Նկարիչ, ռեժիսոր Վալենտին Պոդպոմոգովի 100-ամյակի առթիվ մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց նրան նվիրված երկու նամականիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայկական կինոյի վարպետներից մեկի՝ ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ, ռեժիսոր Վալենտին Պոդպոմոգովի 100-ամյա հոբելյանի առթիվ հունիսի 18-ին մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Վալենտին Պոդպոմոգովի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային:
Մարման արարողությունն իրականացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի խորհրդական Գևորգ Մելիքսեթյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը և Վալենտին Պոդպոմոգովի այրին՝ Ասյա Պոդպոմոգովան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը տեղի ունեցավ Վալենտին Պոդպոմոգովի արվեստանոցում:
320 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Վալենտին Պոդպոմոգովը (1924-1998թթ.) «Վերջին մղոնը» կտավի խորապատկերին, իսկ 380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը ներկայացնում է «Իմ մեղքը» կտավը (1983թ.): Նամականիշների վրա նաև առկա է «ՎԱԼԵՆՏԻՆ ՊՈԴՊՈՄՈԳՈՎ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Նամականիշները տպագրվել են Ֆրանսիայի «Կարտոր» տպագրատանը՝ ընդհանուր 20 հազար օրինակով։ Դիզայնի հեղինակը Դավիթ Դովլաթյանն է:
Ասյա Պոդպոմոգովան նկարչի հետ ապրել է 1990 թվականից մինչև նրա կյանքի վերջը: Նա նկարչի արվեստանոց-տան պահապանն է: Արվեստանոցում պահպանվում են Պոդպոմոգովի՝ տարբեր տարիներին ստեղծած կտավներ, քանդակներ և այլ աշխատանքներ, ինչպես նաև նրա հետաքրքիր իրերը:
Արվեստանոց մտնելիս անհնար է ուշադրություն չդարձնել «Նոստալգիա» կտավին: «Պոդպոմոգովը հիսուն տարեկանում է սկսում գեղանկարչությամբ զբաղվել: «Նոստալգիա»-ն նրա առաջին գեղանկարն է, որ նկարել է 1974 թվականին: Երբ նրան հարցրել են, թե գեղանկարչության որ ուղղությանն է հարում, պատասխանել է՝ սիմվոլիստ է: «Նոստալգիա նկարում շիմպանզե է պատկերել, որի մի ձեռքում դափնու տերևներն են, մյուս ձեռքում երկրագնդի մոդելն է, մի հատվածում գրված են մարդու իրավունքները, բայց շիմպանզեն շղթայված է ու փակի տակ է: Այդ տարիներին նման թեմայով նկարելը խնդրահարույց էր: Երբ Պոդպոմոգովին հարցնում էին, թե ինչու իր դիմանկարը չի նկարում, նա պատասխանում էր, որ «Նոստալգիա»-ն իր դիմանկարն է»,-պատմեց Ասյա Պոդպոմոգովան:
Մեկ այլ ուշագրավ աշխատանք է «Մեա կուլպա» (իմ մեղքը) կտավը, որն արդիական է  մինչ օրս:  Նկարիչն այն նկարել է 1983 թվականին, երբ սառը պատերազմ էր, և Երրորդ համաշխարհային պատերազմի վտանգն ակնհայտ էր: «Այս կտավում նա  շինությունների տեսքով ներկայացրել է այն ամենը, ինչ մարդը ստեղծել է քաղաքակրթության ընթացքում. այստեղ մայաների մշակույթն է, Եգիպտոսն է,  եվրոպական մշակույթն է, ժամանակակից երկնաքերերն են: Պոդպոմոգովը կարծել է՝ եթե պատերազմ լինի, ապա այն կլինի ատոմային ռումբի կիրառմամբ, ինչի պարագայում մարդկությունը կվերանա և այն, ինչ ստեղծել է, կմնա առնետներին: Ինչո՞ւ «Մեա կուլպա», որովհետև եթե նման բան կատարվի, ապա ինքը դրանում իր մեղքի բաժինը կունենա, քանի որ չի արել այն, ինչ կարող էր, որ նման բան տեղի չունենա: Դա վերաբերում է յուրաքանչյուր մարդու»,-ընդգծեց նկարչի այրին և հավելեց՝ նկարում  Պոդպոմոգովը Զվարթնոցը պատկերել է ամպի վրա՝ հույսով, որ արհավիրքն իր տանը չի հասնի ու հնարավոր կլինի փրկել երկրագունդը:
Տիկնոջ խոսքով՝ Վալենտին Պոդպոմոգովը միշտ աշխատում էր և կյանքի վերջին տարիներին ցանկացել է կրկին վերադառնալ մուլտիպլիկացիոն արվեստին, նույնիսկ սցենար է ունեցել: Նա անավարտ գործեր ևս ունի, սակայն վերջին աշխատանքը, որ ավարտել է, կոչվում է «Վերջին մղոնը»:
Ասյա Պոդպոմոգովան հույս ունի, որ մի օր արվեստանոցը կվերածվի թանգարանի:
ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արթուր Մարտիրոսյանը մեծ պատիվ է համարում նման միջոցառմանը մասնակցելը: «Տարին հոբելյանական է, և մենք մեծ վարպետին արժևորելու նպատակով տարբեր միջոցառումներ ենք իրականացրել: Ապրիլի 29-ին Կինոյի տանը նրան նվիրված հետաքրքիր երեկո անցկացվեց, իսկ ավելի վաղ Ազնավուրի հրապարակում «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի շրջանակում բացվել էր նրա աստղը: Առավել հետաքրքիր միջոցառումներ ևս կլինեն»,-նշեց նա:
Պոդպոմոգովի ուրույն հեղինակային ձեռագիրը արտահայտվել է նաև խաղարկային ու մուլտիպլիկացիոն այնպիսի ֆիլմերում, ինչպիսիք են «Կախարդական գորգ»-ը, «Մի կաթիլ մեղր»-ը, «Փարվանա»-ն, «Պույ-պույ մկնիկը», «Լուր դա լուր»-ը, որպես բեմադրող նկարիչ՝ «Առաջին սիրո երգը», «01-99»-ը և այլն:

К 100-летию художника, режиссера Валентина Подпомогова погашены и введены в обращение две посвященные ему марки.
К 100-летию со дня рождения одного из мэтров армянского кино, заслуженного артиста АССР, режиссера Валентина Подпомогова 18 июня погашены и введены в обращение две марки, посвященные теме "Великие армяне: 100-летие со дня рождения Валентина Подпомогова”.
Церемонию гашения провели заместитель министра образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) РА Артур Мартиросян, советник министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Меликсетян, генеральный исполнительный директор компании "Айпост" Араик Абрамян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян и вдова Валентина Подпомогова - Ася Подпомогова.
Как сообщает "Арменпресс", мероприятие состоялось в мастерской Валентина Подпомогова.
На марке номиналом 320 драм изображен Валентин Подпомогов (1924-1998) на фоне своей картины “Последняя верста”, а на марке номиналом 380 драм - его картина "Моя вина" (1983 г.). На марках также имеется надпись “ВАЛЕНТИН ПОДПОМОГОВ” на армянском и английском языках. Марки были напечатаны французской типографией “Картор” общим тиражом 20 000 экземпляров. Автор дизайна – Давид Довлатян.
Ася Подпомогова прожила с артистом с 1990 года и до конца его жизни. Она является хранительницей дома-мастерской художника. В мастерской хранятся картины, скульптуры и другие произведения, созданные Подпомоговым в разные годы, а также его личные вещи.
Заходя в галерею, невозможно не обратить внимание на полотно “Ностальгия”. “Подпомогов начал заниматься живописью в пятьдесят лет. “Ностальгия” - его первая картина, написанная им в 1974 году. Когда его спросили, к какому направлению живописи он принадлежит, он ответил, что он символист. На картине “Ностальгия” изображена шимпанзе с лавровыми листьями в одной руке и моделью земного шара в другой. В одной части написаны права человека, но шимпанзе прикован цепями и заперт. Написать такой сюжет в те годы было проблематично. Когда Подпомогова спросили, почему он не пишет свой портрет, он ответил, что "Ностальгия" - это его портрет", - рассказала Ася Подпомогова.
Еще одна замечательная работа – картина “Mea culpa” (Моя вина), актуальная и сегодня.  Художник написал ее в 1983 году, когда шла Холодная война и была очевидна угроза Третьей мировой. “В этой картине он представил все, что создал человек в ходе цивилизации, в виде зданий: здесь культура майя, Египет, европейская культура, современные небоскребы. Подпомогов считал, что если и будет война, то с применением атомной бомбы, в результате чего человечество исчезнет, ​​а созданное им останется крысам. Почему “Mea culpa”, потому что если что-то подобное произойдет, то в этом будет доля его вины за то, что он не сделал все возможное, чтобы предотвратить это. Это касается каждого человека", - подчеркнула вдова художника. Она добавила, что на картине Подпомогов изобразил Звартноц на облаке, надеясь, что беда не дойдет до его дома и удастся спасти землю.
По словам вдовы, Валентин Подпомогов постоянно работал и в последние годы жизни хотел вернуться в анимационное искусство, у него даже был сценарий. Есть у него и незавершенные дела, но последняя законченная им работа называется “Последняя верста”.
Ася Подпомогова надеется, что когда-нибудь студия превратится в музей.
Заместитель министра МОНКС РА Артур Мартиросян считает для себя большой честью принять участие в таком мероприятии. “Год юбилейный, и мы реализовали различные мероприятия в честь великого мастера. 29 апреля в Доме кино прошел интересный вечер, посвященный ему, а на площади Азнавура на фестивале "РеАнимания" была открыта его звезда. Будут еще более интересные мероприятия", - отметил он.
Уникальный авторский почерк Подпомогова выразился также в таких художественных и анимационных фильмах, как “Волшебный ковер ”, “Капля меда”, “Парвана”, “Мышка-какашка, “ Лур-да-лур”, а как художника-режиссера в фильмах «Песня первойлюбви», «01-99» и др.