«Նոր գիրք»-24/24. Քեշիշյան, Քրիստի, Պերեզ, Լակոմբ, Չեռնյակ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2024 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հայ գրականություն. Գրիգոր Քեշիշյան, «Քեզնից հեռու, քեզ հետ»
grigor.jpg
Սիրո, հայրենասիրության, հայրենադարձության դժվար ու լուսավոր կողմերի մասին «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» վիպակը 1940-ականներին Լիբանանից հայրենադարձված Գրիգոր Քեշիշյանի զգացմունքների ամփոփումն է մի գեղեցիկ սիրո պատմության տեսքով։ Վիպակը նամակների ժողովածու է, որ հայրենադարձման իր հերթին սպասող Սամվելը գրում է արդեն հայրենի հողի վրա ապրելու երազանքին հասած իր սիրելիին։ Բաժանումը ծանր վերք է բացում սիրելիների սրտերում, իսկ վերամիավորման սպասումը՝ բացահայտում նրանց ճակատագրի անսպասելի ոլորանները։ «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» վիպակը լույս է տեսել ԽՍՀՄ տարիներին, իսկ այժմ վերահրատարակվել է «ԴաՎինչի» հրատարակչության կողմից։ Գրքի էջերում կգտնեք սիրո մասին բազմաթիվ՝ արդեն իսկ հայտնի աֆորիզմներ դարձած մտքեր։
Թարգմանական գրականություն. Ագաթա Քրիստի, «Ժամացույցները»
Agata.jpg
Խորհրդավոր մի սպանություն՝ լի այնքան տարօրինակ դրվագներով, որ թվում է, թե շատ ծանր հետաքննություն է սպասվում: Լուսիններ, կիսալուսիններ, ժամացույցներով լի մի սենյակ, գետնին փռված անշունչ մարմին, կույր տանտիրուհի և մի երիտասարդ սղագրուհի, որ ակամայից հայտնվում է խճճված պատմության կիզակետում: Մինչդեռ Էրքյուլ Պուարոն պնդում է, որ իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է. ընդամենը մարդկանց հետ զրուցել է պետք, քանի որ սովորական խոսակցության ընթացքում են բացահայտվում էական մանրուքները:
«Դետեկտիվի թագուհի» Ագաթա Քրիստիի պատկերավոր սպանությունների առեղծվածները տասնամյակներ շարունակ հետապնդել են ընթերցողներին: Նրա գրքերը հրատարակվել են ավելի քան 2 միլիարդ տպաքանակով և թարգմանվել են աշխարհի շուրջ 100 լեզուներով: Ագաթա Քրիստին գրանցված է Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքում՝ որպես բոլոր ժամանակների ամենավաճառված վիպագիրը: Նա նաև աշխարհի ամենաշատ թարգմանված հեղինակն է՝ առաջ անցնելով Ժյուլ Վեռնից և Ուիլյամ Շեքսպիրից: Բոլոր ժամանակների ամենախորհրդավոր պատմություններն ու կերպարները կերտած այս բրիտանացի վիպասանը աշխարհին նմանը չունեցող ժառանգություն է թողել: Թարգմանությունը՝ Նաիրա Քերոբյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Մանկապատանեկան գրականություն. Սեբաստիեն Պերեզ, Բենժամեն Լակոմբ, «Աշխարհի ամենալավ մայրիկը»
mayrik.jpg
Մենք բոլորս էլ մայրիկ ունենք: Նա է մեզ համար հոգ տանում, երբ լավ չենք զգում, վատ եղանակին ստիպում է տաք հագնվել: Բայց ո՞վ է մայրիկը, և ինչ է նշանակում մայրիկ լինել: Ահա պարզագույն մի հարց, որը, սակայն, ունի նույնքան պատասխաններ, որքան գոյություն ունեն երեխա դաստիարակելու եղանակներ: Բնության մեջ անթիվ-անհամար մայրիկներ կան: Ո՞ւմ կարելի է ամենալավ մայրիկը համարել: Եղնի՞կ մայրիկին, կկո՞ւ մայրիկին, թե՞ մարդ մայրիկին: Արդյոք նրանք միևնույն կե՞րպ են իրենց բալիկներին մեծացնում: Եթե ո՛չ, ապա իսկապես ո՞վ է աշխարհի ամենալավ մայրիկը: Թարգմանությունը՝ Թագուհի Բլբուլյանի։  Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը:
Փաստավավերագրական գրականություն. Եվգենի Չեռնյակ, «BIG MONEY. Առաջամարտիկների սկզբունքները»
big money.jpg
Այս գիրքն այն մարդկանց մասին է, որոնք միշտ հնարավորություններ են փնտրում և գտնում դրանք: Աշխարհում բոլոր լավ բաները հորինել են մարդիկ, որոնք ցանկանում են փող աշխատել: Այս գիրքը ձեռնարկատերերի և գործարարների մասին Է, որոնք ամեն օր ավելի լավն են դարձնում այս աշխարհը՝ զարգացնելով իրենց բիզնեսը, ստեղծելով աշխատատեղեր և վճարելով հարկեր: Հակառակ կարծրատիպերի, նրանք ոչ թե ձանձրալի, մռայլ կապիտալիստներ են, որոնք մտածում են միայն փողի մասին, այլ հետաքրքիր, խելացի, խարիզմատիկ մարդիկ, որոնք մեզ պես ամեն օր հաջողության կարիք ունեն և ափսոսում են, որ դրա համար միշտ Ժամանակը չի բավականացնում: Միակ տարբերությունն այն է, որ նրանք բոլորը պերֆեկցիոնիստներ են՝ տարված իրենց գաղափարով: Հենց նրանց է պատկանելու ապագայի աշխարհը: Թարգմանությունը ն ծանոթագրությունները՝ Գոհար Քալաշյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:

“Новая книга” - 24/24: Григор Кешишян, Агата Кристи, Себастьян Перес, Евгений Черняк
Информационное агентство "Арменпресс" представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник  "Арменпресс" знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в 2024 году, и уже переданных на суд читателей.
Григор Кешишян: Вдали от тебя, и с тобой
Роман “Вдали от тебя, и с тобой” рассказывает трудных и светлых сторонах любви, патриотизме, репатриации. Он в форме красивой истории любви представляет краткое изложение чувств Григора Кешишяна, репатриированного из Ливана в 1940-е годы. В нем письма Самвела, вернувшегося на родину, к своей любой. Разлука оставляет глубокую рану в сердцах близких, а ожидание воссоединения раскрывает неожиданные перипетии их судеб. Роман был издан в СССР, сейчас он переиздан издательством “ДаВинчи”.
Агата Кристи: Часы
Таинственное убийство, полное настолько странными эпизодами, что кажется, что предстоит очень серьезное расследование. Луны, полумесяцы, комната, полная часов, безжизненное тело, распростертое на земле, слепая хозяйка и молодой стенографист, который невольно оказывается в центре запутанной истории. Хотя Эркюль Пуаро утверждает, что на самом деле все очень просто: все, что нужно сделать, это поговорить с людьми, потому что в обычном разговоре раскрываются важные детали. Перевод: Наира Керобян; Издательство: “Edith Print”.
Себастьян Перес: Лучшая мама на свете
У всех нас есть мамы. Она заботится о нас, когда ман плохо, заставляет тепло одеваться в непогоду. Но кто она - мама и что значит быть матерью? Вот простой вопрос, но на него столько же ответов, сколько способов воспитать ребенка. В природе бесчисленное множество матерей. Кого можно назвать лучшей мамой? Маму-олениху, маму-кукушку или маму-человека? Воспитывают ли они своих детей одинаково? Если нет, то кто на самом деле лучшая мама в мире? Книга издана с великолепными иллюстрациями Бенжамена Лакомба; Перевод: Тагуи Блбулян; Издательство: “Зангак”.
Евгений Черняк: BIG MONEY. Принципы первых
Эта книга о людях, которые всегда ищут возможности и находят их. Все хорошие вещи в мире изобретены людьми, которые хотят зарабатывать деньги. Эта книга о предпринимателях и деловых людях, которые каждый день делают этот мир лучше, развивая свой бизнес, создавая рабочие места и платя налоги. Вопреки стереотипам, это не скучные, угрюмые капиталисты, которых волнуют только деньги, а интересные, умные, харизматичные люди, которые, как и мы, каждый день нуждаются в успехе и сожалеют, что на него всегда не хватает времени. С той лишь разницей, что все они перфекционисты, одержимые своей идеей. Мир будущего будет принадлежать им. Перевод и аннотации: Гоар Калашян. Издательство: “Антарес”.