Մոլդովան դադարեցրել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոլդովական Moldelectrica ընկերությունը հայտնել է, որ անոմալ բարձր ջերմաստիճանի պատճառով ստիպված է եղել դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Ուկրաինա։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Moldelectrica ընկերությունը տեղեկացրել է ազգային էլեկտրահամակարգի հզորության սահմանափակման մասին։ Հուլիսի 12-ից հուլիսի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում Մոլդովայի և Ուկրաինայի սահմանին առևտրային բորսաների հզորությունը երկու ուղղություններով սահմանափակվել է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ընկերությունը պարզաբանել է, որ որոշումը կայացվել է Մոլդովայում էլեկտրաէներգիայի սպառման ավելացման պատճառով՝ եղանակային ծայրահեղ պայմանների և բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում։ Ջերմությունը նաև առաջացնում է հաղորդիչների գերտաքացում, ինչը հանգեցնում է թողունակության նվազմանը:
Moldelectrica ընկերությունը նշել է, որ անցած շաբաթվա ընթացքում երկրում հաղորդիչների վրա ծանրաբեռնվածության պատճառով օդային էլեկտրահաղորդման գծերի հատվածներում գրանցվել է երեք ընդհատում: Ընկերությունն ընդգծել է, որ պատասխանատու է էլեկտրաէներգիայի հուսալի և շարունակական մատակարարման համար։
Մոլդովայի պետական ​​հիդրոօդերևութաբանական ծառայությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հուլիսի 12-ից 17-ը ծայրահեղ շոգերի պատճառով երկիրը կգտնվի վտանգի կարմիր (ամենաբարձր) մակարդակի վրա։ Տեղ-տեղ օդի ջերմաստիճանը գերազանցում է 45 աստիճանը։

Молдова приостановила поставки электроэнергии в Украину
Молдавская компания Moldelectrica сообщила, что была вынуждена приостановить поставки электроэнергии в Украину из-за аномально высокой температуры.
"Moldelectrica сообщает об ограничении пропускной способности национальной электроэнергетической системы. Таким образом, в течение периода с 12 по 21 июля мощность коммерческих обменов на границе Молдовы и Украины ограничена значениями 0 мегаватт в обоих направлениях", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, говорится в заявлении, опубликованном на странице поставщика в соцсети Facebook.
В компании пояснили, что решение принято из-за увеличения потребления электроэнергии в Молдове на фоне экстремальных погодных условий и высоких температур. Из-за жары также перегреваются проводники, что приводит к снижению пропускной способности.
Moldelectrica обратила внимание, что за прошедшую неделю в стране трижды происходили отключения на участках воздушной линии электропередачи из-за нагрузки на проводники. Компания подчеркнула, что несет ответственность за надежное и непрерывное снабжение электроэнергией транспортной системы для всех потребителей Молдовы.
Государственная гидрометеорологическая служба Молдовы ранее сообщила, что с 12 по 17 июля на территории страны будет действовать красный (высший) уровень опасности из-за сильной жары. Местами температура воздуха превышает 45 градусов.