Ճապոնիան իրականացրել է նոր հիպերձայնային պաշտպանական հրթիռի փորձնական արձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ճապոնիան իրականացրել է իր մշակած հիպերձայնային պաշտպանական հրթիռի փորձնական արձակումը և հրապարակել է համապատասխան կադրերը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումը և Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի պաշտպանական և ռազմական վերլուծական ծրագրի աշխատակից Թիմոթի Ռայթը։
Առաջին արձակումը տեղի է ունեցել 2024 թվականի մարտի 23-ին Կալիֆոռնիայում։
«Անցկացվել է հիպերձայնային հրթիռի (HVGP) նախնական փորձարկում՝ կղզիների պաշտպանության համար», - հայտնել է Ճապոնիայի գնումների, տեխնոլոգիաների և լոգիստիկայի գործակալությունը:
Ճապոնիան այս տարի հակահրթիռային պաշտպանության երկու փորձարկում է իրականացրել՝ մարտին և ապրիլին։ Փորձարկումների նպատակն է ստուգել չափիչ միավորները և իներցիոն ուղղորդման համակարգը: Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը չի հստակեցրել՝ երկու փորձարկումների ժամանակ մարտագլխիկը առանձնացվե՞լ է հրթիռի իրանից, թե՞ ոչ։
Հրթիռն արտադրողը ճապոնական Mitsubishi Heavy Industries ընկերությունն է։ Հեռահարությունը 500 կիլոմետր է, որը հրթիռն անցնում է բարձր հիպերձայնային արագությամբ։ Այն նախատեսված է վաղ փուլում հակառակորդի ուժերին հայտնաբերելու համար։ Ակնկալվում է, որ HVGP-ի տարբերակը, որը կոչվում է Block I, շահագործման կհանձնվի Ճապոնիայում 2026 թվականին:
Թել Ավիվի վրա հարձակված ԱԹՍ-ն իրանական արտադրության է․ Իսրայելի բանակ
Մահացել է Վիետնամի Կոմկուսի կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Նգուեն Ֆու Չոնգը
ՄԱԿ-ի դատարանը Իսրայելի կողմից պաղեստինյան տարածքների օկուպացիան անեքսիա է համարում
Սինգապուրի ափերի մոտ փրկել են այրվող նավթատար լցանավերի անձնակազմերի 36 անդամի
Microsoft-ը հայտարարություն է տարածել գլոբալ խափանումների մասին՝ նշելով, որ խնդիրները կարող են շարունակվել

Япония провела пробные пуски новой гиперзвуковой противоракеты
Япония провела пробные запуски разрабатываемой гиперзвуковой противоракеты и опубликовала соответствующие кадры. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает издание DefenseNews со ссылкой на подразделение японского министерства обороны и сотрудника программы оборонной и военной аналитики Международного института стратегических исследований (IISS) Тимоти Райта.
По данным издания, первый пуск состоялся 23 марта в Калифорнии.
"Было проведено предстартовое испытание гиперзвукового планирующего снаряда (HVGP) для островной обороны", - заявили в Агентстве по закупкам, технологиям и логистике японского ведомства.
По информации Райта, в этом году Япония провела два испытания противоракеты - в марте и апреле. Ссылаясь на производителя ракеты, Райт сообщает, что цель испытаний - проверить измерительные блоки и систему инерциального наведения. Он отметил, что японское минобороны не уточнило, отделялась ли боеголовка от разгонного блока во время обоих тестов или нет.
DefenseNews сообщает, что производитель ракеты - японская компания Mitsubishi Heavy Industries. Дальность составляет 500 километров, которые ракета преодолевает на высокой гиперзвуковой скорости. Противоракета предназначена для перехвата сил противника на расстоянии и на раннем этапе. Предполагается, что версия HVGP под названием Block I поступит на вооружение в Японии в 2026 году.
Издание также сообщает, что к 2030 году на вооружении японской армии появится ракета версии Block 2 с дальностью 3000 километров. По словам Райта, на данный момент Япония разрабатывает по меньшей мере семь новых видов ракет воздушного, морского и наземного базирования для поражения сухопутных и морских целей и покупает три разных проекта ракет у США.
Ранее Пентагон сообщал, что военные ведомства США и Японии подписали соглашение о совместной разработке перехватчика гиперзвуковых ракет.