետո.... Դրա շահագործումը պլանավորվում է սկսել մեկ-երկու ամսից», - հայտարարել են հրատարակության զրուցակիցները:
Նոր հրթիռային սուզանավը կհամալրի Հնդկաստանի միջուկային զսպման ռազմածովային ուժերը, որոնց կազմում 2018 թվականից գտնվում է հայրենական արտադրության առաջին հրթիռային ատոմանավը՝ Arihant-ը։
Ներկայում Անվտանգության կոմիտեն՝ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի նախագահությամբ, քննարկում է պաշտպանության նախարարության առաջարկները երկրում երկու ատոմային տորպեդային սուզանավ կառուցելու վերաբերյալ՝ Հնդկաստանում իրագործվող «Նախագիծ 77»-ի շրջանակներում ատոմային ստորջրյա նավատորմ ստեղծելու նպատակով: Սուզանավերի կառուցման համար կպահանջվի առնվազն տասը տարի. հնդկական արդյունաբերության մասնաբաժինը դրանց կառուցման մեջ կկազմի 95%։

Индия примет на вооружение вторую атомную ракетную подводную лодку
ВМС Индии готовы ввести в эксплуатацию свою вторую атомную подводную лодку с баллистическими ракетами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает “The Times of India”, ссылаясь на свои источники.
“Вторая индийская атомная ракетная субмарина Arighat полностью готова к поступлению на вооружение ВМС после проведенных длительных испытаний. Начало ее эксплуатации планируется через один-два месяца”, - сообщили источники.
Новая ракетная подводная лодка дополнит военно-морские силы ядерного сдерживания Индии, в составе которых с 2018 года первая атомная ракетная подводная лодка отечественного производства “Arighat”.
Комитет безопасности под председательством премьер-министра Нарендры Моди в настоящее время обсуждает предложения Минобороны о строительстве в стране двух атомных торпедных подводных лодок в рамках “Проекта 77”. На постройку подводных лодок уйдет не менее десяти лет. Доля индийской промышленности в их строительстве составит 95%.