Ուկրաինայում 42 000 մարդ պաշտոնապես անհետ կորած է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի հատուկ հանգամանքներում անհետ կորածների միասնական գրանցամատյանում ներկայում նշված է, որ որոնվում է անհետ կորած 42 000 մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության՝ հատուկ հանգամանքներում անհետ կորածների բաժնի ղեկավար Դմիտրի Բոգատյուկը։
«Ընդհանուր առմամբ, գրանցամատյանի վարման սկզբից մինչ օրս մուտքագրվել են անհետ կորած համարվող ավելի քան 51 000 անձի տվյալներ։ Այս պահին այդ թիվը ներառում է նաև նրանց, ովքեր մինչ այժմ որոնվում են։ Նրանք շուրջ 42 000 են», - նրա խոսքերն է մեջբերում «Ուկրինֆորմ» պետական լրատվական գործակալությունը։
Ինչպես նշել է Բոգատյուկը, ՆԳՆ-ն նաև տվյալներ ունի մոտ 7000 մարդու մասին, որոնց մասին տեղեկություններն արդեն հաստատվել են։ Ըստ պաշտոնյայի՝ նրանցից 3000-ի գտնվելու վայրը հաստատվել է, նրանք ողջ և առողջ են․ նրանց մեծ մասը նախկին ռազմագերիներ են։ Բացի այդ, կա 4000 նույնականացված մարմին՝ մեծ մասը զինվորներ, որոնք համարվում էին անհետ կորած։
Բոգատյուկը նաև մատնանշել է մարտական գործողությունների ​​գոտի ուղարկված զինվորականներից ԴՆԹ-ի նմուշներ վերցնելու առումով առկա խնդիրները՝ նշելով, որ երկրի պաշտպանության նախարարությունը ներկայում նման ընթացակարգ չի իրականացնում։

В Украине 42 000 человек официально числятся пропавшими без вести
В Украине на данный момент в Едином реестре лиц, пропавших без вести при особых обстоятельствах, в розыске находятся 42 тысячи человек. Как передает Арменпресс, об этом рассказал начальник отдела Управления МВД по лицам, пропавшим без вести при особых обстоятельствах, Дмитрий Богатюк.
"В целом с начала работы реестра в него были внесены сведения о более чем 51 тысяче человек, считавшихся пропавшими без вести при особых обстоятельствах. На сегодняшний момент эта цифра включает лиц, которые до сих пор находятся в розыске. Таких у нас сейчас около 42 тысяч", - цитирует Богатюка государственное информагентство “ Укринформ”.
Как отметил Богатюк, в МВД также есть данные примерно о 7 тысячах человек, информация которых уже подтверждена. По словам чиновника, местонахождение трех тысяч из них подтверждено, они живы и здоровы. большинство из них — бывшие военнопленные. Кроме того, опознано 4000 тел, большинство из которых — солдаты, которые считались пропавшими без вести.
Богатюк также указал на существующие проблемы со взятием образцов ДНК у военнослужащих, отправленных в зону боевых действий, отметив, что Минобороны страны в настоящее время не проводит такую ​​процедуру.