ԵՄ-ում քննադատել են Օրբանի մասնակցությունը Շուշիում կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն քննադատել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին Շուշիում Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում այսպես կոչված Հյուսիսային Կիպրոսի ներկայացուցչի հետ հանդիպման համար՝ դա անվանելով սկանդալ Եվրոպայի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Լուազոն գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
«Վիկտոր Օրբանի մասնակցությունը Թյուրքական պետությունների գագաթնաժողովին, Հյուսիսային Կիպրոսի ներկայացուցչի հետ և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներից մեկում, ամոթ է Հունգարիայի համար և սկանդալ՝ Եվրոպայի համար։ Մի՞թե Հունգարիայի վարչապետ Օրբանը կասկածի տակ է դնում Կիպրոսի խնդիրը», - գրել է ԵԽ պատգամավորը։
La participation de Viktor Orban au Sommet des États turcs, avec un représentant de Chypre Nord et dans une ville du Haut-Karabakh, est une honte pour la Hongrie et un scandale pour l’Europe. Does the Hungarian PM Orbán question the Cyprus problem? https://t.co/9NG4J7WZL5
— Nathalie Loiseau (@NathalieLoiseau) July 7, 2024
Ավելի վաղ հուլիսի 5-6-ը ԼՂ-ում տեղի ունեցած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին Օրբանի մասնակցությանն անդրադարձել էր ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ նշելով, որ դա տեղի է ունեցել «բացառապես Հունգարիայի և այս կազմակերպության միջև երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում»։
«Հունգարիան ԵՄ խորհրդի կողմից թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության հետ հարաբերություններ զարգացնելու մանդատ չի ստացել։
Եվրամիությունը մերժում է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության փորձերը՝ օրինականացնել անջատողական կիպրական թուրքական միավորումը, այսպես կոչված, միջազգայնորեն չճանաչված «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը»՝ որպես Թյուրքական պետությունների կազմակերպության դիտորդ․․․․ ԵՄ-ն բազմաթիվ առիթներով, այդ թվում՝ ամենաբարձր քաղաքական մակարդակներում, հստակ հայտարարել է, որ ճանաչում է միայն Կիպրոսի Հանրապետությունը՝ որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին համապատասխան», - նշված է Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։

European Parliament MP calls Orban's participation in the summit of Turkic States in Shushi “a shame”
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. Member of the European Parliament Natalie Loiseau has criticized Hungarian Prime Minsiter Viktor Orban's participation in the Summit of Turkic States, calling it a “scandal” for Europe.
“Viktor Orban's participation in the Summit of Turkic States, with a representative from Northern Cyprus and in a town in Nagorno-Karabakh, is a shame for Hungary and a scandal for Europe. Does the Hungarian PM Orban question the Cyprus problem?” Loiseau wrote on the social network X.
Earlier Josep Borrell, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, had also issued a statement on the Prime Minister Viktor Orban’s participation at the informal summit of the Organisation of Turkic States on July 5-6, saying it “took place, exclusively, in the framework of the bilateral relations between Hungary and this organisation.”
“Hungary has not received any mandate from the EU Council to advance the relations with the Organisation of Turkic States. The European Union rejects the attempts by the Organisation of Turkic States to legitimise the Turkish Cypriot secessionist entity, the so-called, internationally not recognised, “Turkish Republic of Northern Cyprus”, as an observer in the Organisation of Turkic States,” the statement reads.
“The EU has made it repeatedly clear, including at highest political level, that the EU recognises only the Republic of Cyprus as a subject of international law, in accordance with the respective UN Security Council Resolutions,” High Representative’s statement adds.