Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի առթիվ մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոռեժիսոր, սցենարիստ, կոլաժի վարպետ, ՀԽՍՀ և ՈՒԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի առթիվ հունիսի 20-ին մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամականիշների մարումն իրականացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Արման Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Անահիտ Միքայելյանը:
Արայիկ Հարությունյանը Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակում նամականիշի մարումը կարևոր իրադարձություն համարեց: «Լինելով ֆիլատելիստ՝ կարծում եմ, որ նամականիշները շատ լավ են ստացվել: Առհասարակ Փարաջանովի հոբելյանի առթիվ կազմակերպված նախաձեռնությունների դիզայներական լուծումներն իսկապես ստացված են, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ մեզ, իսկ նամականիշի մարումը Փարաջանովի արվեստը ներկայացնելու, նրա մասին ոչ միայն մեր հայրենակիցների, այլև օտարերկրացիների հետ խոսելու հերթական հնարավորությունն է»,-նշեց Հարությունյանը:
Անահիտ Միքայելյանի խոսքով՝ նամականիշը, որ պետք է ճամփորդի ամբողջ աշխարհում, ևս մեկ առիթ է, որ մարդիկ լսեն Փարաջանովի մասին, ճանաչեն նրան թե՛ որպես, ռեժիսորի, թե՛ որպես արվեստագետի: «Նա իր անունն աշխարհում ոսկե տառերով է գրել, և որքան էլ ժամանակ անցնի, նրա անունն ու ազգանունն ուրույն տեղ կունենան աշխարհի մշակույթի գունապնակում»,-շեշտեց Միքայելյանը:
Թանգարանի տնօրենը կարծում է՝ երկրի համար մեծ պատիվ է, երբ թողարկվում է այնպիսի արժեք, ինչպիսին նամականիշն է, որը Փարաջանովի միջոցով աշխարհին ներկայացնում է Հայաստանը:
320 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Սերգեյ Փարաջանովը (1924-1990թթ.), իսկ 380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը ներկայացնում է նրա «Վարիացիա Պինտուրիկիոյի ու Ռաֆայելի թեմաներով» կոլաժը (1989թ.): Նամականիշների վրա նաև առկա են «ՍԵՐԳԵՅ ՓԱՐԱՋԱՆՈՎ» և «ՀԱՅ ԿԻՆՈՌԵԺԻՍՈՐ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Նամականիշների վրա նաև տեղադրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լոգոտիպը, քանի որ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025 թվականների օրացույցում:
Նամականիշները տպագրվել են Ֆրանսիայի «Կարտոր» տպագրատանը 30 հազար օրինակով։ Դիզայնի հեղինակը Վահագն Մկրտչյանն է:
Հոբելյանական տարում Փարաջանովին նվիրված մի շարք միջոցառումներ են իրականացվել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում, իսկ հուլիսին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում կցուցադրվի Փարաջանովի մասին նկարահանված ֆիլմ, որը ստեղծվել է նաև թանգարանի աջակցությամբ: Հուլիսի 20-ին  Գյումրիում Փարաջանովի ստեղծագործությունները ներկայացնող ցուցահանդես է բացվելու, հետագայում Վրաստանում է ցուցահանդես բացվելու: Սեպտեմբերին թանգարանը կազմակերպելու է մեծ միջազգային գիտաժողով, ցուցահանդես, որում ներառվելու են Փարաջանովի՝ մասնավոր հավաքածուների ստեղծագործությունները: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, համագործակցելով Փոքր թատրոնի հետ թատերական, երաժշտական նախագիծ է ներկայացնելու:

К 100-летию Сергея Параджанова погашены и введены в обращение две марки
К 100-летию со дня рождения кинорежиссера, сценариста, художника-коллажиста, народного артиста Армянский ССР и СССР Сергея Параджанова 20 июня погашены и введены в обращение две марки, посвященные теме "Всемирно известные армяне": 100-летие со дня рождения Сергея Параджанова”.
Как сообщает Арменпресс, гашение марок произвели руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Даниел Даниелян, заместитель генерального директора компании “Айпост” Арман Абрамян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян, директор музея Сергея Параджанова Анаит Микаелян.
Араик Арутюнян назвал гашение марки важным событием в рамках празднования 100-летия Сергея Параджанова. “Как филателист, я считаю, что марки получились очень удачными. В целом дизайнерские решения инициатив по случаю юбилея Параджанова действительно получились, с чем я нас поздравляю, а гашение марки – это еще одна возможность представить искусство Параджанова, поговорить о нем не только с нашими соотечественниками , но и с иностранцами", - сказал Арутюнян.
По словам Анаит Микаелян, марка, которая должна путешествовать по всему миру, является еще одной возможностью для людей услышать о Параджанове, узнать его и как режиссера, и как художника. "Он вписал свое имя золотыми буквами в мир, и сколько бы времени ни прошло, его имя и фамилия будут занимать уникальное место в палитре мировой культуры", - подчеркнула Микаелян.
Директор музея считает, что это большая честь для страны, когда выпускается такая ценность, как марка, которая через Параджанова представляет Армению миру.
На марке номиналом 320 драм изображен Сергей Параджанов (1924-1990), а на марке номиналом 380 драм – его коллаж “Вариация на темы Пинтуриккьо и Рафаэля” (1989). На марках также есть надписи “СЕРГЕЙ ПАРАДЖАНОВ” и “АРМЯНСКИЙ КИНОРЕЖИССЕР” на армянском и английском языках.
На марках также изображен логотип ЮНЕСКО, поскольку 100-летие со дня рождения Сергея Параджанова включено в Календарь юбилеев известных людей и важных событий ЮНЕСКО на 2024–2025 годы.
Марки были напечатаны во французской типографии “Картор” тиражом 30 000 экземпляров. Автор дизайна – Ваагн Мкртчян.
В юбилейный год как в Армении, так и за рубежом прошел ряд мероприятий, посвященных Параджанову. А в июле в рамках международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будет показан фильм о Параджанове, созданный также при поддержке музея. 20 июля в Гюмри откроется выставка, представляющая работы Параджанова, а позже выставка откроется в Грузии. В сентябре музей организует большую международную научную конференцию, выставку, на которой будут представлены работы Параджанова из частных коллекций. Государственный симфонический оркестр Армении в сотрудничестве с Малым театром представит театрально-музыкальный проект.