Համաշխարհային օպերային աստղերի մասնակցությամբ համերգ` Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ 99-րդ համերգաշրջանը կեզրափակի Պուչինիի «Բոհեմ» օպերայի համերգային կատարմամբ, որը նվիրված է «Հայաստանի սոխակ» Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգային երեկոն տեղի կունենա հուլիսի 24-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։
Երեկոյին ելույթ կունենան այնպիսի աստղեր, ովքեր զարդարում են Լոնդոնի Թագավորական Քովեթ Գարդենի, Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն, Վիեննայի պետական և այլ հեղինակավոր օպերային թատրոնների բեմերը։ Նրանք են սոպրանոներ Քրիստինա Մխիթարյանը (Միմի), Նինա Մինասյանը (Մյուզետ), տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը (Ռուդոլֆո), բարիտոններ Գուրգեն Բավեյանը (Շոնար), Բոգդան Բաչուն (Մարչելլո) և բաս Եվգենի Ստավինսկին (Քոլեն):
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ բեմում կլինի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Հովհաննես Չեքիջյան) և Ձայնի պահպանման վոկալ-երգչախմբային մասնագիտական դպրոցի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Կարինե Առաքելյան, խմբավար՝ Էմմա Առաքելյան):
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի ճեմասրահում հուլիսի 22-ից այցելուների համար բաց կլինի Գոհար Գասպարյանին նվիրված ցուցադրությունը, որտեղ կլինեն բացառիկ ցուցանմուշներ լեգենդար օպերային երգչուհու անձնական արխիվից:
Բացառիկ կոլորատուրային սոպրանո Գոհար Գասպարյանը ծնվել է 1924-ին հեռավոր Եգիպտոսում: Սովորել է Կահիրեի երաժշտական ակադեմիայում՝ ուսանելով եվրոպացի վարպետների մոտ:
1940-ից դեռևս կոնսերվատորիայում ուսանելու տարիներին ելույթներ է ունեցել Կահիրեում։ Երգել է Եգիպտոսի ռադիոյում՝ որպես մեներգչուհի։ 1948-ին հրավեր է ստանում Միլանի Լա Սկալա օպերային թատրոնից, սակայն նախընտրում է հայրենադարձվել Հայաստան:
Հայաստանում նվագախմբի հետ Գոհար Գասպարյանի առաջին համերգը կայացել է 1949 թվականի հուլիսի 11-ին Հայաստանի սիմֆոնիկ, այժմ՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Սուրեն Չարեքյանի ղեկավարությամբ: Երգել է Ռոզինայի արիան Ռոսինիի «Սևիլյան Սափրիչը» օպերայից, Օլիմպիա տիկնիկի արիան Օֆենբախի «Հոֆմանի հեքիաթները» օպերայից, Ալյաբևի «Սոխակը», Մոցարտի «Ալլելուիա»-ն: Այդ համերգից հետո նույն թվականին 25 տարեկանում, դարձել է Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի։ Այդ ժամանակ օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորը Միքայել Թավրիզյանն էր: Երևանյան թատրոնում նրա առաջին բեմելը նշանավորվել է Լակմեի դերերգով` համանուն օպերայից։ Հանդես է եկել 23 օպերայի գլխավոր դերերում։ Նրա երկացանկում տեղ է գտել ավելի քան 500 ստեղծագործություն։

Концерт с участием мировых оперных звезд, посвященный 100-летию Гоар Гаспарян
Национальный филармонический оркестр Армении под руководством Эдуарда Топчяна завершит 99-й концертный сезон концертным исполнением оперы Пуччини “Богемия”, посвященным 100-летию “армянского соловья" Гоар Гаспарян.
Арменпресс сообщает, что концерт состоится 24 июля в концертном зале “Арам Хачатурян”.
На нем выступят звезды, укращающие сцены лондонского Royal Covet Garden, нью-йоркского Metropolitan, Венского государственного и других престижных оперных театров. Это сопрано Кристина Мхитарян (Мими), Нина Минасян (Мюзетт), тенор Липарит Аветисян (Рудольфо), баритоны Гурген Бавеян (Шонар), Богдан Бачун (Марчелло) и бас Евгений Ставинский (Колен).
С Национальным филармоническим оркестром Армении выступят Национальный академический хор Армении (художественный руководитель и главный дирижер - Ованнес Чекиджян) и хор вокально-хоровой профессиональной школы сохранения голоса (художественный руководитель Карине Аракелян, хормейстер Эмма Аракелян).
С 22 июля в фойе концертного зала “Арам Хачатурян” откроется выставка, посвященная Гоар Гаспарян, где будут представлены эксклюзивные экспонаты из личного архива легендарной оперной певицы.
Исключительное колоратурное сопрано Гоар Гаспарян родилась в 1924 году в далеком Египте. Училась в Каирской музыкальной академии, у европейских мастеров.
С 1940 года, еще учась в консерватории, она выступала в Каире. Пела на египетском радио в качестве солистки. В 1948 году Гоар Гаспарян получила приглашение миланского театра Ла Скала, но предпочла приехать в Армению.
Первый концерт Гоар Гаспарян в Армении состоялся 11 июля 1949 года с Симфоническим оркестром Армении, ныне Национальный филармонический оркестр Армении, под руководством Сурена Чарекяна. Она исполнила арию Розины из оперы Россини “Севильский цирюльник”, арию куклы Олимпии из “Сказок Гофмана” Оффенбаха, “Соловья” Алябьева, “Аллилуйя” Моцарта. В том же году в возрасте 25 лет она стала солисткой Национального академического театра оперы и балета Армении. Тогда главным дирижером оперного театра был Микаэл Тавризян. Ее первой ролью в ереванском театре была Лакме из одноименной оперы. Она исполнила главные роли 23 опер. В ее репертуаре более 500 произведений.