Ծայրահեղ շոգը Եվրոպայում տարեկան 175 000 մարդու կյանք է խլում. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տապի հետ կապված մահացության մակարդակը վերջին 20 տարվա ընթացքում 30 %-ով աճել է Եվրոպայի 53 երկրներում, իսկ տապի պատճառով մահացողների տարեկան թիվը գերազանցում է 175 000-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեն։
Նշվում է, որ տարածաշրջանի 53 երկրներում 2000-2019 թթ. ընկած ժամանակաշրջանում տապի պատճառով տարեկան մահացել է ավելի քան 175 000 մարդ։ Աշխարհում այս ցուցանիշը կազմել է շուրջ 489 000 մարդ, Եվրոպայի բաժինը կազմել է 36 %: Ցուցանիշը մեծանում է տարածաշրջանի գրեթե բոլոր այն երկրներում, որտեղ մոնիթորինգ է իրականացվում:
Տարածաշրջանում օդի ջերմաստիճանը բարձրանում է համաշխարհային միջին ցուցանիշից մոտավորապես կրկնակի ավելի արագ։ Դիտարկումների պատմության ընթացքում երեք ամենատաք տարիները գրանցվել են 2020 թվականից ի վեր, իսկ 10 ամենատաք տարիները՝ 2007 թվականից ի վեր ընկած ժամանակահատվածում:
Կլյուգեն հիշեցնում է, որ «ծայրահեղ բարձր ջերմաստիճանները խորացնում են քրոնիկական հիվանդությունները, ներառյալ սրտանոթային, շնչառական և ուղեղի անոթային հիվանդությունները, շաքարախտի հետ կապված հիվանդությունները»: ԱՀԿ-ի տարածաշրջանային տնօրենը ռիսկի խմբերին խորհուրդ է տալիս զով պահել բնակարանը, տնից դուրս գալիս գտնվել ստվերում, խուսափել ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունից օրվա ամենաշոգ ժամանակ և պահպանել հեղուկի հավասարակշռությունն օրգանիզմում՝ զերծ մնալով քաղցր, ալկոհոլային կամ կոֆեին պարունակող ըմպելիքներ օգտագործելուց:

В ВОЗ отметили рост на 30% связанной с жарой смертности в Европе с 2000 года
Уровень связанной с жарой смертности вырос на 30% за последние 20 лет в 53 странах Европы. Показатель увеличивается почти во всех странах региона, где ведется мониторинг. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом отметил в распространенном заявлении директор европейского бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге.
По его данным, в 53 странах региона более 175 тыс. человек ежегодно погибало из-за жары в период с 2000 по 2019 год. В мире этот показатель составлял около 489 тыс. человек, доля Европы равнялась 36%.
Температура воздуха в регионе растет примерно в два раза быстрее среднего мирового показателя. Три самых теплых года в истории наблюдений зарегистрированы в период с 2020 года, а 10 самых теплых лет - с 2007 года.
Клюге напоминает, "что экстремально высокие температуры усугубляют хронические заболевания, включая сердечно-сосудистые, респираторные и цереброваскулярные, психическое здоровье и заболевания, связанные с диабетом". Сотрудник ВОЗ рекомендует группе риска поддерживать прохладу в доме, при выходе наружу держаться в тени, избегать физических нагрузок в самое жаркое время суток, поддерживать водный баланс в организме, воздерживаясь от употребления сладких, алкогольных или кофеиносодержащих напитков.