ԱԱՏՄ ղեկավարը 4 տարի ժամկետով ընտրվել է Աշխատանքի տեսչական մարմինների Միջազգային Ասոցիացիայի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Սլավիկ Սարգսյանը և Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Վահագն Գրիգորյանը Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում մասնակցել են Աշխատանքի տեսչական մարմինների Միջազգային Ասոցիացիայի (IALI) 17-րդ Կոնգրեսին ու Ասամբլեայի աշխատանքներին։
Այցի նպատակը գործընկերների հետ անհատական և խմբային մի շարք հարցերի քննարկումն էր և փորձի փոխանակումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են 2021-2024թթ. կատարված աշխատանքների հաշվետվությունները, աշխատանքային միգրանտների, աշխատավայրում սեռական և հոգեբանական բռնության դրսևորումներին առնչվող և մի շարք այլ հարցեր։
Հունիսի 14-ին կայացել է Աշխատանքի տեսչական մարմինների Միջազգային Ասոցիացիայի ղեկավար կազմի ընտրությունը՝
Նախագահի պաշտոնում վերընտրվել է Սինգապուրի ներկայացուցիչ Հո Սիոնգ Հինը,
Գլխավոր քարտուղար է վերընտրվել Իսպանիայի ներկայացուցիչ՝ Անա Էրկորեկան,
Գանձապետի պաշտոնում վերընտրվել է Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ` Քրիստոֆ Իսելիին։
Ասոցիացիայի փոխնախագահներ են ընտրվել՝
Սլավիկ Սարգսյան (Հայաստան), Սամանտա Փիս (Մեծ Բրիտանիա), Ժաո Լի (ԱՄՆ), Ագնես Գլաս (Ֆրանսիա), Բերնհարդ Ռեյբել (Գերմանիա),Պալ Հիլմար Լունդ (Նորվեգիա):
Հանդիպման ժամանակ ընդունվել են որոշումներ, ձեռք են բերվել համագործակցության պայմանավորվածություններ։

Руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении избран вице-президентом Международной ассоциации  инспекции по труду
Руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении Славик Саргсян и заместитель руководителя Ваагн Григорян  с 12 по 14 июня в Женеве приняли участие в 17-м Конгрессе и Ассамблее Международной ассоциации  инспекции по труду (IALI). Целью визита было обсуждение с коллегами ряда индивидуальных и групповых вопросов и обмен опытом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Инспекции, были представлены и обсуждены отчеты о проделанной за 2021-2024 годы работе, вопросы, связанные с трудовыми мигрантами, проявлениями сексуального и психологического насилия на рабочем месте и др.
14 июня состоялись выборы руководства Международной ассоциации инспекции по труду: на пост президента был переизбран представитель Сингапура Хо Сионг Хин (Ho Siong Hin), представительница Испании Ана Эркорека была переизбрана Генеральным секретарем, на пост казначея переизбран представитель Швейцарии Кристоф Изели.