Լեյբորիստներն Ուկրաինային թույլ կտան բրիտանական զենքն օգտագործել ՌԴ-ի թիրախներին հարվածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հաստատել է, որ լեյբորիստների կառավարությունը կշարունակի պահպանողականների նախկին կաբինետի գիծը և Ուկրաինայի զինված ուժերին թույլ կտա Մեծ Բրիտանիայի կողմից մատակարարվող զենքն օգտագործել Ռուսաստանի տարածքի թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
Սթարմերը նշել է, որ Ուկրաինան պետք է որոշի՝ ինչպես օգտագործել Բրիտանիայի կողմից մատակարարված Storm Shadow հրթիռները։
Վարչապետը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ բրիտանական զինամթերքը պետք է «օգտագործվի միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան»՝ հավելելով, որ Storm Shadow հրթիռները պետք է օգտագործվեն «պաշտպանական նպատակներով»:
«Բայց Ուկրաինան ինքը պետք է որոշի, թե ինչպես դրանք օգտագործել այդ պաշտպանական նպատակների համար», - հավելել է Բրիտանիայի վարչապետը։

New British government allows Ukraine to fire its missiles at Russian territory
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. UK Prime Minister Keir Starmer indicated that Ukraine may use Storm Shadow missiles to target military objectives within Russia, affirming that he will continue the policy of the previous government, according to Bloomberg.
Starmer agreed that Ukraine should decide how to use the Storm Shadow missiles provided by the UK when asked by a Bloomberg reporter. He was speaking with journalists during a trip to the NATO summit in Washington.
The missiles are "obviously to be used in accordance with international humanitarian law as you would expect," added the Prime Minister, saying that he believes Storm Shadows should be used "for defensive purposes."
"But it is for Ukraine to decide how to deploy it for those defensive purposes," he said.
Storm Shadows are precision-guided cruise missiles with a range of over 250 kilometers.
These remarks mark the first time Starmer has confirmed the new government's commitment to previous policy following his victory in the UK general elections last week.