ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարությունն անդրադարձել է Հայաստանում անցկացվող «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարությունն X-ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Հայաստանում անցկացվող «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությանը։
«Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի զինծառայողները «Արծիվ գործընկեր-2024» ծրագրի շրջանակներում անցկացրեցին զանգվածային անկարգությունների դեմ պայքարի և զենքին ծանոթանալու վարժանքներ:
Այս զորավարժությունները ցույց են տալիս բարձր ինտենսիվության պայմաններում համագործակցելու և համատեղ աշխատանքի ունակությունը՝ միաժամանակ բարձրացնելով պատրաստականությունը, արձագանքման օպերատիվությունն ու օպերատիվ գործակցությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ հուլիսի 15-ին ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայում ազդարարվել է «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժության մեկնարկը։
Զորավարժությունն անցկացվում է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում, հուլիսի 15-24-ը։ Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները: Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։ Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը: Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում:

Европейское командование США в своем X-микроблоге прокомментировало проводимые в Армении совместных армяно-американских военных учениях Eagle Partner 2024.
"На этой неделе военнослужащие США и Армении провели учения по борьбе с массовыми беспорядками и ознакомлению с оружием в рамках программы Eagle Partner 2024.
Эти учения демонстрируют способность сотрудничать и работать вместе в условиях высокой интенсивности, одновременно повышая готовность, оперативность реагирования и оперативное взаимодействие", - как передает Арменпресс, говорится в сообщении.
15 июля в Военной академии имени Вазгена Саргсяна МО РА было объявлено о начале совместных армяно-американских учений "Eagle Partner 2024". Учения проводятся в рамках подготовки к участию в международных миротворческих миссиях с 15 по 24 июля. В учениях участвуют военнослужащие миротворческой бригады ВС РА, сухопутных войск США в Европе и Африке, а также Национальной гвардии Канзаса. Учения включают в себя операции по стабилизации отношений между конфликтующими сторонами в ходе миротворческих заданий. Цель учений – повышение уровня оперативной совместимости подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях в рамках миротворческих операций, обмен передовым опытом управления и тактической связи, а также повышение боеготовности армянского подразделения. В рамках подготовки к миротворческим миссиям подразделения, готовящиеся к международным миротворческим операциям, регулярно участвуют в аналогичных совместных военных учениях, а также учениях в странах-партнерах.