Ճանաչողական այցով Շիրակի մարզ է այցելել Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 3  ՀՈՒԼԻՍ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանաչողական այցով հուլիսի 3-ին Շիրակի մարզում էր Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեսպանի հետ հանդիպմանը Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը ներկայացրել է մարզն ու պատմել մարզի հնարավորությունների, առանձնահատկությունների և ներուժի մասին։
Կողմերը քննարկել են համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես անդրադարձել են քույր քաղաքներ ունենալուն, ինչպես նաև Գյումրիում առաջիկայում մշակութային նախաձեռնություններ իրականացնելուն վերաբերող հարցերի։
Մարզպետը վստահեցրել է, որ լիազորությունների շրջանակում կանի հնարավորը դեսպանատան միջոցառումների իրականացմանն աջակցելու համար՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ և համատեղ ջանքերով հնարավոր է իրատեսական օրակարգի քննարկում և հստակ գործնական քայլերի մշակում։
«Փոքրիկ բացթողում է, որ Շիրակի մարզի ու մեր համայնքների հետ չեխական որևէ քաղաքի ու շրջանի միջև համագործակցություն դեռ չունենք, վստահ եմ՝  համատեղ ջանքերով կկարողանանք նաև այդ բացթողումը շտկել։ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմը պատրաստ է համագործակցության և կարևորում է ապակենտրոնացված գործընկերությունն ու մարզի զարգացմանը միտված նախաձեռնությունների իրականացումը»,-իր խոսքում նշել է Շիրակի մարզպետը։
Դեսպան Պիրունչիկը շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ջերմ ընդունելության համար։ «Ուրախ եմ նաև, որ նույն կերպ ենք մտածում, երբ խոսքը համագործակցության ամրապնդման ու ապակենտրոնացմանն է առնչվում։ Ձեզ հետ հանդիպումից հետո առավել ոգևորությամբ հենց Շիրակում կնախաձեռնենք մի շարք միջոցառումներ, որոնց մասին արդեն դեսպանատանը քննարկել ենք, ինքս էլ կփորձեմ անել հնարավորը համագործակցության նոր շրջանակներ գտնելու համար»,-հավելել է Պետր Պիրունչիկը։

С ознакомительным визитом Ширакскую область посетил чрезвычайный и полномочный посол Чехии в Армении Петр Пирунчик
Чрезвычайный и полномочный посол Чехии в Армении Петр Пирунчик 3 июля посетил Ширакскую область с ознакомительным визитом.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с послом губернатор Ширакской области Мушег Мурадян рассказал ему об области, о ее возможностях, особенностях и потенциале.
Стороны обсудили ряд вопросов сотрудничества, в частности коснулись вопроса заключения побратимства между городами, а также вопросов, связанных с реализацией культурных инициатив в Гюмри.
Губернатор заверил, что в рамках своих полномочий он сделает все возможное для содействия реализации мероприятий посольства, отметив, что в сотрудничестве с правительством РА и совместными усилиями возможно обсуждение реалистичной повестки и разработка четких практических шагов.
“Это небольшое упущение, что у нас пока нет сотрудничества Ширакской области и наших общин с каким-либо чешским городом или районом, я уверен, что совместными усилиями мы сможем исправить это упущение. Коллектив администрации Ширака готов к сотрудничеству и ценит децентрализованное партнерство и реализацию инициатив, направленных на развитие региона”, - заметил губбернатор.
Посол Пирунчик поблагодарил губернатора за теплый прием. “Я рад тому, что мы думаем одинаково, когда речь идет об укреплении сотрудничества и децентрализации. После встречи с Вами мы с энтузиазмом инициируем серию мероприятий в Шираке, которые мы уже обсуждали в посольстве, и я сам постараюсь сделать все возможное, чтобы найти новые рамки сотрудничества”, - добавил Петр Пирунчик.