ԵՄ-ում հայտնել են, որ Օրբանի այցը Ռուսաստան խախտում է ԵՄ պայմանագրերը. FT
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի բանակցությունները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ըստ Եվրամիության իրավաբանական վարչության, խախտել են ԵՄ պայմանագրերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Financial Times պարբերականը։
Անցյալ շաբաթ Օրբանի այցը Մոսկվա՝ ուղղված Ուկրաինայի հետ խաղաղության բանակցություններին, լուրջ քննադատության է արժանացել ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների կողմից, որոնք անմիջապես հայտարարել են, որ Օրբանը չի ներկայացրել իրենց դիրքորոշումը ՌԴ նախագահի հետ բանակցություններում։
Ըստ խնդրին ծանոթ երեք անձանց՝ ԵՄ իրավաբանական վարչությունը հուլիսի 10-ին անդամ երկրներին հայտնել է, որ Օրբանի գործողությունները խախտել են կառույցի պայմանագրերը, որոնք արգելում են ցանկացած «միջոց, որը կարող է վտանգել Միության նպատակների իրագործումը»։
«Մոսկվա գնալը քաղաքական սխալ էր.... Սա խնդիր է։ Նման աշխատաոճն ընդունելի չէ», - The Financial Times-ին հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
Հունգարիան 6 ամսով ստանձնել է ԵՄ նախարարների խորհրդի նախագահությունը։ Ըստ մի շարք քաղաքական գործիչների՝ Օրբանն այս կարգավիճակը «չարաշահել է, որպեսզի Պուտինի հետ իր հանդիպմանն ավելի մեծ կշիռ տա»։
Օրբանն ուղղակի բանակցություններ է վարել Ուկրաինայում հակամարտությանը վերջ դնելու շուրջ, ինչն, ըստ հրապարակման, խախտում է ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի այն քաղաքականությունը, որ առանց Ուկրաինայի աջակցության նման քննարկումներ չեն կարող տարվել։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հուլիսի 10-ին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում ասել է, որ ցանկացած առաջնորդ, որ այցելում է Ռուսաստան կամ Չինաստան, պետք է հստակ հայտնի ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումները, որ ռազմական դաշինքը «ոչ մի տեղ չի գնում, Ուկրաինան ոչ մի տեղ չի գնում, Եվրամիությունը ոչ մի տեղ չի գնում»։
Ըստ պարբերականի աղբյուրների՝ ԵՄ բազմաթիվ անդամ երկրներ քննարկել են Հունգարիայում կայանալիք ոչ պաշտոնական նախարարական հանդիպումը բոյկոտելու հարցը, որոշ պաշտոնյաներ էլ, ըստ աղբյուրների, մասնավոր զրույցներում քննարկել են Հունգարիային ԵՄ նախարարների խորհրդի ռոտացիոն նախագահությունից զրկելու հարցը։
Հուլիսի 5-ին Օրբանն այցելել էր Մոսկվա, որտեղ հանդիպել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, քննարկել Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման հնարավոր ուղիները և խաղաղ բանակցությունների մեկնարկը։ Ավելի ուշ վարչապետն այցելել էր Պեկին, որտեղ հանդիպել էր Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ Ռուսաստան այցից առաջ Օրբանը հուլիսի 2-ին Կիևում Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման հարցը քննարկել էր այդ երկրի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։

В Евросоюзе сообщили, что визит Орбана в Россию нарушает договоры ЕС: FT
Переговоры премьер-министра Венгрии Виктора Орбана с президентом России Владимиром Путиным, по мнению юридического департамента Евросоюза, нарушили договоры ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет газета The Financial Times.
На прошлой неделе визит Орбана в Москву с целью мирных переговоров по Украине подвергся серьезной критике со стороны союзников по ЕС и НАТО, которые сразу же заявили, что Орбан не представлял их позицию на переговорах с российским президентом.
По словам трех человек, знакомых с этим вопросом, юридический департамент ЕС сообщил государствам-членам 10 июля, что действия Орбана нарушают договоры организации, которые запрещают любые действия, способные поставить под угрозу достижение целей Союза.
“Поездка в Москву была политической ошибкой... Это проблема. Такой стиль работы неприемлем”, — заявил The Financial Times президент Европейского совета Шарль Мишель.
Венгрия приняла на себя председательство в Совете министров ЕС на 6 месяцев. По мнению ряда политиков, Орбан "злоупотребил этим статусом, чтобы придать больший вес своей встрече с Путиным".
Орбан напрямую вел переговоры о прекращении конфликта на Украине, что, по мнению издания, нарушает политику ЕС и НАТО о том, что подобные обсуждения не могут проводиться без поддержки Украины.
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил 10 июля в кулуарах саммита НАТО, что любой лидер, посещающий Россию или Китай, должен четко заявить о позиции НАТО, согласно которой военный альянс “никуда не денется, Украина никуда не денется, Европейский Союз никуда не денется”.
По данным источников издания, многие страны-члены ЕС обсуждали вопрос бойкота неофициальной министерской встречи, которая пройдет в Венгрии, а некоторые чиновники, по данным источников, обсуждали в частных беседах вопрос о лишении Венгрии поста ротационного председательства в Совете министров ЕС.
5 июля Орбан посетил Москву, где встретился с президентом России Владимиром Путиным, обсудил возможные пути урегулирования конфликта на Украине и начала мирных переговоров. Позже премьер-министр посетил Пекин, где встретился с председателем КНР Си Цзиньпином. Перед визитом в Россию Орбан обсудил в Киеве 2 июля вопросы урегулирования конфликта на Украине с президентом этой страны Владимиром Зеленским.