Սինգապուրը որոշել է ավելի կոշտ լինել փողերի լվացման դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սինգապուրի խորհրդարանականները ներկայացրել են օրինագիծ, որը կխստացնի ու կհստակեցնի փողերի լվացման դեմ պայքարը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն։
Եթե ​​փաստաթղթում առաջարկվող նորմերը օրինականացվեն, ապա տարբեր պետական ​​գերատեսչությունների համար ավելի հեշտ կլինի տեղեկատվության փոխանակումը։ Արդյունքում կասկածելի գործարքներն ավելի արդյունավետ կհետաքննվեն։ Խոսքը Սինգապուրի հարկային, մաքսային ծառայողների և կասկածելի գործարքների հետաքննության գրասենյակի միջև տվյալների փոխանակման արագացման մասին է:
«Երբ գույքի գործակալները և կորպորատիվ ծառայություններ մատուցողները կասկածելի գործարքների մասին հաշվետվություններ են ներկայացնում, ապա Գույքի գործակալների խորհուրդը և Հաշվապահական հաշվառման և կորպորացիաների կարգավորման մարմինը կարող են մուտք գործել այդ հաշվետվությունների բազա», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ անշարժ գույքի գործակալները և կորպորատիվ ծառայություններ մատուցողները հայտնվել են կառավարության հսկողության տակ՝ 10 օտարերկրացիների մասնակցությամբ 3 միլիարդ դոլար արժողությամբ փողերի լվացման գործում իրենց ենթադրյալ դերի համար: Կասկածյալները ստացել են «Ֆուջյան բանդա» մականունը:

В Сингапуре решили жестче бороться с отмыванием денег
Парламентарии Сингапура представили законопроект, который ужесточит и упростит борьбу с отмыванием денег. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом сообщило сингапурское издание The Straits Times.
Если предложенные в документе нормы узаконят, то разным государственным ведомствам будет проще обмениваться информацией. Как следствие, и подозрительные сделки будут расследовать с больше эффективностью. Речь идет об ускорении обмена данными между сингапурскими налоговиками, таможенниками и управлением по расследованию подозрительных транзакций (STRO).
«Когда агенты по недвижимости и поставщики корпоративных услуг подают отчеты о подозрительных транзакциях в STRO, Совет по агентствам недвижимости (CEA) и Управление по регулированию бухгалтерского учета и корпораций (Acra) могут получить доступ к этим отчетам», — сообщает издание.
Оно уточняет, что агенты по недвижимости и поставщики корпоративных услуг попали под пристальное внимание государства в связи с их предполагаемой ролью в деле об отмывании денег на 3 миллиарда долларов, в котором оказались замешаны 10 иностранцев. Злоумышленников прозвали «Фуцзяньской бандой».