ՄԻՊ-ը և Նիդերլանդների դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը քննարկել են Հայաստանում իրավահավասարության երաշխավորման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հունիսի 28-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յակոբ Ռայկերտ Թոդոր Ֆրեդերիքսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների շրջանակը՝ որպես սահմանադրական մարմին, աշխատանքային առաջնահերթությունները, գործունեության ուղղությունները։
«Զրուցակիցները քննարկել են ներկայումս մեր երկրում իրավահավասարության երաշխավորման և հակախտրականության ոլորտում առկա մարտահրավերներին առնչվող հարցեր։ Այս համատեքստում Պաշտպանն ընդգծել է ատելության խոսքի, խտրականության, անհանդուրժողականության մթնոլորտի անթույլատրելի ծավալներն այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում և դրա դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
Անահիտ Մանասյանը ընդգծել է նաև ոստիկանության բարեփոխումների կարևորությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի արմատավորման տեսանկյունից։
Պաշտպանն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերին, անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ առաջին իսկ օրվանից ակտիվ ներգրավվել է այդ աշխատանքներում, աշխատակազմի հետ այցելել է Կոռնիձոր, Գորիս և Վայք։ Փաստագրված տեղեկություններն ամփոփվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում:
Նշվում է. որ Յակոբ Ռայկերտ Թոդոր Ֆրեդերիքսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Պաշտպանի հաստատության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելության իրականացման գործում։

Омбудсмен Армении и временный поверенный в делах Нидерландов обсудили вопросы обеспечения равноправия в Армении
Омбудсмен Армении Анаит Манасян 28 июня приняла делегацию во главе с временным поверенным в делах посольства Королевства Нидерландов в Армении Якобом Райкертом Тодором Фредериксом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, приветствуя гостей, Анаит Манасян представила объем полномочий защитника прав человека как конституционного органа, приоритеты работы, направления деятельности.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с современными вызовами в сфере обеспечения равенства и борьбы с дискриминацией в нашей стране. В этом контексте омбудсмен подчеркнула недопустимые масштабы языка ненависти, дискриминации и нетерпимости сегодня в Республике Армения и важность работ, проводимых в рамках борьбы с этими явлениями.
Анаит Манасян также подчеркнула важность реформы полиции с точки зрения формирования надлежащей системы защиты прав человека.
Омбудсмен коснулась вопросов, связанных с защитой прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, деятельности по сбору фактов в этом контексте, проводимой ею лично и сотрудниками аппарата.
Анаит Манасян отметила, что с самого первого дня активно включилась в эти работы, посетила с сотрудниками аппарата омбудсмена Корнидзор, Горис и Вайк. Документированная информация была обобщена во внеочередном докладе защитника прав человека.
Якоб Райкерт Тодор Фредерикс поблагодарил за прием и подчеркнул роль института омбудсмена в реализации миссии по защите прав человека.