ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հուլիսի 11-ին ներկայացվել է Վարչապետի աշխատակազմի 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու տարում ըստ աշխատակազմի ստորաբաժանումների իրականացված ոլորտային միջոցառումների մասին: Մասնավորապես՝ ներկայացվել է տեղեկատվություն ստորաբաժանումների կողմից ստացված նախագծերի, կազմված եզրակացությունների, ներկայացված և ընդունված դիտարկումների, ստացված և ուղարկված գրությունների, տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի նկատմամբ հսկողության, նախարարական կոմիտեներում քննարկված հարցերի և ընդունված որոշումների, կառավարության որոշումների նախագծերի վերաբերյալ: Մանրամասներ են ներկայացվել գրավոր քվեարկության գործընթացի թվայնացման, կադրային համալրվածության,  փաստաթղթաշրջանառության վերաբերյալ:
«Վարչապետին զեկուցվել է նաև դիմումների քննության գործընթացի վերաբերյալ, նշվել է, որ մշակվել և պետական կառավարման համակարգի մարմիններին է տրամադրվել ամենամսյա կտրվածքով քաղաքացիներից ստացված դիմումների թվաքանակի, դրանց քննարկման արդյունքների վերաբերյալ ներկայացվող տեղեկատվության նոր ձևաչափ: Ընդգծվել է, որ նոր ձևաչափով վիճակագրական տվյալները ստացվում և ամփոփվում են ամենամսյա պարբերականությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել նաև իրականացման ենթակա ծրագրերը, որոնք են քաղաքացիներից ստացված դիմումների քննարկման և դրանց արդյունքների մասին տեղեկատվություն պարունակող հաշվետվությունների և վիճակագրական տվյալների արտաբերման հնարավորության ստեղծումը, գործարկումը, վերադաս պետական մարմնում «Թեժ գիծ» գործառույթի պարտադիր առկայության ապահովումը, «citizen-feedback» համակարգի գործարկումը, քաղաքացիներից ստացված դիմումների քննարկումն ու բավարարումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներից հետաքրքրվել է՝ արդյոք առկա է վիճակագրություն, թե դիմումներում բարձրացված հարցերի որ մասն է լուծվում, կամ դիմող անձանցից քանի տոկոսն է գոհ լինում իր դիմումի արդյունքից: «2023 թվականին 9615 մարդ դիմեց, դա նշանակում է՝ 9615 հարց կա, դրանցից քանի՞սն է լուծվել և քանի՞սը մնացել առանց լուծման»,- հարցրել է վարչապետը:
Ըստ աղբյուրի՝ ի պատասխան զեկուցվել է, որ վիճակագրությունը ստացվում է մի քանի աղբյուրի միջոցով, տվյալ դեպքում այլ գերատեսչություններից: «Հարց լուծողը որպես այդպիսին Վարչապետի աշխատակազմը չէ, որոշումը կայացվում է կոնկրետ իրավասու պետական մարմնում: Մենք դրա վերաբերյալ ստացած բողոքը կամ վերահասցեագրում, կամ պարզաբանում ենք ստանում՝ փորձելով հասկանալ նաև մյուս կողմի տեսակետը: Մեր վերահասցեագրած դիմումների նկատմամբ հսկողություն սահմանելով՝ հետո վիճակագրություն ենք ստանում, թե քանի տոկոսն ինչ ելքով է ավարտվել, ու դրանով իսկ հասկանում, թե վերահասցեագրած դիմումներից քանիսը լուծվեց կամ չլուծվեց»,- նշել է Վարչապետի աշխատակազմի Դիմումների քննարկման, քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի մշտադիտարկման և գնահատման վարչության պետ Համլետ Նազարյանը՝ ավելացնելով, որ ստացված դիմումների մեծ մասը բավարարվել է:
Վարչապետը նշել է, որ այստեղ հարցը երկու կողմ ունի, առաջինը, որ դիմումների հետ աշխատելու գործընթացը լինի արդյունավետ: «Բայց նաև պետք է արձանագրել, որ, ի վերջո, քաղաքացիների դիմումներն ահռելի տեղեկատվություն են պարունակում երկրում տեղի ունեցողի մասին: Եվ այդ տեղեկատվությունն, ըստ էության, մեծ արժեք ունի»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջորդիվ զեկուցվել է վարչապետի մասնակցությամբ արտաքին քաղաքական միջոցառումների կազմակերպմանն ուղղված գործընթացների, միջազգային պայմանագրերի և իրավաբանական պարտադիր ուժ չունեցող միջազգային բնույթի փաստաթղթերի ընթացքավորման, արտաքին գործերի բնագավառում միասնական քաղաքականության վարմանն ուղղված աշխատանքների վերաբերյալ:
«Կառավարության գործունեության միջոցառումների ծրագրի կազմման, մշտադիտարկման, ռազմավարական նախագծերի փորձաքննության, ծրագրերի իրականացման մշտադիտարկման վերաբերյալ զեկուցվել է, որ 2023 թվականին Վարչապետի աշխատակազմի կողմից կատարվել է 541 միջոցառում, իսկ ռազմավարությունների մասով՝ 451 միջոցառում:
«Բաց կառավարման գործընկերություն» 2022-2024թթ. 5-րդ ազգային ծրագրի մասով ներկայացվել է, որ ռազմավարական հաղորդակցության և մասնակցային կառավարման բարեփոխումների շրջանակում իրականացվել է կարիքների գնահատում և լայնածավալ հետազոտություն, մշակվել է ռազմավարական հաղորդակցության և մասնակցային կառավարման ինստիտուցիոնալ կառավարման մոդել:
Հանրային մեխանիզմների ներդրման շրջանակում հիմնվել է irazekum.am հարթակը, իրազեկման նախագծերի շրջանակում նախաձեռնվել են «Խաղաղության խաչմերուկ», «Հայրենիքը պետությունն է» նախագծերը»,- հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից՝ հավելելով, որ հաշվետու տարում իրականացվել են նաև Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին, Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներ, Համահայկական 8-րդ խաղերի, ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման աշխատանքներ: Ընթացքի մեջ է Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման գործընթացը:

Премьер-министру Николу Пашиняну представлен отчет о деятельности аппарата премьер-министра за 2023 год.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и его заместители представили доклад о проведенных подразделениям аппарата в отчетном году отраслевых мероприятиях.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в частности, была представлена ​​информация о поступивших в ведомства проектах, сделанных выводах, представленных и принятых замечаниях, полученных и отправленных заявках, контроле за выполнением данных поручений, рассмотренных в министерских комитетах вопросах и принятых решениях, проектах решений правительства. Были представлены подробности о цифровизации процесса письменного голосования, кадровом обеспечении, документообороте.
Премьер-министру было доложено о процессе рассмотрения обращений, было отмечено, что разработан и ежемесячно предоставляется в органы системы государственного управления новый формат информации о количестве поступивших от граждан обращений и результатах их рассмотрения. Было подчеркнуто, что статистические данные собираются в новом формате и обобщаются ежемесячно.
Николу Пашиняну также были представлены подлежащие реализации программы: создание и внедрение отчетов и статистики, содержащих информацию о результатах поступивших от граждан обращений, обеспечение обязательного наличия функции “Горячая линия” в вышестоящем государственном органе, внедрение системы “citizen-feedback”, рассмотрение и удовлетворение обращений, поступивших от граждан.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался у ответственных лиц, есть ли статистика о том, сколько вопросов, поднятых в обращениях, решено, и какой процент заявителей удовлетворен результатами своих обращений.
“В 2023 году обратились 9615 человек, то есть поступило 9615 вопросов. Сколько из них решено, а сколько осталось нерешенными?” - спросил премьер-министр
В ответ было доложено, что статистика формируется из нескольких источников, в данном случае - из других ведомств.
“Проблемы решает не аппарат премьер-министра как таковой, решение принимается в конкретном компетентном государственном органе. Мы либо перенаправляем, либо уточняем полученную жалобу, пытаясь также понять точку зрения другой стороны. Установив контроль над нашими перенаправленными обращениями, мы затем получаем статистику о процентах решенных обращений и их результатах, и тем самым понимаем, сколько из перенаправленных заявок было решено или не получило решения” -отметил начальник Департамента обсуждения, мониторинга и оценки обратной связи с гражданами аппарата премьер-министра Гамлет Назарян, добавив, что большинство полученных обращений было удовлетворено.
Премьер-министр отметил, что здесь вопрос имеет две стороны. Первая заключается в том, что процесс работы с обращениями должен быть эффективным. “Но нужно также отметить, что в конечном итоге обращения граждан содержат огромную информацию о том, что происходит в стране. И эта информация, по сути, имеет большую ценность”, - отметил Никол Пашинян.
Затем было доложено о процессах, направленных на организацию внешнеполитических мероприятий с участием премьер-министра, оформлении международных соглашений и документов международного характера, не имеющих обязательной юридической силы, работах по проведению единой политики в области иностранных дел.
В контексте подготовки и мониторинга программы деятельности правительства, экспертизы стратегических проектов, а также мониторинга реализации программ было доложено, что в 2023 году аппаратом премьер-министра было реализовано 541 мероприятие, а в рамках стратегий – 451 мероприятие.
По части 5-й национальной программы “Партнерства открытого управления” на 2022-2024 гг.  было представлено, что в рамках реформ стратегических коммуникаций и партисипативного управления была проведена оценка потребностей и масштабные исследования, разработана институциональная модель управления стратегическими коммуникациями и партисипативного управления.
В рамках внедрения общественных механизмов создана платформа irazekum.am, в рамках проектов по информированию инициированы проекты “Перекресток мира” и “Родина – это государство”.
В отчетном году также была осуществлена ​​организация мероприятий, посвященных 120-летию Арама Хачатряна, 100-летию Сергея Параджанова, Восьмых Панармянских игр и чемпионата Европы по тяжелой атлетике. Продолжается процесс организации мероприятий, посвященных 100-летию Шарля Азнавура.