Գրեթե 4500 բեռնատար է սպասում ՌԴ-ից Վրաստան անցնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Օսիայի «Վերին Լարս» անցակետում ռուս-վրացական սահմանն անցնելու էլեկտրոնային հերթում բեռնատար ավտոմեքենաների թվաքանակը մոտեցել է 4500-ի: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ Հյուսիսայի Օսիայի ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման կենտրոնի՝ օգոստոսի 7-ի առավոտվա դրությամբ երթևեկության էլեկտրոնային հերթում գրանցվել է 4433 բեռնատար։
Ավելի վաղ Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Սերգեյ Մենյայլոն հրաման է ստորագրել, որով սահմանափակվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից Վրաստան մեկնող բեռնատարների մուտքը տարածաշրջան՝ հատուկ կայանատեղիներում տեղ չլինելու պատճառով։ Նա նշել է, որ «Վերին Լարս» անցակետն աշխատում է նախատեսված ռեժիմով, սակայն վրացական կողմից այժմ երթևեկության ոչ բոլոր գոտիներն են գործում։ Որոշումը չի վերաբերի մարդատար փոխադրամիջոցներին:
Ռազմավիրական ճանապարհն անցնում է բարձր լեռնային շրջանով և ներկայում Ռուսաստանը Վրաստանին ու Հայաստանին կապող միակ ցամաքային երթուղին է:

Почти 4500 грузовиков ждут возможности въезда из России в Грузию
Число фур в электронной очереди на пересечение российско-грузинской границы на пункте пропуска “Верхний Ларс” в Северной Осетии достигло 4500. Об этом передает Арменпресс со ссылкой на агентство "Интерфакс".
Отмечается, что по данным Центра организации дорожного движения Северной Осетии, по состоянию на утро 7 августа в электронной очереди движения зарегистрировано 4433 грузовых автомобиля.
Ранее глава Северной Осетии Сергей Меняйло подписал распоряжение, ограничивающее въезд в регион грузовых автомобилей из РФ в Грузию из-за нехватки мест на специальных стоянках. Он отметил, что КПП "Верхний Ларс" работает по плану, но не все полосы движения на грузинской стороне сейчас действуют. Решение не коснется легкового транспорта.
Военная дорога проходит через высокогорный район и на данный момент является единственным сухопутным маршрутом, соединяющим Россию с Грузией и Арменией.