Գերմանիան վերանայում է հարաբերությունները Վրաստանի հետ. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան վերանայում է հարաբերությունները Վրաստանի հետ, իսկ ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը դադարեցված է, հայտարարել է Վրաստանում Գերմանիայի դեսպան Պետեր Ֆիշերը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից:
«ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը դադարեցված է, և դա շատ ցավալի է... Ինչ վերաբերում է Գերմանիային, ապա մենք նույնպես վերանայում ենք հարաբերությունները Վրաստանի հետ: Ինչպես գիտեք, մենք ունենք շատ լայն և խորը հարաբերություններ», - լրագրողներին հայտնել է Ֆիշերը։
Ինչպես նշել է դիվանագետը, ԱՄՆ-ի հետ միասին Գերմանիան Վրաստանի զարգացման նպատակով այդ երկրի հետ համագործակցության խոշորագույն դոնորներից մեկն է։
«Մենք որոշել ենք նոր պարտավորություններ չստանձնել Վրաստանի հանդեպ», - հայտարարել է դեսպանը։
Բացի այդ, դիվանագետի տեղեկատվությամբ, Գերմանիայի զինված ուժերը չեղարկել են մասնակցությունն «Արժանի գործընկեր 2024» (Noble Partner) զորավարժություններին։ Միացյալ Նահանգները զորավարժություններն անորոշ ժամանակով հետաձգելու մասին հայտարարել է հուլիսի սկզբին։
«Մենք չեղարկել ենք իրավական հարցերով մեծ համաժողովը, որը տեղի է ունեցել անցյալ տարի Թբիլիսիում և պետք է տեղի ունենար այս ամառ Բեռլինում: Մենք դիտարկում ենք հետագա գործողությունները», - հավելել է Ֆիշերը:
Արևմուտքը խստորեն քննադատել է Վրաստանի իշխանություններին «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի ընդունման համար։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է Վրաստանի հետ հարաբերությունների վերանայման, «ժողովրդավարության խախտման» համար պատասխանատու անձանց պատճառով վիզային սահմանափակումների ներմուծման մասին, ինչպես նաև հետաձգել է համատեղ զորավարժությունները։ Իսկ ԵՄ երկրների ղեկավարները համաձայնության են եկել դադարեցնել կառույցին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը և սառեցնել 30 միլիոն եվրոյի տրամադրումը Վրաստանի պաշտպանության նախարարությանը։
Ներկայում Վրաստանը Եվրամիության անդամակցության թեկնածու երկիր է։ Երկիրն այդ կարգավիճակը ստացել է 2023 թ․ դեկտեմբերին՝ Ուկրաինայից և Մոլդովայից մեկ տարի անց։

Германия пересматривает отношения с Грузией: посол Германии в Грузии
Германия пересматривает свои отношения с Грузией, а процесс вступления Грузии в ЕС приостановлен, заявил посол Германии в Грузии Петер Фишер.  Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Грузинскую службу агентства “Sputnik”.
“Процесс вступления Грузии в ЕС приостановлен. Теперь такова политика ЕС и это очень печально… Что касается Германии, то мы также пересматриваем отношения с Грузией. Как вы знаете, у нас очень широкие и глубокие отношения”, - заявил Фишер журналистам.
Как отметил дипломат, наряду с США Германия является одним из крупнейших доноров сотрудничества с Грузией в целях развития.
“Мы решили не брать на себя новые обязательства перед Грузией, поэтому на данный момент у Германии нет новых финансовых обязательств для Грузии”, - заявил посол.
Кроме этого, Вооруженные силы Германии отменили участие в учениях “Noble Partner 2024” (Достоный партнер). США объявили о переносе на неопределенный срок военных учений, которые должны были пройти в начале июля.
“Мы отменили большой правовой форум, который прошел в Тбилиси в прошлом году и должен был состояться в Берлине этим летом. Мы рассматриваем дальнейшие действия”, - добавил Фишер.
Запад подверг жесткой критике власти Грузии за принятие Закона “О прозрачности иностранного влияния”. США объявили о пересмотре отношений с Грузией, введении визовых ограничений для лиц, ответственных за “нарушение демократии”, а также о переносе совместных военных учений. А лидеры стран ЕС согласились остановить процесс членства Грузии в структуре и заморозить выделение 30 миллионов евро Министерству обороны Грузии.
В настоящее время Грузия является страной-кандидатом на членство в ЕС. Этот статус страна получила в декабре 2023 года, через год после Украины и Молдовы.