Բուլղարիան 400 մլն եվրոյի հայց է ներկայացրել «Գազպրոմի» դեմ՝ գազի մատակարարումը դադարեցնելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բուլղարական «Բուլղարգազ» (Bulgargaz) պետական ​​գազաբաշխող ընկերությունը հայց է ներկայացրել ռուսական «Գազպրոմ» էներգետիկ ընկերության դեմ՝ պահանջելով 400 միլիոն եվրոյի փոխհատուցում վճարել՝ կապված 2022 թվականին գազի մատակարարումների դադարեցման հետ։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
Ըստ «Բուլղարգազ»-ի հայտարարության՝ հայցը ներկայացվել է հուլիսի 8-ին Փարիզի Առևտրի միջազգային պալատի Միջազգային արբիտրաժային դատարան:
Մայիսին «Բուլղարգազ»-ը նախազգուշացրել էր, որ կփորձի ուղղակիորեն փոխհատուցում ստանալ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ից, իսկ եթե բանակցություններն անհաջող լինեն, ապա հայց կներկայացվի արբիտրաժային դատարան։
2022 թվականի մարտի 31-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել «Օտարերկրյա գնորդների կողմից ռուսական բնական գազի մատակարարների նկատմամբ պարտավորությունների կատարման հատուկ ընթացակարգի մասին»։ Փաստաթղթի համաձայն՝ նույն թվականի ապրիլի 1-ից հրամանագրում նշված օտարերկրյա գործընկերներին մատակարարվող խողովակաշարային գազի դիմաց վճարումը պետք է կատարվի բացառապես ռուբլով: Այդ նպատակով Գազպրոմբանկում օտարերկրյա գնորդների համար բացվում են «K» տիպի ռուբլու և արտարժույթի հատուկ հաշիվներ: Օտարերկրյա գնորդը գազի համար վճարում է պայմանագրում նշված արժույթով, Գազպրոմբանկն այն վերածում է ռուբլու և փոխանցում «Գազպրոմ»-ին։ Հենց այդ պահին բնական ռեսուրսի դիմաց վճարելու պարտավորությունը համարվում է կատարված։ Պայմանի չկատարման դեպքում առաքումները դադարեցվում են։
Բուլղարիան առաջիններից մեկը հրաժարվեց նոր համակարգից։ «Բուլղարգազ»-ում նշել էին, որ վճարման նոր կարգը Բուլղարիայի համար զգալի ռիսկեր է պարունակում:

Болгария выдвинула иск на 400 миллионов евро к “Газпрому” из-за прекращения поставок газа
Болгарский государственный газовый дистрибютер “Булгаргаз” подал иск к российской компании “Газпром”, требуя 400 млн евро компенсации в связи с прекращением поставок газа в 2022 году. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
Иск был подан 8 июля в Международный арбитражный суд Международной торговой палаты в Париже.
В мае “Булгаргаз” предупредил, что попытается напрямую добиться компенсации от ООО “Газпром экспорт”, а если переговоры не увенчаются успехом, то иск будет подан в арбитражный суд.
31 марта 2022 года президент России Владимир Путин подписал указ “Об особом порядке исполнения обязательств иностранных покупателей перед российскими поставщиками природного газа”. Согласно документу, с 1 апреля того же года оплата трубопроводного газа, поставляемого указанным в постановлении иностранным партнерам, должна производиться исключительно в рублях. Для этого иностранным покупателям в Газпромбанке были открыты специальные рублевые и валютные счета типа “К”. Иностранный покупатель платит за газ в валюте, указанной в контракте, Газпромбанк конвертирует ее в рубли и передает “Газпрому”. И тогда обязательство по оплате природного ресурса считается выполненным. В случае невыполнения условия поставки прекращаются.
Болгария была одной из первых, кто отказался от новой системы. В “Булгаргазе” отметили, что новый порядок расчетов для Болгарии сопряжен с существенными рисками.