Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն ու մի խումբ աստղեր համերգ կնվիրեն Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ 99-րդ համերգաշրջանը կեզրափակի Ջակոմո Պուչինիի «Բոհեմ» օպերայի համերգային կատարմամբ։ Երեկոն, որին մասնակցելու են ականավոր օպերային երգիչներ աշխարհի տարբեր ծայրերից, նվիրվում է «Հայաստանի սոխակ» Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգը տեղի կունենա հուլիսի 24-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։
Հուլիսի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանն ասաց՝ բախտ է ունեցել Գոհար Գասպարյանի մասնակցությամբ մեկ համերգ ղեկավարել, ինչը շատ հուզիչ է եղել։ «Նա տարբեր երգեր կատարեց, իսկ վերջում՝ Բարսեղ Կանաչյանի «Օրոր»-ը, որ աննկարագրելի էր։ Միշտ կհիշեմ այդ օրը, սակայն Գասպարյանի ելույթների ակտիվ տարիներին նրան չեմ լսել։ Լսելով ձայնագրություններ՝ տեսնում եմ, որ նա բացառիկ գույնի, հնարավորությունների կոլորատուրային սոպրանո է եղել։ Շատ գեղեցիկ և յուրահատուկ ձայն ուներ։ Նման ձայն չեմ լսել, նրա ձայնի գույնն այլ էր»,-նշեց Թոփչյանն ու հավելեց՝ ուրախ է, որ «Բոհեմ»-ի կատարումը Գասպարյանի հոբելյանին են նվիրում։
Թոփչյանի խոսքով՝ մեներգիչների հիանալի կազմով են հանդես գալու։ Սոպրանո Քրիստինա Մխիթարյանը երբեք ելույթ չի ունեցել Հայաստանում։ «Շատ էի ուզում, որ նա գա, քանի որ հանրահայտ երգչուհի է, երգում է լավագույն թատրոններում, բայց հայրենիքում հանդես չի եկել։ Ավելի քան մեկ տարի առաջ Լիպարիտ Ավետիսյանի հետ որոշեցինք «Բոհեմ» կատարել Երևանում, որովհետև այս սեպտեմբերին  Քրիստինան, Լիպարիտն ու Նինա Մինասյանը, որը ևս բացառիկ երգչուհի է, «Բոհեմ» են կատարելու Մետրոպոլիտեն օպերայում»,-պատմեց դիրիժորը։ Նա վստահեցրեց՝ համերգը մեծ իրադարձություն է լինելու օպերային երաժշտությունը ընկալողների համար։
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նոր համերգաշրջանը սկսվելու է սեպտեմբերի 12-ին Երևանյան միջազգային փառատոնով։ Հյուրընկալելու են հանրահայտ երաժիշտների, մեկնելու են Եվրոպա, սակայն բացառիկ են համարում հոկտեմբերի 6-ին կայանալիք երեկոն, երբ նվագախումբը ելույթ կունենա ականավոր օպերային երգիչ Պլասիդո Դոմինգոյի հետ։
Քրիստինա Մխիթարյանի համար «Բոհեմ»-ում Միմիի դերերգով ներկայանալը դեբյուտ է։ «Ինձ շատ է դուր եկել համերգասրահի ակուստիկան, նվագախումբը, որ շատ փափուկ է նվագում։ Կարծում եմ՝ հրաշալի է լինելու։ Իրականում նաև անհանգստություն կա, քանի որ դերը նոր է և այն անգիր եմ երգելու՝ առանց նոտաների և հուշումների»,-նշեց երգչուհին։
Նինա Մինասյանը Մյուզետայի դերերգով է ներկայանալու։ Նա Գոհար Գասպարյանին ինքնատիպ երգչուհի է համարում։ «Գասպարյանը բարձր նշաձող է սահմանել, և ես ուրախ եմ,  որ նրան հիշում են որպես մեծ արտիստի, մեծ երգչուհու, որը կարողացավ բարձունքների հասնել՝ դուրս գալով երկաթե վարագույրներից։ Մեզ համար մեծ պատիվ է նրա հոբելյանին ելույթ ունենալ մեր հայրենիքում»,-ասաց  Մինասյանը։ Նա երգչուհու կարիերան սկսել է Քրիստինա Մխիթարյանի հետ Մեծ թատրոնում, ուստի մեծ հաճույք է համարում ընկերների հետ մեկ բեմում հրաշալի նվագախմբի հետ հանդես գալը։
Լիպարիտ Ավետիսյանը թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում բազմիցս ընդգրկված է եղել «Բոհեմ» ներկայացման մեջ։ Վերջերս Երևանի օպերային թատրոնում բեմադրված «Բոհեմ»-ում ևս մարմնավորում էր Ռոդոլֆոյին։ «Մեզ համար այս երեկոն իսկապես տոն է, որովհետև հավաքվել ենք լավ ընկերներով՝ մաեստրո Թոփչյանի գլխավորությամբ։ Մենք վայելում ենք Պուչինիի չնաշխարհիկ երաժշտությունը»,-խոստովանեց Ավետիսյանը։ Նա վստահեցրեց՝ անգամ այն պարագայում, երբ նույն կազմով ընդմիջումներով  են հանդես գալիս բեմում, երբևէ նույն ներկայացումը չի լինում։ Միշտ նոր է ու տարբեր։ «Համերգային կատարումը միշտ ավելի բարդ է։ Ներկայացման պարագայում կան բեմադրական առարկաներ, որոնք օգնում են, իսկ համերգային կատարմանը պետք է ամեն բան փոխանցել ձայնով, ելևէջներով, որպեսզի ունկնդիրը երևակայությամբ տեսնի գործողությունների ընթացքը»,-ընդգծեց Լիպարիտ Ավետիսյանը։
Անդրադառնալով Գոհար Գասպարյանին՝ արտիստը շեշտեց՝ ամբողջ հայության համար մեծ պատիվ է Գասպարյանի պես ֆանտաստիկ երգչուհի, օպերային արտիստ ունենալը։ «Նրա ժառանգներն ենք, և հպարտ եմ, որ այն հիմքը, որ դրել են մեր մեծերը, պատիվ ունենք պահելու, զարգացնելու և աշխարհին ներկայացնելու»,-եզրափակեց Ավետիսյանը։
Գուրգեն Բավեյանը ոչ միայն լսել է Գոհար Գասպարյանի ձայնագրությունները, այլև փոքր տարիքում ներկա է եղել նրա վերջին մենահամերգին։ «Հիշում եմ՝ Գասպարյանը նստած էր աթոռի վրա և երգում էր, ինչպես երիտասարդ, թարմ, գեղեցիկ ձայնով արտիստը։ Ուսանողական տարիներին մասնակցել եմ նրա անվան հանրապետական մրցույթին և դափնեկիր եմ»,-պատմեց բարիտոնը։
Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ ուսանողական տարիներից է հանդես եկել։ Համագործակցել են 2005 թվականից։ «Հաճելի է աշխատել պրոֆեսիոնալների հետ։ Նվագախմբի հետ եղել ենք նաև Շուշիում։ 2013 թվականն էր։ Այնտեղ ներկայացրինք Բաբաևի «Արծվաբերդ» օպերան։ Հետո եղել են համերգային համագործակցություններ։ Հուսով եմ՝ շարունակական կլինի»,-շեշտեց նա։
Երեկոյին հանդես կգան նաև Եվգենի Ստավինսկին և Բոգդան Բաչուն։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ բեմում կլինի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Հովհաննես Չեքիջյան) և Ձայնի պահպանման վոկալ-երգչախմբային մասնագիտական դպրոցի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Կարինե Առաքելյան, խմբավար՝ Էմմա Առաքելյան):
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի ճեմասրահում հուլիսի 22-ից այցելուների համար բաց կլինի Գոհար Գասպարյանին նվիրված ցուցադրությունը, որտեղ կլինեն բացառիկ ցուցանմուշներ լեգենդար օպերային երգչուհու անձնական արխիվից:
Բացառիկ կոլորատուրային սոպրանո Գոհար Գասպարյանը ծնվել է 1924-ին հեռավոր Եգիպտոսում: Սովորել է Կահիրեի երաժշտական ակադեմիայում՝ ուսանելով եվրոպացի վարպետների մոտ:
1940-ից դեռևս կոնսերվատորիայում ուսանելու տարիներին ելույթներ է ունեցել Կահիրեում։ Երգել է Եգիպտոսի ռադիոյում՝ որպես մեներգչուհի։ 1948-ին հրավեր է ստանում Միլանի Լա Սկալա օպերային թատրոնից, սակայն նախընտրում է հայրենադարձվել Հայաստան:
Հայաստանում նվագախմբի հետ Գոհար Գասպարյանի առաջին համերգը կայացել է 1949 թվականի հուլիսի 11-ին Հայաստանի սիմֆոնիկ, այժմ՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Սուրեն Չարեքյանի ղեկավարությամբ: Երգել է Ռոզինայի արիան Ռոսինիի «Սևիլյան Սափրիչը» օպերայից, Օլիմպիա տիկնիկի արիան Օֆենբախի «Հոֆմանի հեքիաթները» օպերայից, Ալյաբևի «Սոխակը», Մոցարտի «Ալլելուիա»-ն: Այդ համերգից հետո նույն թվականին 25 տարեկանում, դարձել է Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի։ Այդ ժամանակ օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորը Միքայել Թավրիզյանն էր: Երևանյան թատրոնում նրա առաջին բեմելը նշանավորվել է Լակմեի դերերգով` համանուն օպերայից։ Հանդես է եկել 23 օպերայի գլխավոր դերերում։ Նրա երկացանկում տեղ է գտել ավելի քան 500 ստեղծագործություն։

Национальный филармонический оркестр Армении и группа мировых звезд посвятят концерт 100-летию Гоар Гаспарян
Национальный филармонический оркестр Армении под руководством Эдуарда Топчяна завершит 99-й концертный сезон концертным исполнением оперы Пуччини “Богемия”, посвященным 100-летию “соловья Армении” Гоар Гаспарян. В нем примут участие выдающиеся оперные певцы из разных уголков мира.
Арменпресс сообщает, что концерт состоится 24 июля в концертном зале “Арам Хачатурян”.
На встрече с журналистами 19 июля художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян рассказал, что он имел счастье дирижировать концертом с участием Гоар Гаспарян, что было очень волнительно. “Она исполнила разные песни, а в конце “Колыбельную” Барсега Каначяна, это было неописуемо. Я всегда буду помнить тот день, но в годы активных выступлений Гаспаряна я ее не слышал. Слушая записи, я вижу, что у нее было колоратурное сопрано исключительного колорита и возможностей. У нее был очень красивый и уникальный голос. Я никогда не слышал такого голоса, ее голос имел другую расцветку”, - отметил Топчян и добавил, что рад, что концертное исполнение “Богема” посвящается юбилею Гаспаряна.
По словам Топчяна, они выступят с прекрасным составом солистов. Сопрано Кристина Мхитарян никогда не выступала в Армении. “Мне очень хотелось, чтобы она приехала, потому что она известная певица, поет в лучших театрах, но на родине она не выступала. Более года назад мы с Липаритом Аветисяном решили исполнить “Богему” в Ереване, потому что в сентябре этого года Кристина, Липарит и Нина Минасян, которая также является исключительной певицей, исполнят “Богему” в Метрополитен-опера”, - сообщил дирижер. Он заверил, что концерт станет большим событием для ценителей оперной музыки.
Новый концертный сезон Национального филармонического оркестра начнется 12 сентября Ереванским международным фестивалем. Они примут известных музыкантов, поедут в Европу, но вечер 6 октября, когда оркестр выступит с выдающимся оперным певцом Пласидо Доминго, они считают исключительным.
Для Кристины Мхитарян исполнение роли Мими в “Богеме” - дебют. “Мне очень понравилась акустика концертного зала, оркестр, который играет очень мягко. Я думаю, это будет чудесно. На самом деле, есть и беспокойство, потому что роль новая, и я буду петь ее наизусть, без нот и подсказок”, - рассказала певица.
Нина Минасян выступит в роли Музеты. Гоар Гаспарян она считает уникальной певицей. “Гаспарян установила высокую планку, и я рада, что ее помнят как великую артистку, великую певицу, которая смогла достичь высот, выйдя за “железный занавес”. Для нас большая честь выступать по случаю ее юбилея на нашей Родине”, - сказала Нина Минасян. Свою карьеру певицы она начинала с Кристиной Мхитарян в Большом театре, поэтому считает большим удовольствием выступать на одной сцене со своими друзьями и прекрасным оркестром.
Липарит Аветисян неоднократно участвовал в спектакле “Богема” как в Армении, так и за рубежом. Недавно он спел Родольфо в “Богеме”, поставленной в Ереванском оперном театре. “Для нас этот вечер действительно праздник, потому что мы собрались вместе с хорошими друзьями во главе с маэстро Топчяном. Мы наслаждаемся божественной музыкой Пуччини”, - признался Аветисян. Он заверил, что даже в том случае, когда они выступают в том же составе, выступления никогда не бывают одинаковыми. Это всегда что-то новое и разное. “Концертное выступление всегда сложнее. В случае с представлением есть постановочные предметы, которые помогают, а в концертном исполнении все должно быть передано голосом, взлетами и падениями, чтобы слушатель мог с воображением увидеть ход действия”, - подчеркнул Липарит Аветисян.
Говоря о Гоар Гаспарян, артист подчеркнул, что для всех армян большая честь иметь такую фантастическую певицу, оперную артистку, как Гаспарян. “Мы - ее потомки, и я горжусь тем, что мы имеем честь хранить, развивать и преподносить миру фундамент, заложенный нашими великими”, - заключил Аветисян.
Гурген Бавеян не только слушал записи Гоар Гаспарян, но и в юном возрасте был на ее последнем сольном концерте. “Я помню, что Гаспарян сидела на стуле и пела, как артистка с молодым, свежим, красивым голосом. В студенческие годы я принимал участие в республиканском конкурсе ее имени и победил”, - рассказал баритон.
“Со студенческих лет я выступал с филармоническим оркестром. Сотрудничали с 2005 года. Приятно работать с профессионалами. Мы с оркестром побывали в Шуши. Это был 2013 год. Там мы представили оперу Бабаева “Арцваберд”. Потом были концертные совместные работы. Надеюсь, они будут непрерывно”, - подчеркнул он.
На вечере также выступят Евгений Ставинский и Богдан Бачу.
С Национальным филармоническим оркестром Армении выступят Национальный академический хор Армении (художественный руководитель и главный дирижер - Ованнес Чекиджян) и хор вокально-хоровой профессиональной школы сохранения голоса (художественный руководитель Карине Аракелян, хормейстер Эмма Аракелян).
С 22 июля в фойе концертного зала “Арам Хачатурян” откроется выставка, посвященная Гоар Гаспарян, где будут представлены эксклюзивные экспонаты из личного архива легендарной оперной певицы.
Исключительное колоратурное сопрано Гоар Гаспарян родилась в 1924 году в далеком Египте. Училась в Каирской музыкальной академии, у европейских мастеров.
С 1940 года, еще учась в консерватории, она выступала в Каире. Пела на египетском радио в качестве солистки. В 1948 году Гоар Гаспарян получила приглашение миланского театра Ла Скала, но предпочла приехать в Армению.
Первый концерт Гоар Гаспарян в Армении состоялся 11 июля 1949 года с Симфоническим оркестром Армении, ныне Национальный филармонический оркестр Армении, под руководством Сурена Чарекяна. Она исполнила арию Розины из оперы Россини “Севильский цирюльник”, арию куклы Олимпии из “Сказок Гофмана” Оффенбаха, “Соловья” Алябьева, “Аллилуйя” Моцарта. В том же году в возрасте 25 лет она стала солисткой Национального академического театра оперы и балета Армении. Тогда главным дирижером оперного театра был Микаэл Тавризян. Ее первое выступление в ереванском театре была ария Лакме из одноименной оперы. Она исполнила главные роли в 23 операх. В ее репертуаре более 500 произведений.